Аграр секторни қишлоқ хўжалиги техникалари билан ўз вақтида таъминлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
2019-04-04 | Ҳужжатлар
Сўнгги йилларда республикамизнинг аграр секторини халқаро стандартларга мувофиқ ҳамда мамлакат ҳудудларининг табиий иқлим ва тупроқ шароитларига жавоб берадиган замонавий маҳаллий ва хорижий қишлоқ хўжалиги техникалари билан таъминлаш бўйича фаол чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, биргина 2018 йилда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларига, биринчи навбатда, фермер хўжаликлари, пахта-тўқимачилик ишлаб чиқаришни ташкил этувчилар ва кластерларга 33,7 мингдан ортиқ қишлоқ хўжалиги техникаси етказиб берилди. Бу эса 2017 йилги кўрсаткичлар билан таққослаганда 1,5 бараварга кўп.
Амалга оширилаётган чора-тадбирларга қарамасдан, мавжуд қишлоқ хўжалиги техникаларининг 25 фоизидан ортиғи 15 йилдан ортиқ муддат мобайнида эксплуатация қилинмоқда, шу боис қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларини сифатли ва арзон техникалар билан таъминлаш устувор вазифа бўлиб қолмоқда ва давлат томонидан янада қўллаб-қувватлашни тақозо этади.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларини сифатли қишлоқ хўжалиги техникалари билан таъминлашни давлат томонидан молиявий қўллаб-қувватлаш механизмларини жорий этиш, шунингдек, ушбу жараёнга тижорат банкларининг молиявий маблағларини жалб этиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва саноат вазирлигининг қишлоқ хўжалиги соҳасидаги корхоналарнинг қишлоқ хўжалиги техникаларини харид қилишини давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг қуйидаги тартибини жорий этиш тўғрисидаги таклифлари қабул қилинсин:
маҳаллий ғалла ўриш ва пахта териш техникаларини етказиб беришни молиялаштириш Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармасининг (кейинги ўринларда – Жамғарма) Ўзбекистон Республикаси Марказий банки қайта молиялаш ставкасининг 50 фоизидан ошмаган фоиз ставкаси бўйича ва қайтарилиш муддати харажатлар қопланиши муддатига қараб 7 йилдан 10 йилгача бўлган қарз маблағлари ҳисобига амалга оширилади ҳамда молиялаштириш ҳажми Жамғарма даромадлари ва харажатларини шакллантиришда белгиланади;
қишлоқ хўжалиги соҳасидаги корхоналарнинг ғалла ўриш ва пахта териш техникасидан ташқари, республикада ишлаб чиқарилган барча турдаги тракторлар, ғалла ва пахта сеялкалари, шунингдек, уч ёки ундан ортиқ омоч корпусларини харид қилиш учун кредит ва лизинг шартномалари бўйича фоиз харажатлари тижорат банклари ва лизинг компаниялари томонидан белгиланган фоиз ставкасининг 10 фоизлик пункти миқдорида Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланади. Бунда фоиз харажатларини қоплашнинг ушбу миқдори Ўзбекистон Республикаси Марказий банки қайта молиялаш ставкасининг ўзгаришига қараб Молия вазирлиги томонидан қайта кўриб чиқилиши мумкин.
2. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги:
а) 2019 йилда эксперимент тариқасида Жиззах, Қашқадарё, Сурхондарё, Сирдарё ва Тошкент вилоятларидаги қишлоқ хўжалиги корхоналари томонидан пахта териш ишларига жалб қилинадиган пахта териш машиналари хизматидан фойдаланганлик учун харажатларнинг 30 фоизини қоплаб беришни таъминласин;
б) Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда пахта териш машиналари хизматига ҳақ тўлаш харажатларини қоплаб бериш бўйича эксперимент натижалари асосида 2019 йил 1 декабрга қадар ушбу амалиётни мамлакатнинг бошқа ҳудудларига татбиқ этиш юзасидан асослантирилган таклифларни киритсин;
в) 2019 йил 20 апрелга қадар:
мазкур қарорда назарда тутилган давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларини амалга ошириш тартибини ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
“Ўзагролизинг” АЖ, “Ўзмашлизинг” МЧЖ ва қишлоқ хўжалиги техникаси ишлаб чиқарувчилари ўртасидаги 2018 йилнинг IV чорагида лизинг асосида етказиб берилган техникалар учун ўзаро ҳисоб-китобларни амалга оширишга 155,6 миллиард сўм миқдоридаги маблағлар Жамғарма маблағлари ҳисобидан ажратилишини таъминласин.
