2019 йилнинг 3 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили этиб тайинланган Матильда Димовскани қабул қилди.
Матильда Димовска БМТ Тараққиёт дастури Администратори Аким Штайнернинг уни Ўзбекистонга тайинлангани ҳақидаги мактубини тақдим этди.
Вазир М.Димовскани лавозимга тайинлангани билан табриклади ва унга муваффақиятлар тилади.Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва БМТТД ўртасидаги муносабатларнинг ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, қабул қилинган 2017-2021-йилларда ривожланишнинг бешта устувор ё’налиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини қоидалари Барқарор тараққиёт мақсадларига (БТМ) мос келади, бу ҳужжатлар бош тамойил - "Инсон манфаатлари ҳамма нарсадан устуң" тамойили бирлаштиради.
Вазир БМТ, жумладан БМТТДнинг экология муаммоларини ҳал этишга кўмаклашишга қаратилган сай-ҳаракатларини юқори баҳолади. Таъкидланганидек, БМТ шафелигида Оролбўйи учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўпшериклик траст жамғармасининг ташкил этилиши улкан минтақанинг экологик муаммоларини ҳал этиш соҳасида муҳим воқеа бўлди.
Матильда Димовска мамлакатимизнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиш жараёнида БМТнинг фаол иштирок этиш мақсадини тасдиқлади ва 2016-2020 йилларда Ўзбекистоннинг ривожланиш мақсадларига кўмаклашиш бўйича учун БМТнинг Ҳадли дастурини (UNDAF) амалга ошириш жараёнини юқори баҳолади.

Meeting with UNDP Resident Representative
On 3 April 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the UNDP Resident Representative in Uzbekistan Matilda Dimovska, Uzbekistan MFA reports.
Matilda Dimovska handed over a letter from UNDP Administrator Achim Steiner to the Minister on her appointment to Uzbekistan.
The Minister congratulated M. Dimovska on her appointment to a responsible post and wished her success.
The state and prospects of relations between Uzbekistan and UNDP were discussed at the meeting.
It was noted that the provisions of the adopted Action Strategy on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021 comply with the sustainable development goals, which comprise the main principle “People’s interests are above everything else”.
The Minister praised the efforts of the UN, including UNDP, aimed at assisting in solving environmental problems. It was noted that the launch of the United Nations Multi-Partner Human Security Trust Fund for the Aral Sea Region became an important event in solving environmental problems in the vast region.
Matilda Dimovska confirmed the desire of the UN to actively participate in the process of socio-economic development of the country and highly appreciated the implementation of the United Nations Development Assistance Framework (UNDAF) for Uzbekistan for 2016-2020.