Кимё саноатини янада ислоҳ қилиш ва унинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида
2019-04-03 | Ҳужжатлар
Сўнгги йилларда кимё саноати корхоналарини молиявий-иқтисодий соғломлаштириш ва уларнин гфаолиятини барқарорлаштириш, амалдаги ишлаб чиқаришларни модернизация қилиш, углеводород хомашёси ва минерал ресурсларни чуқур қайта ишлаш бўйича янги қувватларни барпо этишга қаратилган инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш орқали тармоқни янада ривожлантиришнинг асосий йўналишларини белгилаб бериш, шунингдек, ишлаб чиқарилаётган юқори қўшилган қийматли кимёвий маҳсулотлар номенклатурасини кенгайтириш борасидаги чора-тадбирлар амалга оширилди.
Шу билан бирга, кимё саноатини жадал ривожлантириш ва диверсификация қилишга қаратилган лойиҳаларни амалда рўёбга чиқариш, энг аввало, давлат активларини хусусий мулкка сотиш ҳисобига корхоналардаги давлат улушини қисқартириш, корпоратив бошқарувнинг замонавий услублари, молиявий ҳисоботларнинг халқаро стандартларини жорий этиш ҳамда корхоналарнинг бошқарув тузилмасини такомиллаштириш орқали тармоқнинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш бўйича таъсирчан чоралар кўрилиши зарурлигини тақозо этмоқда.
Кимё саноатини янада ривожлантириш, унинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш ва тармоқни диверсификация қилишга тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш ҳажмларини кенгайтириш мақсадида:
1. "Ўзкимёсаноат" АЖнинг Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда оптималлаштирилган ва янги истиқболли лойиҳалар билан тўлдирилган, ҳисобланган қиймати12,1 миллиард АҚШ долларига тенг, шу жумладан, 1,7 миллиард АҚШ доллари миқдорида тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва кредитлар ҳисобига 31 та инвестиция лойиҳасини амалга оширишни назарда тутувчи ҳамда қуйидагиларга қаратилган 2019-2030йилларда кимё саноатини ривожлантириш дастури 1-иловага мувофиқ маъқуллансин:
азотли, фосфорли, калийли ва мураккаб минерал ўғитларни, шу жумладан, ушбу маҳсулотларни “Навоийазот” АЖ, “Самарқандкимё” АЖ, “Фарғонаазот” АЖ, “Қўқон суперфосфат заводи” АЖ, “Аммофос-Максам” АЖ, “Деҳқонобод калий заводи” МЧЖ негизида, шунингдек, Сирдарё вилоятининг Янгиер шаҳри ва Навоий вилоятининг Томди туманида ишлаб чиқариш бўйича амалдаги қувватларни модернизация қилиш, кенгайтириш ҳамда энергия жиҳатидан самарадор янги қувватларни барпо этиш;
“Ўзбекнефтгаз” АЖ билан биргаликда ва етакчи хорижий компаниялар иштирокида ҳамда илғор технологиялар ва замонавий инновацион ишланмаларни қўллаган ҳолда полимер маҳсулотлари, шу жумладан, полиэтилентерефталат (ПЭТ), поливинилхлорид (ПВХ), синтетик каучук, полистирол, полиуретан, полиол, акрилонитрил-бутадиен-стирол (АБС) пластик, полиакрилонитрил (ПАН) маҳсулотларини чиқариш бўйича янги ишлаб чиқаришларни барпо этиш;
тармоқ корхоналарининг мавжуд ишлаб чиқариш қувватларидан фойдаланиш самарадорлигини, уларнинг негизида иқтисодиёт тармоқларида талаб этилаётган кимёвий маҳсулотларнинг янги турларини, шу жумладан, меламин, метиламин, формальдегидли, карбамид-формальдегидли ва меламин-формальдегидли сақичлар, этилацетат, озуқа тузи, натрий бикарбонати, хлор-сирка кислотаси, натрий нитрати, бутилацетат, тринатрий фосфат, нитроцеллюлоза, металлургия, нефтгаз ва тўқимачилик саноатлари учун реагентлар, катализаторлар ва кимёвий қўшилмалар, шунингдек, полимер фитинглар, биаксил йўналтирилган полипропилен плёнкаси (БОПП), ўсимликларни кимёвий ҳимоя қилиш воситалари ва уларни ишлаб чиқариш учун амалдаги моддаларни чиқариш бўйича ишлаб чиқариш кластерларини ташкил этиш.
2. Қуйидагиларни назарда тутувчи Кимё тармоғида ислоҳотларни босқичма-босқич амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар дастури 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин:
тармоқнинг айрим корхоналари активларини маҳаллий ва хорижий инвесторларга сотиш орқали амалдаги ишлаб чиқаришларни модернизация қилиш ва кенгайтиришга тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб этишни рағбатлантириш;
“Ўзкимёсаноат” АЖ ташкилий тузилмасини такомиллаштириш ва жамият бошқаруви органларининг мустақиллиги ва масъулиятини оширишга қаратилган корпоратив бошқарувнинг замонавий услубларини жорий этиш;
кимё тармоғи корхоналарининг фаолияти самарадорлигини ошириш ва молиявий ҳолатини янада яхшилаш.
3. “Ўзкимёсаноат” АЖ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг хўжалик жамиятлари устав капиталидаги давлат ва “Ўзкимёсаноат” АЖ улушларини қуйидаги тартибда сотиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин:
а) инвестиция ва ижтимоий мажбуриятларни қабул қилиш шарти билан потенциал инвесторлар билан тўғридан-тўғри музокаралар олиб бориш йўли билан:
“Самарқандкимё” АЖ устав капиталидаги 60,35 фоиз давлат акциялари ва “Ўзкимёсаноат” АЖнинг 39,65 фоиз акцияларини экологик жиҳатдан зарарсиз замонавий кимёвий маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш шарти билан “ноль” харид қийматида;
“Қўнғирот сода заводи” МЧЖ устав фондидаги “Ўзкимёсаноат” АЖнинг 51 фоизулушини корхонанинг ишлаб чиқариш қувватини йилига 200 минг тоннадан 450 минг тоннагача ошириш ва янги турдаги маҳсулотларни ишлаб чиқариш учун инвестицияларни жалб қилиш шарти билан бозор қийматида;
“Қўқон суперфосфат заводи” АЖ устав капиталидаги 70,54 фоиз давлат акциялари ва “Ўзкимёсаноат” АЖнинг 25 фоиз акциялари – “Индорама” (Сингапур) компаниясига суперфосфат ишлаб чиқариш қувватини 100 фоиз соф ҳолда 63минг тоннага етказиш ва янги турдаги маҳсулотларни ишлаб чиқариш бўйича инвестиция ва ижтимоий мажбуриятларни қабул қилиш шарти билан 4,3 миллион АҚШ доллари миқдорида сотиб олиш қийматида;
б) “Фарғонаазот” АЖ устав капиталидаги 48,05 фоиз давлат акциялари ва “Ўзкимёсаноат” АЖнинг 2,95 фоиз акцияларини инвестор томонидан аммиак ишлаб чиқариш қувватини йилига660 минг тоннага, карбамидни – 600 минг тоннага, аммиакли селитрани – 700 минг тоннага ва азот кислотасини – 530 минг тоннага етказиш бўйича инвестиция мажбуриятларини қабул қилиш шарти билан – танлов савдоларида бозор қийматида;
в) "Электркимёзавод" ҚК АЖ устав капиталидаги “Ўзкимёсаноат” АЖнинг 26,14 фоиз акцияларини – очиқ савдоларда бозор қийматида;
г) “Жиззах пластмасса” АЖ устав капиталидаги 25 фоизгачаакциялар – дастлабки босқичда бирламчи оммавий таклифни (IPO) ўтказиш асосида;
д) қуйидагилар орқали:
“Деҳқонобод калий заводи” МЧЖни акциядорлик жамиятига ўзгартириш ҳамда жамиятнинг устав капиталидаги 51 фоиз ва ундан ортиқ акцияларни потенциал инвесторлар мавжуд бўлганда ва улар томонидан гранулаланган хлорли калий, калий сульфати ва калий тузларининг бошқа турларини ишлаб чиқаришни ташкил этиш, юк ташувчи осма йўл ва ташқи электр таъминоти линиялари қурилишини якунлаш бўйича инвестиция, шунингдек, ижтимоий мажбуриятларни қабул қилиш шарти билан уларни тўғридан-тўғри музокаралар ўтказиш орқали сотиш имкониятини назарда тутган ҳолда танлов савдоларда бозор қийматида;
“Биринчи резинотехника заводи” МЧЖни акциядорлик жамиятига ўзгартириш ва жамиятнинг устав капиталининг 51 фоизигача бўлган миқдорда қўшимча чиқарилган акцияларини потенциал инвесторлар мавжуд бўлганда ва тушган маблағларни жамият инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга ҳамда жалб этилган кредитларни сўндиришга йўналтирган ҳолда уларни тўғридан-тўғри музокаралар ўтказиш орқали реализация қилиш имкониятини назарда тутган ҳолда очиқ савдоларда бозор қийматида сотиш.
