Мамлакатимизга Туркиянинг Соғлиқ билимлари университети ректори, профессор Жевдет Эрдол бошчилигидаги делегация ташриф буюрди. Қайд этиш жоизки, 1903 йилда ташкил этилган мазкур университет Туркияда ягона ихтисослашган тиббиёт университети, шунингдек, Европанинг етакчи таълим муассасаларидан бири ҳисобланади.
1 апрель куни делегациянинг Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмонов билан учрашуви бўлиб ўтди. Мамлакатимизнинг тиббиёт олий ўқув юртлари ректорлари иштирок этган мулоқотда тиббий таълим соҳасида алоқаларни янада кенгайтириш ва ривожлантириш, ҳамкорликда илмий-маърифий тадбирларни ўтказиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Учрашув якунида Ўзбекистон тиббиёт олий ўқув юртлари ҳамда Туркия Соғлиқ билимлари университети ўртасида ўзаро англашув меморандумлари имзоланди. Жумладан, томонлар бакалавр ва магистрантларнинг академик алмашинувини ташкил этиш, профессор-ўқитувчилар ва докторантлар учун малака ошириш, турк университетининг филиали базасидаги шифохоналарда ёзги амалиёт ўташ ва қўшма тадқиқот лойиҳаларини амалга ошириш борасида қатор келишувларга эришди.
Бундан ташқари, 2019/2020 ўқув йилида Бухоро давлат тиббиёт институти базасида Туркия Соғлиқ билимлари университети қошидаги Олий тиббиёт мактабининг филиалини ташкил этиш тўғрисида келишувга эришилди. Бухоро давлат тиббиёт институти ҳудудида мазкур тиббиёт университетининг клиникаси ҳам очилади. Таъкидлаш жоиз, икки тиббиёт олий ўқув юртлари ўртасидаги ҳамкорлик ўтган йилдан буён изчил ривожланмоқда. Талабалар ҳамда ўқитувчиларнинг илмий алмашинуви борасида фаол иш олиб борилаётир.
Ҳозирда ушбу ҳамкорлик самараси ўлароқ Бухоро давлат тиббиёт институтининг 40дан зиёд профессор-ўқитувчилари ва талабалари Туркияда таълим олди.

Delegation of Turkey led by the Rector of the University of Health Sciences Dr. Cevdet Erdöl visits Uzbekistan. Founded in 1903, the university is the only specialized medical university in Turkey and one of the leading educational institutions in Europe.
Members of the delegation met with the Minister of Health of Uzbekistan Alisher Shadmanov. At the meeting, which was attended by the rectors of medical universities of Uzbekistan, issues of expanding and developing cooperation in medical education, the possibility of holding joint scientific and educational events were discussed.
Memorandums of understanding between a Turkish university and a number of medical higher education institutions of Uzbekistan were signed. The parties agreed on the implementation of the academic exchange of undergraduate and graduate students, internships for faculty members and doctoral students, passing summer internships based at the affiliated hospitals of the Turkish University, and conducting joint research projects.
In addition, an agreement was reached on creating a branch of the Higher Medical School at the University of Health Sciences in 2019/2020 academic year on the basis of Bukhara State Medical Institute. A clinic of the Turkish University is planned to be opened at Bukhara State Medical Institute. It is worth noting that cooperation between these two medical universities continues starting from the last year, active work is carried out on the academic exchange of students and teachers. Thanks to close cooperation, more than 40 students and faculty members from Bukhara University have been trained in Turkey.