Кўзи ожиз ва заиф кўрувчи болалар учун ихтисослаштирилган мактаб-интернатларига ўқув жиҳозлари берилди
2019-04-03 | Таълим
Бугун Халқ таълими вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Кўзи ожизлар жамияти Марказий бошқаруви ҳамкорлигида Тошкент шаҳридаги 77-сонли кўзи ожиз болалар учун ихтисослаштирилган мактаб-интернатида “Кўзи ожиз болаларни дарсликлар ва махсус ўқув жиҳозлари билан таъминлаш” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Мазкур давра суҳбатида Халқ таълими вазирлиги раҳбарияти, Ўзбекистон Кўзи Ожизлар Жамияти,Жанубий Кореянинг “FRIEDASIA” компанияси мутахассислари, республика кўзи ожиз болалар учун ихтисослаштирилган мактаб-интернатлари директорлари ва соҳа мутахассислари иштирок этди.
Тадбирни Халқ таълими вазирининг биринчи ўринбосари Алишер Умаров очиб берди ва юртимизда имконияти чекланган болалар таълим-тарбияси борасида олиб борилаётган ишларга алоҳида тўхталиб ўтди. Шунингдек, Ўзбекистон Кўзи Ожизлар Жамиятига,Жанубий Кореянинг “FRIEDASIA” компаниясига, Бутунроссия Кўзи Ожизлар Жамиятига Халқ таълими вазирлиги номидан ҳамкорлик учун миннатдорчилик билдирди.
Давра суҳбати давомида Ўзбекистон Кўзи Ожизлар Жамияти Жанубий Кореянинг “FRIEDASIA” компанияси ва Бутунроссия Кўзи Ожизлар Жамияти билан 2,77 млн Россия рублига 3000 дона прибор (темир дафтар)ларни харид қилиш ва Ўзбекистонга етказиш бўйича шартномаси асосида биринчи босқичда етказилган 725 дона приборларни республика кўзи ожизлар мактаб-интернатларига топшириш маросими ўтказилди. Тадбир доирасида Халқ таълими вазирлиги томонидан аудио китоблар ҳам берилди.
Жорий йилнинг август ойида Ўзбекистонга шартноманинг иккинчи босқичида 1275 дона приборларни етказилиши режалаштирилган бўлиб, мактаб-интернатларнинг эҳтиёжидан келиб чиққан ҳолда тақсимланади. Уларнинг топшириш маросимини сентябрь ойининг иккинчи ўн кунлигида ўтказиш режалаштирилган.
Бугунги кунда халқ таълими тизимида жисмоний ёки психик ривожланишида нуқсони бўлган болалар учун ихтисослаштирилган жами 86 та таълим муассасаси фаолият кўрсатиб келмоқда, уларнинг 21 таси мактаб, 65 таси мактаб-интернатлари бўлиб, шулардан 14 таси кўзи ожиз ва заиф кўрувчи болалар учун.
Ҳозирда кўзи ожиз ва заиф кўрувчи болалар учун ихтисослаштирилган мактаб-интернатларида 2831 нафар ўқувчилар таҳсил олади. Уларга 823 нафар ўқитувчи ва 606 нафар тарбиячи таълим беради.
Ўқувчиларга 145 номдаги дарсликлар (Одобнома, Мусиқа, Тасвирий санъат, Меҳнат таълими ва Жисмоний тарбия дарсликлардан ташқари) Брайль тизимида алоҳида чоп этилади.

Школы-интернаты получили 3 тыс. приборов для письма по Брайлю
Школы-интернаты для слабовидящих и незрячих детей в Узбекистане в 2019 году получат 3 тыс. приборов для письма по Брайлю с грифелями.
2 апреля 2019 года в школе-интернате для незрячих детей в Ташкенте прошла церемония передачи первой партии оборудования и аудиокниг специализированным учебным заведениям.
Приборы стоимостью 2,77 млн. российских рублей (более 357 млн. сумов по курсу Центрального банка Узбекистана) были приобретены и доставлены в Узбекистан в рамках договора, заключенного между Обществом слепых в Узбекистане, компанией FRIEDASIA (Южная Корея) и Всероссийским обществом слепых.
Школы-интернаты для слабовидящих и незрячих детей получили первую партию приборов с грифелями в количестве 725 штук. Представители школ также получили аудиокниги от Министерства народного образования.
Ожидается, что в августе в Узбекистан будет доставлена вторая партия приборов в количестве 1275 штук, которые также будут распределены среди школ-интернатов для слабовидящих и незрячих детей.
Первый заместитель министра народного образования Узбекистана Алишер Умаров выразил благодарность Обществу слепых в Узбекистане, компании FRIEDASIA и Всероссийскому обществу слепых за содействие в поставке оборудования.
Отметим, что сейчас в Узбекистане функционируют 14 школ для слабовидящих и незрячих детей, где обучаются более 2,83 тыс. детей. Им преподают 823 учителя и 606 воспитателей.
Для них отдельно публикуются учебники по 145 наименования. В последние два года для слабовидящих и незрячих детей было выпущено 30 наименований учебников (33628 копий).
Ожидается, что для 2019-2020 учебного года будут выпущены 10 наименований учебников объемом 13,84 тыс. единиц.