Президент корхона фаолиятини кенгайтиришнинг истиқболли йўналишларини белгилаб берди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Вобкент туманидаги «Ekvatorial Chodak group» корхонаси фаолияти билан танишди.
Узоқ йиллар фойдаланилмай турган бино Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банкининг 3 миллион доллар имтиёзли кредити ҳамда лойиҳа ташаббускорларининг 2 миллион доллар миқдоридаги маблағи эвазига қайта тикланди. Япония, Италия, Туркия ва Хитойдан беш юздан зиёд замонавий тикув машинаси ