«Бухоро-агро» эркин иқтисодий зонасида замонавий иссиқхоналар барпо этилмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев «Бухоро Варнет» хорижий корхонаси томонидан Бухоро туманида барпо этилаётган инновацион иссиқхона ҳудудида бўлди.
Давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 10 июлдаги қарорига мувофиқ вилоятнинг бешта туманида «Бухоро-агро» эркин иқтисодий зонаси ташкил этилган. Уларда гидропоник иссиқхоналар барпо этиш орқали экспортбоп қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш, янги иш ўринлари яратиш ҳамда аҳоли даромадларини ошириш мўлжалланган.
Бугунги кунда эркин иқтисодий зона учун 3 минг гектар ер майдони ажратилган. Жорий йилда 598 гектар ерда 98 та лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилган. Улар доирасида энергия тежамкор иссиқхоналар ташкил этилиб, маҳсулотларни сақлаш ва қадоқлаш учун экологик тоза қутилар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади, 4 минг 300 дан ортиқ иш ўрни яратилади. Қўшни давлатларга 64 миллион долларлик маҳсулот етказиб берилади.
Хусусан, Туркия инвестицияси иштирокидаги «Бухоро Варнет» корхонаси томонидан 115 гектар майдонда ойнаванд иссиқхона қуриш режалаштирилган. Бунинг афзаллиги шундаки, ойна қуёш нурини 97 фоизгача ўтказади, узоқ йиллар фойдаланилади. Иссиқхонада ҳар гектарда 300 тоннадан 560 тоннагача помидор етиштирилади, мингдан ортиқ иш ўрни яратилади. Ҳозирда 30 гектар майдонда иссиқхона қурилмоқда. Туркиядан ускуналар келтирилмоқда.
Корхона 2019-2021 йиллар давомида босқичма-босқич ишга туширилади.
Шу ерда Бухоро вилоятида мева-сабзавотчилик кластерлари ташкил этиш, қайта ишлаш ва ташқи бозорга етказиб беришга қаратилган лойиҳалар тақдимотлари ҳам ўтказилди.
Президентимиз Бухоро вилоятида ўзлаштирилмаган ерлар кўплиги, хориж тажрибаси ва технологияси асосида улардан фойдаланиб, бозорбоп маҳсулотлар етиштиришни йўлга қўйиш кераклигини таъкидлади. Мутасаддилар ва хорижлик инвесторлар билан суҳбатлашиб, зарур кўрсатма ва тавсиялар берди.

В свободной экономической зоне, созданной постановлением Президента, начало работу иностранное предприятие
Президент Шавкат Мирзиёев посетил инновационную теплицу, возводимую в Бухарском районе иностранным предприятием «Бухоро Варнет».
В соответствии с постановлением главы государства от 10 июля 2018 года на территории пяти районов Бухарской области создана свободная экономическая зона «Бухоро-агро».
Здесь предусмотрено выращивание экспортоориентированной сельхозпродукции, создание новых рабочих мест и увеличение доходов населения за счет создания гидропонных теплиц.
К настоящему времени для свободной экономической зоны выделено 3 тысячи гектаров земли. В текущем году намечено реализовать 98 проектов на 598 гектарах. В частности, будут организованы энергоэффективные теплицы, производство экологичной фасовочной и упаковочной продукции, создано свыше 4,3 тысячи рабочих мест. Планируется, что в соседние страны будет экспортироваться продукция на 64 миллиона долларов год.
В частности, проект ИП “Бухоро Вернет” с участием турецких инвестиций предусматривает строительство современных стеклянных теплиц на площади в 115 гектаров.
Преимущество таких теплиц заключается в том, что стеклянные панели долговечны и пропускают до 97 процентов солнечных лучей. Ожидается, что на одном гектаре таких теплиц будут выращивать от 300 до 560 тонн помидоров. Начаты работы по освоению первых 30 гектаров, ввозится тепличное оборудование из Турции. Предприятие будет вводиться в строй поэтапно в течение 2019-2020 годов.
Здесь же прошла презентация проекта по созданию плодоовощеводческих кластеров, переработке и доставке продукции на внешний рынок.
Президент отметил, что в Бухарской области много неосвоенных земель, необходимо эффективно использовать их и наладить заготовку востребованной продукции на основе зарубежного опыта и технологий. Проведя беседу с ответственными лицами и иностранными инвесторами, глава государства дал необходимые указания и рекомендации.