Мамлакатимизга Туркиянинг Соғлиқ билимлари университети ректори, профессор Жевдет Эрдол бошчилигидаги делегация ташриф буюрди. Қайд этиш жоизки, 1903 йилда ташкил этилган мазкур университет Туркияда ягона ихтисослашган тиббиёт университети, шунингдек, Европанинг етакчи таълим муассасаларидан бири ҳисобланади.
1 апрель куни делегациянинг Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмонов билан учрашуви бўлиб ўтди. Мамлакатимизнинг тиббиёт олий ўқув юртлари ректорлари иштирок этган мулоқотда тиббий таълим соҳасида алоқаларни янада кенгайтириш ва ривожлантириш, ҳамкорликда илмий-маърифий тадбирларни ўтказиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Учрашув якунида Ўзбекистон тиббиёт олий ўқув юртлари ҳамда Туркия Соғлиқ билимлари университети ўртасида ўзаро англашув меморандумлари имзоланди. Жумладан, томонлар бакалавр ва магистрантларнинг академик алмашинувини ташкил этиш, профессор-ўқитувчилар ва докторантлар учун малака ошириш, турк университетининг филиали базасидаги шифохоналарда ёзги амалиёт ўташ ва қўшма тадқиқот лойиҳаларини амалга ошириш борасида қатор келишувларга эришди.
Бундан ташқари, 2019/2020 ўқув йилида Бухоро давлат тиббиёт институти базасида Туркия Соғлиқ билимлари университети қошидаги Олий тиббиёт мактабининг филиалини ташкил этиш тўғрисида келишувга эришилди. Бухоро давлат тиббиёт институти ҳудудида мазкур тиббиёт университетининг клиникаси ҳам очилади. Таъкидлаш жоиз, икки тиббиёт олий ўқув юртлари ўртасидаги ҳамкорлик ўтган йилдан буён изчил ривожланмоқда. Талабалар ҳамда ўқитувчиларнинг илмий алмашинуви борасида фаол иш олиб борилаётир.
Ҳозирда ушбу ҳамкорлик самараси ўлароқ Бухоро давлат тиббиёт институтининг 40дан зиёд профессор-ўқитувчилари ва талабалари Туркияда таълим олди.

В Бухаре откроют филиал и клинику Университета медицинских знаний
В нашей стране пребывает делегация Турции во главе с ректором Университета медицинских знаний профессором Джевдетом Эрдолом. Основанный в 1903 году данный вуз является единственным специализированным медицинским университетом в Турции и одним из ведущих образовательных учреждений Европы.
Члены делегации встретились с министром здравоохранения Узбекистана Алишером Шадмановым. В ходе встречи, в которой также участвовали ректоры медицинских вузов нашей страны, были обсуждены вопросы расширения и развития связей в области медицинского образования, возможности проведения совместных научно-образовательных мероприятий.
Итогом встречи стало подписание меморандумов о взаимопонимании между турецким вузом и рядом медицинских высших образовательных учреждений Узбекистана. Стороны договорились о реализации академического обмена студентами бакалавриата и магистратуры, стажировки профессорско-преподавательского состава и докторантов, прохождении летней производственной практики на базе аффилированных больниц турецкого университета, проведении совместных исследовательских проектов.
Кроме того, достигнута договоренность о создании в 2019/2020 учебном году на базе Бухарского государственного медицинского института филиала высшей медицинской школы при Университете медицинских знаний. На территории нового кампуса Бухарского государственного медицинского института планируется открыть клинику турецкого университета. Стоит отметить, что сотрудничество между этими двумя медицинскими вузами продолжается с прошлого года, осуществляется активная работа по академическому обмену студентами и преподавателями. Благодаря тесному сотрудничеству более 40 студентов и представителей профессорско-преподавательского состава Бухарского вуза прошли стажировку в Турции.