3. АТ “Халқ банки” ва “Микрокредитбанк” АТБ нинг Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 4 майдаги “Ўзбекистон Республикаси акциядорлик тижорат Халқ банки ва “Микрокредитбанк” акциядорлик тижорат банкининг молиявий ҳолатини яхшилаш ҳамда фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–3694-сон қарорига мувофиқ уларнинг устав капиталига йўналтирилган маблағларнинг 30 фоизини 2019 йилда маҳаллий қишлоқ хўжалиги техникаларини харид қилиш учун мақсадли кредитлар ажратишга йўналтириш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
4. Маҳаллий ишлаб чиқарувчилар томонидан қишлоқ хўжалиги техникаларини сотишдан тушган маблағлар 2020 йил 1 январга қадар қўшилган қиймат солиғидан озод этилсин.
Белгилансинки, 2020 йил 1 январга қадар лизинг компаниялари ва тижорат банклари учун қўшилган қиймат солиғи лизинг хизматлари қисмида қўшилган қиймат солиғидан озод қилинган, шу жумладан, импорт қилинган лизинг объектини сотиб олиш нархи ва сотиш нархи ўртасидаги ижобий фарқдан ҳисобланади.
5. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги бир ой муддатда қишлоқ хўжалиги техникалари маҳаллий ишлаб чиқарувчиларига йиллик 5 фоиз ставкада, шу жумладан, тижорат банкининг 1 фоиз маржасини инобатга олган ҳолда мақсадли кредитлар ажратиш учун 50 миллион АҚШ долларини тижорат банкларига уларнинг буюртманомалари асосида икки йил муддатга депозит сифатида жойлаштирсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси:
бир ой муддатда 2019-2021 йилларда маҳаллий ишлаб чиқарилган қишлоқ хўжалиги техникаларини лизинг асосида етказиб беришни молиялаштириш мақсадида ҳар йили 100 миллион АҚШ долларидан кам бўлмаган миқдорда халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотларининг узоқ муддатли имтиёзли кредит линиялари жалб қилинишини таъминласин;
мамлакатда қишлоқ хўжалиги техникалари учун эҳтиёт ва бутловчи қисмларни ишлаб чиқаришни ташкил этишга қаратилган инвестиция лойиҳаларининг жадал амалга оширилиши устидан тизимли мониторинг ўрнатсин ва бунда “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖга амалий ёрдам кўрсатсин.
7. “Ўзагротехсаноатхолдинг” ва “Ўзагросервис” акциядорлик жамиятлари ҳамда уларнинг таркибига кирувчи корхоналар бошқарув органлари, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг танлов асосида энг яхши таклифларни ажратиб олиш йўли билан:
“Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖнинг хўжалик жамиятлари устав капитали (фонди)даги улушларини корхоналарнинг асосий фаолияти турини сақлаб қолиш шарти билан 1-иловага мувофиқ;
ҳудудий “Агросервис МТП” МЧЖнинг машина-трактор парклари устав капитали (фонди)даги улушларини тадбиркорлик субъектларига баҳолаш қийматида машина-трактор паркларининг асосий фаолияти тури (механизация ва сервис хизматларини кўрсатиш)ни сақлаб қолиш ва 5 йил муддатга бўлиб тўлаш шарти билан 2-иловага мувофиқ сотиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
“Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖнинг хўжалик жамиятлари устав капитали (фонди)даги улушини 1-иловага мувофиқ сотишдан тушган маблағлар “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖнинг инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга йўналтирилади;
машина-трактор парклари сотилмаган тақдирда, бошланғич нархни улар сотувга қўйилган санадан икки ой ўтгач ҳар 15 кунда босқичма-босқич 10 фоизга камайтириш механизмини қўллаган ҳолда, аммо номинал қийматдан кам бўлмаган нархда оммавий сотувга қўйилади.
9. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги хўжалик жамиятларининг устав капиталидаги улушларни баҳолаш ҳамда уларни сотиш бўйича танловларни эълон қилиш ва ўтказишда шаффофликни таъминлашда “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ ва “Ўзагросервис” АЖга ҳар томонлама кўмаклашсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ билан биргаликда бир ой муддатда тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилган ҳолда қишлоқ хўжалиги техникалари учун бутловчи ва эҳтиёт қисмларни ишлаб чиқаришни кенгайтиришҳамда 2021 йилнинг охирига барча турдаги қишлоқ хўжалиги техникаларини ишлаб чиқаришда маҳаллийлаштириш даражасини камида 40 фоизга етказишни назарда тутувчи “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқсин ва Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
11. “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ, “Ўзагролизинг” АЖ тижорат банклари ва қишлоқ хўжалиги корхоналари билан биргаликда бир ой муддатда маҳаллий ишлаб чиқарилган қишлоқ хўжалиги техникаларини харид қилиш бўйича буюртмалар портфелини шакллантирсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси мазкур қарорда назарда тутилган чора-тадбирларнинг ўз вақтида молиялаштирилиши устидан қатъий назорат ўрнатсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, шунингдек, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва бошқа оммавий ахборот воситалари ушбу қарор қоидаларининг кенг ёритилишини таъминласин.
14. “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.

О дополнительных мерах по своевременному оснащению аграрного сектора сельскохозяйственной техникой
В последние годы предпринимаются активные меры по оснащению аграрного сектора республики современной отечественной и зарубежной сельскохозяйственной техникой, соответствующей международным стандартам и отвечающей природно-климатическим и почвенным условиям регионов страны.
В частности, только в 2018 году производителям сельскохозяйственной продукции, в первую очередь фермерским хозяйствам, организаторам хлопково-текстильных производств и кластеров, поставлено более 33,7 тысячи единиц сельскохозяйственной техники, что в 1,5 раза больше чем в 2017 году.
Несмотря на принимаемые меры, более 25 процентов имеющейся сельскохозяйственной техники эксплуатируются свыше 15 лет, в связи с чем обеспечение производителей сельскохозяйственной продукции качественной и доступной техникой остается приоритетной задачей и требует дальнейшей государственной поддержки.
В целях внедрения механизмов государственной финансовой поддержки обеспечения производителей сельскохозяйственной продукции качественной сельскохозяйственной техникой, а также вовлечения в этот процесс финансовых средств коммерческих банков:
1. Принять предложения Министерства финансов и Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан о внедрении следующего порядка государственной поддержки приобретения сельскохозяйственной техники организациями сферы сельского хозяйства:
финансирование покупки отечественной зерноуборочной и хлопкоуборочной техники осуществляется за счет заемных средств Фонда государственной поддержки сельского хозяйства при Министерстве финансов Республики Узбекистан (далее – Фонд), объем которых ежегодно определяется при формировании его доходов и расходов, со сроком возврата заемных средств от 7 до 10 лет в зависимости от срока окупаемости и процентной ставкой не выше 50 процентов от ставки рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан;
процентные расходы организаций сферы сельского хозяйства в размере 10 процентных пунктов от установленной ставки коммерческих банков и лизинговых компаний по кредитным и лизинговым договорам на приобретение всех видов тракторов, зерновых и хлопковых сеялок, а также трех и более корпусных плугов отечественного производства, за исключением зерноуборочной и хлопкоуборочной техники, возмещаются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан. При этом указанный размер возмещения процентных расходов может быть пересмотрен Министерством финансов в зависимости от изменения ставки рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан.
2. Министерству финансов Республики Узбекистан:
а) обеспечить, в порядке эксперимента, возмещение в 2019 году
30 процентов расходов на услуги хлопкоуборочных машин, привлекаемых к хлопкоуборочным работам сельскохозяйственными предприятиями Джизакской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской и Ташкентской областей;
б) совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан по результатам эксперимента по возмещению расходов на услуги хлопкоуборочных машин в срок до 1 декабря 2019 года внести обоснованные предложения по внедрению данной практики в других регионах страны;
в) в срок до 20 апреля 2019 года:
разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан порядок реализации мер государственной поддержки, предусмотренных в настоящем постановлении;
обеспечить выделение 155,6 миллиарда сумов за счет средств Фонда для осуществления взаиморасчетов между АО «Узагролизинг», ООО «Узмашлизинг» и производителями сельскохозяйственной техники за технику, поставленную в IV квартале 2018 года на лизинговой основе.