“Қўқон суперфосфат заводи” АЖ ва “Фарғонаазот” АЖ устав капиталларидаги давлат улушини сотишдан тушган маблағлар, истисно тариқасида, “Ўзкимёсаноат” АЖ устав капиталидаги давлат ҳиссаси сифатида, мазкур маблағлардан ушбу қарорга 1-иловада кўрсатилган инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда мақсадли фойдаланиш учун Кимё саноати ташкилотларини ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш жамғармасига тўлиқ йўналтирилади;
“Ўзкимёсаноат” АЖ унинг таркибидаги қайта ташкил этилган ташкилотларга тегишли юридик шахсларнинг 50 фоиз ва ундан ортиқ акцияларига эгалик қилишга киришиши янгидан харид қилинган акциялар пакети деб ҳисобланмайди;
ушбу қарорга мувофиқ тармоқ корхоналарини қайта ташкил этишда ташкилотдан ташкилотга ўтказиладиган мулк, мулк ҳуқуқлари, шунингдек, акциялар, улушлар ва активлар ҳамда давлат активларини сотишдан тушган, шу жумладан, “Ўзкимёсаноат” АЖ устав капиталига ўтказиладиган даромадлар қиймати юридик шахслардан олинадиган фойда солиғи, ягона солиқ тўлови, тўлов манбаидан тўланадиган дивидендлар кўринишидаги даромадларга солиқ ҳисоблашда солиқ солинадиган базага киритилмайди;
Деҳқонобод калий заводи акцияларини потенциал инвесторларга тўғридан-тўғри музокаралар ўтказиш ёки қўшимча акцияларни чиқариш орқали, шу жумладан, уларга инвестиция мажбуриятларини юклаган ҳолда сотишдан тушган маблағлар жамиятнинг Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси олдидаги кредитларини сўндиришга йўналтирилади;
хўжалик бошқаруви органларининг устав капиталига ўтказилган хўжалик жамиятлари устав капиталларидаги улушларни тасарруф этиш уларнинг бошқарув органлари қарорлари билан амалга оширилади.
5. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси уч ой муддатда минерал ўғитлар нархларининг кескин ўзгариши хавфини ҳамда пахта хомашёси ва ғалла қийматига таъсирининг олдини олишни ҳисобга олган ҳолда минерал ўғитларга бўлган нархларни шакллантиришнинг бозор механизмларини жорий этиш, шунингдек, минерал ўғитларни сотиб олиш учун биржа савдоларида барча иштирокчилар (харидорлар) учун тенг шароитларни таъминлаш бўйича ҳукумат қарорини қабул қилсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ва “Ўзкимёсаноат” АЖнинг ушбу қарорга 3-иловада кўрсатилган умумий қиймати85,1 миллион АҚШ доллари миқдоридаги, шу жумладан, молиялаштириш манбаи сифатида тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этиш ҳисобига “Ўзкимёсаноат” АЖ инвестиция лойиҳаларини молиялаштиришга Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағларини оптималлаштириш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
7. Ўзбекистон Республикаси ҳудудига ТИФ ТН бўйича 4011 ва 4012 коди билан импорт қилинадиган автомобиль ва қишлоқ хўжалиги шиналарига божхона божларининг аралаш ставкаси жорий этилсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига 4-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 23 августдаги “2017-2021йилларда кимё саноатини ривожлантириш дастури тўғрисида”ги ПҚ-3236-сон қарори ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
10. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги “Ўзкимёсаноат” АЖ билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
11. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Э.М.Ғаниев ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг ўринбосари Г.К.Саидова зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему реформированию и повышению инвестиционной привлекательности химической промышленности
2019-04-03 | Документы
За последние годы приняты меры по финансово-экономическому оздоровлению и стабилизации деятельности предприятий химической промышленности, определению основных направлений дальнейшего развития отрасли путем реализации инвестиционных проектов, направленных на модернизацию действующих производств, создание новых мощностей по глубокой переработке углеводородного сырья и минеральных ресурсов, а также расширению номенклатуры производимой химической продукции с высокой добавленной стоимостью.
