Апрель ойида Европа иттифоқи делегацияси Оролбўйи ҳудудига ташриф буюради
2019 йил 20-22 март кунлари Ўзбекистон делегацияси Женевада ўтказилган БМТнинг Европа иқтисодий комиссияси (ЕИК) нинг барқарор ривожланиши бўйича минтақавий форумида иштирок этди.
Асосий масалалардан бири Орол денгизи минтақаси ҳудудидаги иқлим муаммоси, шунингдек, Оролбўйи ҳудуди учун молиявий ва техник ёрдам ресурсларини Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик асосида траст фондига (КТШТФ) жалб қилиш бўлди. Мазкур тадбир доирасида БМТнинг Женевадаги идорасида рўйхатдан ўтган журналистлар учун Маданият саройида, КТИЖнинг дастури, мақсад ва вазифалари тўғрисида алоҳида матбуот анжумани ўтказилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон делегацияси БМТ агентликлари раҳбарлари, хусусан Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ), Жаҳон интеллектуал мулк ташкилоти (ЖИМТ), ЮНЕПнинг Европа бўйича минтақавий ваколатхонаси, Швеция Ташқи ишлар вазирлигининг Глобал кун тартиби бўлими ҳамда Орол денгизи минтақасида КТШТФ билан ҳамкорлик қилиш масаласи бўйича Финландия таълим ва халқаро маданий алоқалар вазирлиги билан алоҳида учрашувлар ўтказди.
Учрашув якунида томонлар ихтисослаштирилган тузилмаларни ташкил этишни кучайтириш ҳамда Орол денгизининг траст фонди фаолиятини қўллаб-қувватлаш учун масъул экспертлар ва вакилларни тайинлаш зарурлигини бир овоздан маъқуллашди. ЖССТнинг КТШТФ Бошқарув қўмитасига аъзо бўлиш учун БМТнинг штаб-квартираси билан маъмурий битим имзолаш масаласи илгари сурилди. Бундан ташқари, Ўзбекистон делегациясининг аъзолари Женевада бўлиб ўтадиган Савдони ривожлантириш бўйича юқори даражадаги семинарда ҳамда Ашхабодда ўтказиладиган БМТнинг Марказий Осиё иқтисодиёти бўйича махсус дастури (МОИМД) қатнашчилари учун ташкил этилган иқтисодий форумда иштирок этишга таклиф қилинди. Шунингдек, 2021 йилда Тошкентда МОИМД доирасида Европа ҳамкорларининг таклифига биноан, савдони осонлаштириш бўйича минтақавий анжуман ўтказиш таклифи ҳам кўриб чиқилади.
Ташриф давомида делегация Брюсселга борди ва у ерда Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили П.Буриан, шунингдек, Европа ташқи ишлар хизмати, Европа инвестиция банки ҳамда Белгия Ташқи ишлар вазирлиги вакиллари билан учрашди.
Учрашувлар чоғида Европа Иттифоқи ва Белгия вакиллари Ўзбекистон ва БМТнинг Фонд ташкил этиш бўйича ташаббусини қўллаб-қувватлашларини ҳамда Орол денгизи қуришининг салбий оқибатларини камайтириш борасида узоқ муддатли ҳамкорликни йўлга қўйишларини маълум қилди.
Айнан шу мақсадда ЕИ делегацияси апрел ойининг бошида Ўзбекистон эҳтиёжларини ўрганиш ва Европа Иттифоқи институтлари ҳамда аъзо мамлакатларга ушбу йўналишда ўзбек томони билан ҳамкорлик қилиш имкониятлари тўғрисида тавсиялар тайёрлаш учун Оролбўйи ҳудудига ташриф буюради.

В апреле делегация ЕС посетит регион Приаралья
Делегация Узбекистана приняла участие в Региональном форуме по устойчивому развитию Европейской экономической комиссии ООН (ЕЭК) в Женеве 20-22 марта 2019г. Одной из основных тем стала проблема климатического состояния в регионе Аральского моря и мобилизации ресурсов финансового и технического содействия в Многопартнерский трастовой фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья (МПТФ). В свете данного события во Дворце Наций также была проведена отдельная пресс-конференция для журналистов, аккредитованных при отделении ООН в Женеве с презентацией целей и задач МПТФ, его программной и операционной деятельности.
Более того, узбекской делегацией был проведен ряд отдельных встреч с руководителями учреждений ООН, в частности, с руководством Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС), Европейского регионального бюро ЮНЕП, Департамента глобальной повестки МИД Швеции, Министерства образования и международных культурных связей Финляндии по вопросам всестороннего сотрудничества с МПТФ для Приаралья, включая софинансирования проектов.
По итогам встреч стороны пришли к взаимопониманию о необходимости активизации создания специализированных структур и назначения ответственных экспертов и представителей для поддержки деятельности Трастового фонда по Приаралью. Предварительно был проработан вопрос о подписании Административного соглашения со штаб-квартирой ООН для вхождения ВОЗ в Руководящий комитет МПТФ. Более того, члены узбекской делегации были приглашены к участию в семинаре высокого уровня по вопросам содействия торговли в Женеве и экономическом форуме участников Специальной программы ООН для экономик Центральной Азии (СПЕКА) в Ашхабаде. По предложению европейских партнеров будет рассмотрено предложение о проведении региональной конференции по содействию торговле в рамках СПЕКА в Ташкенте в 2021г.
В продолжении визита делегация посетила г.Брюссель, где состоялась встреча со специальным представителем ЕС по Центральной Азии П.Бурианом, а также с представителями Европейской службы внешних действий, Европейского инвестиционного банка и МИД Бельгии.
В ходе встреч представители ЕС и Бельгии сообщили, что Европейский союз и бельгийская сторона поддерживают инициативу Узбекистана и ООН по созданию Фонда и привержены налаживанию долгосрочного взаимодействия в деле снижения негативных последствий высыхания Аральского моря.
В этих целях делегация ЕС посетит регион Приаралья в начале апреля для изучения потребностей Узбекистана и подготовки рекомендаций для институтов и стран-членов ЕС о возможностях сотрудничества с узбекской стороной в данном направлении.