Термиз шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов ва Тожикистон Республикаси Бош вазири Қохир Расулзода раҳбарлигида Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиянинг 6-йиғилиши бўлиб ўтди. Унда икки давлат вазирлик ва идораларининг вакиллари иштирок этди.
Очиқ ва конструктив руҳда ўтган мажлисда сўнгги йилларда икки қўшни мамлакат ўртасидаги яқин дўстлик, ҳамкорлик алоқалари янги босқичда ривожланиб бораётгани алоҳида таъкидланди.
Ўзаро ишонч ва ҳурмат тамойилларига асосланган Ўзбекистон-Тожикистон ўртасидаги дўстлик, ҳамкорлик алоқаларининг мустаҳкамланиб бораётгани халқларимизнинг туб манфаатларини таьминлашда муҳим омил бўлмоқда. Шунга мувофиқ чегараларимиз очилди. Мамлакатларимиз ўртасида ҳаво, темир йўл ва йўналишли автобус қатновлари йўлга қўйилди. Савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар алоқалар янги босқичга кўтарилди. Икки қўшни давлат етакчи корхоналари ва ишбилармон доираларининг ўзаро манфаатли ҳамкорлигига хизмат қиладиган саноат кўргазмалари, бизнес форумлар ташкил этилди. Бу ишлар икки томонлама узоқ ҳамкорлик алоқаларини кенг йўлга қўйиб, товар алмашиш ҳажмининг ўсиб боришида муҳим ўрин тутмоқда. Буларнинг барчаси давлатларимиз раҳбарларининг яқин қўшничиликка асосланган юқори даражадаги фаол алоқалари самарасидир.
Тадбирда икки мамлакат Ҳукумати делегациялари томонидан Ҳукуматлараро комиссиянинг 5-йиғилиши давомида эришилган келишувларнинг амалий натижалари сарҳисоб қилинди.
Шунингдек, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, энергетика, маданий-гуманитар ҳамда қишлоқ ва сув хўжалиги соҳаларида ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.

В Термезе состоялось заседание межправительственной комиссии
В Термезе под председательством Премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллы Арипова и Премьер-министра Республики Таджикистан Кохира Расулзоды состоялось 6-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству. В нем участвовали представители министерств и ведомств двух стран.
На заседании, прошедшем в открытом и конструктивном духе, особо отмечалось, что в последние годы дружба и тесное сотрудничество между двумя соседними странами развиваются на новом уровне.
Дальнейшее укрепление дружественных связей и сотрудничества между Узбекистаном и Таджикистаном, основанных на принципах взаимного доверия и уважения, служит важным фактором обеспечения коренных интересов наших народов. Открыты государственные границы, между нашими странами налажено железнодорожное и авиасообщение, движение автобусов. Активизировались торгово-экономические, транспортно-коммуникационные, культурно-гуманитарные связи. Организованы промышленные выставки, бизнес- форумы, способствующие взаимовыгодному взаимодействию ведущих предприятий и деловых кругов двух соседних стран. Это имеет важное значение в росте товарооборота. Все это является результатом активных контактов глав государств на высшем уровне, которые основаны на принципах добрососедства.
На мероприятии правительственные делегации двух стран подвели итоги реализации договоренностей, достигнутых в ходе 5-го заседания Межправительственной комиссии.
Кроме того, обсуждались перспективы дальнейшего развития сотрудничества в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, энергетической, культурно-гуманитарной областях и в сфере сельского и водного хозяйства.