3. Согласиться с предложением АК «Народный банк» и АКБ «Микрокредитбанк» о направлении в 2019 году 30 процентов средств, направляемых в их уставные капиталы в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 мая 2018 года № ПП-3694 «О мерах по улучшению финансового состояния и дальнейшему совершенствованию деятельности Акционерно-коммерческого Народного банка Республики Узбекистан и Акционерно-коммерческого банка «Микрокредитбанк», для целевого кредитования приобретения отечественной сельскохозяйственной техники.
4. Освободить сроком до 1 января 2020 года отечественных производителей от уплаты налога на добавленную стоимость в части реализации сельскохозяйственной техники.
Установить, что до 1 января 2020 года налог на добавленную стоимость для лизинговых компаний и коммерческих банков в части лизинговых услуг исчисляется от положительной разницы между ценой приобретения и ценой реализации объекта лизинга, освобожденного от налога на добавленную стоимость, включая приобретенного по импорту.
5. Министерству финансов Республики Узбекистан в месячный срок разместить в коммерческих банках в качестве депозитов 50 миллионов долларов США сроком до двух лет, по их заявкам, для выделения целевых кредитов отечественным производителям сельскохозяйственной техники с процентной ставкой 5 процентов годовых, включая маржу коммерческого банка в размере 1 процента.
в месячный срок принять меры по привлечению долгосрочных льготных кредитных линий международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций в 2019-2021 годах в размере не менее 100 миллионов долларов США ежегодно для финансирования поставок сельскохозяйственной техники отечественного производства на лизинговой основе;
установить системный мониторинг, а также оказать практическое содействие АО «Узагротехсаноатхолдинг» в ускоренной реализации инвестиционных проектов, направленных на организацию производства в стране запасных частей и комплектующих изделий для сельскохозяйственной техники.
7. Согласиться с предложением органов управления акционерных обществ «Узагротехсаноатхолдинг» и «Узагросервис» и входящих в их состав организаций, Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан о реализации путем конкурсного отбора наилучших предложений:
доли АО «Узагротехсаноатхолдинг» в уставных капиталах (фондах) хозяйственных обществ согласно приложению № 1 с условием сохранения основного вида деятельности предприятий;
доли территориальных ООО «Агросервис МТП» в уставных капиталах (фондах) машинно-тракторных парков согласно приложению № 2 субъектам предпринимательства по оценочной стоимости в рассрочку до 5 лет с условием сохранения основного вида деятельности (оказание механизированных и сервисных услуг) машинно-тракторных парков.
средства от реализации доли АО «Узагротехсаноатхолдинг» в уставных капиталах (фондах) хозяйственных обществ согласно приложению № 1 направляются на реализацию инвестиционных проектов АО «Узагротехсаноатхолдинг»;
в случае нереализации машинно-тракторных парков они выставляются на публичные торги с применением механизма пошагового снижения стартовой стоимости на 10 процентов, но не менее их номинальной стоимости, каждые 15 дней после двух месяцев с даты выставления.
9. Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан оказать всестороннее содействие АО «Узагротехсаноатхолдинг» и АО «Узагросервис» в оценке стоимости долей в уставных капиталах хозяйственных обществ и обеспечении прозрачности объявления и проведения конкурсного отбора при их реализации.
10. Министерству экономики и промышленности совместно с Министерством сельского хозяйства и АО «Узагротехсаноатхолдинг» в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан «Дорожную карту», предусматривающую расширение производства комплектующих изделий и запасных частей для сельскохозяйственной техники с привлечением прямых иностранных инвестиций и доведение к концу 2021 года уровня локализации производства всех видов сельскохозяйственной техники до не менее 40 процентов.
11. АО «Узагротехсаноатхолдинг», АО «Узагролизинг» совместно с коммерческими банками и сельскохозяйственными предприятиями в месячный срок сформировать портфель заказов на приобретение сельскохозяйственной техники отечественного производства.
12. Счетной палате Республики Узбекистан установить строгий контроль за своевременным финансированием мер, предусмотренных настоящим постановлением.
13. Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, а также Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации обеспечить широкое освещение положений настоящего постановления.
14. АО «Узагротехсаноатхолдинг» совместно с Министерством экономики и промышленности, Министерством финансов и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по изменениям и дополнениям в законодательство, вытекающим из настоящего постановления.