Вместе с тем практическая реализация проектов, направленных на ускоренное развитие и диверсификацию химической промышленности, требует принятия действенных мер по повышению инвестиционной привлекательности отрасли, прежде всего, путем сокращения доли государства в предприятиях за счет реализации государственных активов в частную собственность, внедрения современных методов корпоративного управления, международных стандартов финансовой отчетности и совершенствования структуры управления предприятий.
В целях дальнейшего развития химической промышленности, повышения инвестиционной привлекательности и расширения объемов привлечения прямых иностранных инвестиций в диверсификацию отрасли:
1. Одобрить оптимизированную и дополненную новыми перспективными проектами АО «Узкимёсаноат» совместно с Министерством экономики и промышленности, Министерством инвестиций и внешней торговли Республики УзбекистанПрограмму развития химической промышленности на 2019–2030 годы согласно приложению № 1, предусматривающую реализацию 31 инвестиционного проекта расчетной стоимостью12,1 млрд долларов США, в том числе 1,7 млрд долларов США за счет прямых иностранных инвестиций и кредитов, направленных на:
модернизацию, расширение действующих и создание новых энергоэффективных мощностей по производству азотных, фосфорных, калийных и сложных минеральных удобрений, в том числе на базе АО «Навоиазот», АО «Самаркандкимё», АО «Ферганаазот», АО «Кукон суперфосфат заводи», АО «Аммофос – Максам», ООО «Дехканабадский калийный завод», а также в городе Янгиере Сырдарьинской области и Тамдынском районе Навоийской области;
создание совместно с АО «Узбекнефтегаз» новых производств по выпуску полимерной продукции, в том числе полиэтилентерефталата (ПЭТ), поливинилхлорида (ПВХ), синтетического каучука, полистирола, полиуретана, полиола, акрилонитрил-бутадиен-стирол (АБС) пластика, полиакрилонитрила (ПАН), с участием ведущих иностранных компаний и применением передовых технологий и современных инновационных разработок;
повышение эффективности использования существующих производственных мощностей предприятий отрасли с созданием на их базе производственных кластеров по выпуску востребованных в отраслях экономики новых видов химической продукции, в том числе меламина, метиламина, формальдегидной, карбамидно-формальдегидной и меламин-формальдегидной смол, этилацетата, пищевой соли, бикарбоната натрия, хлоруксусной кислоты, нитрата натрия, бутилацетата, тринатрий фосфата, нитроцеллюлозы, реагентов, катализаторов и химических добавок для металлургической, нефтегазовой и текстильной промышленности, а также полимерных фитингов, биаксиально-ориентированной полипропиленовой пленки (БОПП), средств химической защиты растений и действующих веществ для их производства.
2. Утвердить План мероприятий по поэтапной реализации реформ в химической отрасли согласно приложению № 2, предусматривающий:
стимулирование привлечения прямых инвестиций в модернизацию и расширение действующих производств путем реализации активов отдельных предприятий отрасли отечественным и иностранным инвесторам;
совершенствование организационной структуры АО «Узкимёсаноат» и внедрение современных методов корпоративного управления, направленных на повышение самостоятельности и ответственности органов управления общества;
повышение эффективности деятельности и дальнейшее улучшение финансового состояния предприятий химической отрасли.
3. Согласиться с предложениями АО «Узкимёсаноат», Агентства по управлению государственными активами, Министерства экономики и промышленности, Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан о реализации долей государства и АО «Узкимёсаноат» в уставном капитале хозяйственных обществ:
а) путем проведения прямых переговоров с потенциальными инвесторами с условием принятия ими инвестиционных и социальных обязательств:
60,35 процента государственных акций и 39,65 процентаакций АО «Узкимёсаноат» в уставном капитале АО «Самаркандкимё» по «нулевой» выкупной стоимости с условием организации современного экологически безвредного производства химической продукции;
51 процента доли АО «Узкимёсаноат» в уставном фондеООО «Кунградский содовый завод» по рыночной стоимости с условием привлечения инвестиций для расширения производственных мощностей предприятия с 200 до 450 тысяч тонн в год и выпуска новых видов продукции;
70,54 процента государственных акций и 25 процентовакций АО «Узкимёсаноат» в уставном капитале АО «Кукон суперфосфат заводи» – компании «Индорама» (Сингапур) по выкупной стоимости в размере 4,3 млн долларов США с принятием инвестиционных и социальных обязательств по увеличению мощности производства суперфосфата до 63 тысяч тонн в пересчете на 100 процентов полезного вещества и выпуску новых видов продукции;
