Соғлиқни сақлаш вазирлиги аҳолини қулай ва завқли велосайрга чорлади
Соғлиқни сақлаш вазирлиги соғлом турмуш тарзи тарғиботи борасида тизимли ишларни амалга оширмоқда. Жумладан, жорий йил 9 мартда Юриш куни, 16 мартда Юриш бўйича марафон куни ҳамда 23 март куни мамлакатимизда “Саломатлик сари қадам” куни ўтказилди. Ушбу оммавий тадбирлар аҳолида соғлом турмуш тарзига бўлган қизиқишини ошириб, жисмоний фаол бўлишга ҳаракат қилишаётгани қувонарли.
Шундан келиб чиққан ҳолда, аввал хабар қилганимиздек, Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан қатор давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари иштирокида жорий йилнинг 30 март куни, ҳафтанинг навбатдаги шанбасида юртимизда “Велосипедда сайр куни” ўтказилди.
Маълумки, инсон организмида катта захиралар мавжуд. Аммо уларнинг мукаммал ишлаши учун соғлом турмуш тарзига амал қилиш ва мунтазам жисмоний фаоллик жуда муҳимдир. Велосипедда сайр қилиш ҳам жисмоний фаолликнинг яна бир қулай ва завқли тури ҳисобланади. Шунинг учун ҳам велосипедда сайр қилиш дунё аҳолиси орасида кенг тарқалган. Велосипед сайрининг инсон организмига фойдали томонларига тўхталадиган бўлсак, аввало, тана аъзоларини “уйғотиб”, мушакларни фаоллаштиради. Педалларни айлантиришдаги ритмик ҳаракатлар сон, тос, болдир ва умуртқа поғонасини мустаҳкамлайди. Велосипед сайридан завқ олиш учун кам тезликда, мўътадил ҳаракат қилиш лозим.
– Велосипедда сайр қилиш юрак-қон томир тизимини мустаҳкамлайди, юракнинг жисмоний зўриқишларга чидамлилигини оширади. Қон айланиши ва модда алмашинувининг яхшиланишига олиб келади, – дейди Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Элъмира Баситхонова. – Шу боис, доимий велосипедда сайр қилиш кўпгина касалликлар, жумладан, юракнинг ишемик хасталиги, инфаркт ва инсультдан сақланишга ёрдам беради. Нафас олиш ритмини ривожлантиришда ҳам велосайр муҳим ўрин тутади. Тез ва фаол нафас олиш ҳисобига қоннинг кислород билан тўйиниши ошади, ўпкада ҳаво алмашинувини таъминловчи метаболик жараёнлар яхшиланади.
Мутахассисларнинг маълумотига кўра, тизимли ҳаракатлар ёғларнинг эришига, ортиқча суюқликдан қутулиб, ортиқча вазндан халос бўлишга ёрдам беради. Шунингдек, соғлом озиш жараёнида ҳам велосайрнинг аҳамияти беқиёс. Эътиборли жиҳати, велосайр бахт гормонлари миқдорини оширишнинг ҳам қулай йўлидир. Бундан ташқари, велосайр уйқуни яхшилайди, мия ишини фаоллаштириб, фикрлаш қобилиятини кучайтиради.
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида ташкил этилган оммавий велосипед сайрида Соғлиқни сақлаш вазирлиги марказий аппарати, ихтисослаштирилган марказлар ва клиникалар шифокорлари, тиббиёт олий ўқув юртлари ҳамда коллеж ўқитувчи ва талабалари, ДСЭНМ, стационар ва амбулатор-поликлиника муассасалар ходимлари фаол иштирок этишди.

Министерство здравоохранения призвало население к полезной и увлекательной велопрогулке
Министерством здравоохранения осуществляется системная работа в области пропаганды здорового образа жизни. Каждую субботу по всей республике работники сферы здравоохранения, показывая личный пример, призывают население к физической активности. В частности, 9 марта нынешнего года был организован День ходьбы, 16 марта — Марафон ходьбы и 23 марта — “День шага на пути к здоровью”. Данные массовые мероприятия повышают интерес населения к здоровому образу жизни, призывают людей к физической активности.
Исходя из этого, как мы сообщали ранее, Министерством здравоохранения в сотрудничестве с рядом государственных и общественных организаций 30 марта, в очередную субботу во всех регионах страны проведен “День велопрогулки”.
Известно, что организм человека обладает большими резервами. Но чтобы раскрыть его возможности и поддерживать в отличной форме, важно вести активный образ жизни и давать ему регулярные физические нагрузки. Велопрогулка является еще одним удобным видом физической активности. Она не только улучшает самочувствие, заряжает энергией, но и приносит удовольствие и служит удобным способом передвижения по городу. Поэтому в настоящее время езда на велосипеде является весьма популярным видом тренировок среди населения. Если говорить о положительных сторонах езды на велосипеде, в первую очередь надо отметить, что этот вид физической активности укрепляет мышечную систему. Ритмичные и монотонные движения при кручении педалей хорошо укрепляют бедра, ягодицы, икроножные мышцы и поясницу. Обычная умеренная езда на велосипеде принесет много пользы.
— Велопрогулка также укрепляет сердечно-сосудистую систему, повышает выносливость сердца к физическим нагрузкам. Такие тренировки значительно улучшают кровообращение и обмен веществ,— говорит заместитель министра здравоохранения Эльмира Баситханова. — Поэтому регулярная езда на велосипеде поможет избежать множество проблем и заболеваний сердца, как инфаркт, инсульт, ишемическая болезнь и других. Благодаря учащенному и более активному дыханию увеличивается уровень кислорода в крови, тем самым улучшается процесс метаболизма, вентилируются легкие, выводятся токсины.
Согласно данным специалистов, системные движения способствуют сжиганию лишних жиров, избавлению от избытка жидкости, а с ними также уходят и лишние килограммы. А также велопрогулка — простой и быстрый способ получить дозу гормонов счастья. Кроме этого велопрогулка улучшает сон, активизирует работу мозга.
На мероприятии массовой велопрогулки, организованном в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте, показав населению личный пример, активно участвовали работники Центрального аппарата Министерства здравоохранения, врачи специализированных медицинских центров и клиник, преподаватели и студенты медицинских вузов и колледжей, ЦГСЭН, работники стационарных и амбулаторно-поликлинических учреждений.