Таиландда Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини тарғиб этишда ватандошларимиз фаол иштирок этишмоқда
Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини фаол тарғиб қилиш ва мамлакатни танитишда хориждаги ватандошлар билан ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш ва кенгайтириш вазифасини амалга ошириш доирасида, ватандошларимиз томонидан Таиланд фуқаролари ҳамда ушбу мамлакатга ташриф буюрган хорижий сайёҳларни жалб қилиш бўйича ҳамкорликка эришилди.
Мазкур ташаббус Хитойда истиқомат қилаётган ва Таиландда бизнес ҳамкорлари мавжуд бўлган ватандошларимиз томонидан илгари сурилди.
Ватандошимиз Дониёр Убайдуллаевнинг таʼкидлаши бўйича Таиландда Ўзбекистонга ташриф буюришни истовчилар жуда кўп. Бу Таиланд аҳолиси ва ушбу мамлакатга ташриф буюрган чет эллик сайёҳлардир. Ватандошимиз Таиландга сафари давомида, ҳар куни 1000 дан ортиқ йўловчига хизмат кўрсатадиган сайёҳларни ташиш билан шуғулланувчи тадбиркор ҳамкорлари билан Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини тарғиб қилиш бўйича келишувга эришди.
- Ўзбекистоннинг туризм салоҳияти билан танишиб, мамлакатингизда туризмнинг жуда кўплаб йўналишлари мавжудлигига амин бўлдик, - дейди Таиланд транспорт компанияси ходими Таксим Рожаначива. - Таиландда истиқомат қилаётган ўзбекистонликлар билан илиқ ва дўстона мулоқотдамиз ҳамда бошқа давлатларнинг туризм салоҳиятини тарғиб қилувчи тарғибот материалларини тарқатишдан манфаатдормиз. Чунки, сайёҳларга доимо бошқа давлатларнинг туризм салоҳияти билан таниш қизиқ ва фойдалидир.
Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан жаҳон миқёсида мамлакатимизни танитиш, туризм салоҳиятини тарғиб қилишда ўз ҳиссасини қўшиш истагини билдираётган ватандошлар ва уларнинг ташкилотлари билан ишлар давом эттирмоқда. Шу билан бирга, мазкур фаолиятда фаол иштирок этувчи ватандошлар сонининг сезиларли ошиши кузатилмоқда.
Ўзбекистонда туризм соҳасини жадал ривожлантириш, мамлакатни хорижда танитиш ва туризм салоҳиятини оммалаштиришда ўз ҳиссасини қўшаётган фаол ватандошларимизга Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ўз миннатдорчилигини билдиради.

Соотечественники активно участвуют в продвижении туристического потенциала Узбекистана в Таиланде
В рамках реализации задач по углублению взаимодействия с представителями узбекской диаспоры за рубежом по продвижению туристического потенциала Узбекистана и повышению узнаваемости страны, с нашими соотечественниками достигнута договоренность о совместной деятельности по привлечению в республику граждан Таиланда, а также иностранных туристов, посещающих указанную страну.
Причем данная инициатива выдвинута нашими соотечественниками, проживающими в настоящее время в Китае и имеющими бизнес партнеров в Таиланде.
По словам нашего соотечественника Дониёра Убайдуллаева, в Таиланде много желающих посетить Узбекистан. Это относится как к жителям королевства, так и прибывающим иностранным туристам. Во время его поездки в Таиланд с группой наших соотечественников, достигнута договоренность о сотрудничестве по продвижению туристического потенциала Узбекистана с партнерами, которые специализируются в сфере морских перевозок туристов, которые ежедневно обслуживают более 1000 пассажиров.
– Ознакомившись с туристическим потенциалом регионов Узбекистана, мы убедились что в вашей стране много интересных направлений для туризма – рассказал сотрудник тайской транспортной компании Таксим Рожаначива. – Мы тепло и дружелюбно общаемся с узбеками, живущими в Таиланде и заинтересованы в распространении материалов о туристическом потенциале других стран. Туристам всегда интересна и полезна информация об увлекательных местах и странах для путешествий.
Государственным Комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма продолжается работа с соотечественниками и организованными ими организациями за рубежом, желающими внести свой вклад в продвижение узнаваемости республики в зарубежных странах. При этом, отмечается значительное увеличение количества соотечественников, активно включающихся в данную деятельность.
Госкомтуризма выражает благодарность всем активным соотечественниками за усилия по развитию сферы туризма Узбекистана, повышению узнаваемости страны и популяризации турпотенциала.