б) на конкурсных торгах по рыночной стоимости – 48,05 процента государственных акций и 2,95 процента акций АО «Узкимёсаноат» в уставном капитале АО «Ферганаазот» с условием принятия инвестором инвестиционных обязательств по доведению мощности производства аммиака до 660 тысяч тонн, карбамида – до 600тысяч тонн, аммиачной селитры – до 700тысяч тонн и азотной кислоты – до 530 тысяч тонн в год, а также социальных обязательств;
в) на публичных торгах по рыночной стоимости – 26,14 процента акций АО «Узкимёсаноат» в уставном капитале СП АО «Электрохимзавод»;
г) на основе проведения на первоначальном этапе первичного публичного предложения (IPO) – до 25 процентовакций от уставного капитала АО «Жиззах пластмасса»;
д) путем преобразования:
ООО «Дехканабадский калийный завод» в акционерное общество и реализации 51 процента и более акций АО «Узкимёсаноат» в уставном капитале общества по рыночной стоимости на конкурсных торгах, предусмотрев возможность их реализации посредством проведения прямых переговоров при наличии потенциальных инвесторов с условием принятия ими инвестиционных обязательств по организации производства гранулированного хлористого калия, сульфата калия и других видов солей калия, завершению строительства грузовой подвесной канатной дороги и внешней линии электроснабжения, а также социальных обязательств;
ООО «Биринчирезинотехника заводи» в акционерное общество и реализации дополнительно выпущенных акций в размере до 51 процента от уставного капитала общества по рыночной стоимости на публичных торгах, предусмотрев возможность их реализации посредством проведения прямых переговоров при наличии потенциальных инвесторов с направлением вырученных средств на реализацию инвестиционных проектов общества, а также погашение привлеченных кредитов.
средства, поступившие от реализации государственной доли в уставных капиталах АО «Кукон суперфосфат заводи» и АО «Ферганаазот», в порядке исключения направляются полностью в Фонд развития и поддержки организаций химической промышленности в качестве вклада государства в уставной капитал АО «Узкимёсаноат» с целевым использованием данных средств на реализацию инвестиционных проектов, указанныхв приложении № 1 к настоящему постановлению;
вступление АО «Узкимёсаноат» во владение 50 и более процентами акций юридических лиц, принадлежащих организациям, входящим в его структуру, вследствие реорганизации последних, не рассматривается как вновь приобретенный пакет акций;
стоимость передаваемых от организации к организации в соответствии с настоящим постановлением имущества, имущественных прав, включая акции, долей и активов при реорганизации предприятий отрасли и доходы от продажи государственных активов, в том числе в уставный капитал АО «Узкимёсаноат», не включаются в налогооблагаемую базу при исчислении налога на прибыль юридических лиц, единого налогового платежа, налога на доходы в виде дивидендов, уплачиваемого у источника выплат;
средства, привлеченные от реализации акций Дехканабадского калийного завода потенциальным инвесторам посредством проведения прямых переговоров или путем выпуска дополнительных акций, в том числе с возложением на них инвестиционных обязательств, направляются на погашение кредитов общества перед Фондом реконструкции и развития Республики Узбекистан;
распоряжение долями в уставных капиталах хозяйственных обществ, переданными в уставный капитал органов хозяйственного управления, осуществляется решениями их органов управления.
5. Кабинету Министров Республики Узбекистан в трехмесячный срок принять правительственное решение по внедрению рыночных механизмов формирования цен на минеральные удобрения с учетом недопущения рисков их резких колебаний и влияния на стоимость хлопка-сырца и зерна, а также обеспечению доступа к биржевым торгам всех участников (покупателей) для приобретения минеральных удобрений на равных условиях.
6. Одобрить предложения Фонда реконструкции и развития, Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и АО «Узкимёсаноат» об оптимизации средств Фонда реконструкции и развития в финансировании инвестиционных проектов АО «Узкимёсаноат», указанных в приложении № 3 к настоящему постановлению, на общую сумму 85,1 млн долларов США, в том числе за счет привлечения в качестве источников их финансирования прямых инвестиций.
7. Ввести комбинированную ставку по таможенным пошлинам на автомобильные и сельскохозяйственные шины, импортируемые на территорию Республики Узбекистан по кодам ТН ВЭД 4011 и 4012.
8. Внести изменения в некоторые решения Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
9. Признать утратившим силу постановление Президента Республики Узбекистан от 23 августа 2017 года № ПП–3236 «О программе развития химической промышленности на 2017-2021годы».
10. Министерству экономики и промышленности совместно с АО «Узкимёсаноат» в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Э.М. и заместителя советника Президента Республики Узбекистан Саидову Г.К.