2019 йилнинг 3 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили этиб тайинланган Матильда Димовскани қабул қилди.
Матильда Димовска БМТ Тараққиёт дастури Администратори Аким Штайнернинг уни Ўзбекистонга тайинлангани ҳақидаги мактубини тақдим этди.
Вазир М.Димовскани лавозимга тайинлангани билан табриклади ва унга муваффақиятлар тилади.Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва БМТТД ўртасидаги муносабатларнинг ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, қабул қилинган 2017-2021-йилларда ривожланишнинг бешта устувор ё’налиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини қоидалари Барқарор тараққиёт мақсадларига (БТМ) мос келади, бу ҳужжатлар бош тамойил - "Инсон манфаатлари ҳамма нарсадан устуң" тамойили бирлаштиради.
Вазир БМТ, жумладан БМТТДнинг экология муаммоларини ҳал этишга кўмаклашишга қаратилган сай-ҳаракатларини юқори баҳолади. Таъкидланганидек, БМТ шафелигида Оролбўйи учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўпшериклик траст жамғармасининг ташкил этилиши улкан минтақанинг экологик муаммоларини ҳал этиш соҳасида муҳим воқеа бўлди.
Матильда Димовска мамлакатимизнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиш жараёнида БМТнинг фаол иштирок этиш мақсадини тасдиқлади ва 2016-2020 йилларда Ўзбекистоннинг ривожланиш мақсадларига кўмаклашиш бўйича учун БМТнинг Ҳадли дастурини (UNDAF) амалга ошириш жараёнини юқори баҳолади.

Встреча с Постоянным представителем ПРООН
3 апреля 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Матильду Димовску, назначенную Постоянным представителем Программы развития ООН в Узбекистане.
Матильда Димовска вручила Министру письмо Администратора Программы развития ООН Акима Штайнера о своем назначении в Узбекистан.
Министр поздравил М.Димовску с назначением на ответственный пост и пожелал ей успехов.
В ходе прошедшей беседы обсуждены состояние и перспективы отношений между Узбекистаном и ПРООН.
Отмечалось, что положения принятой Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития в 2017-2021гг. соответствуют с Целями устойчивого развития (ЦУР), которые объединяют главный принцип: «Интересы человека превыше всего».
Министр высоко оценил усилия ООН, в т.ч. ПРООН, направленные на содействие в решении экологических проблем. Отмечалось, что запуск Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для Приаралья под эгидой ООН стал важным событием в сфере решения экологических проблем огромного региона.
Матильда Димовска подтвердила стремление ООН активно участвовать в процессах социально-экономического развития страны и высоко оценила процесс реализации Рамочной программы ООН по оказанию содействия в целях развития (ЮНДАФ) для Узбекистана на 2016-2020 годы.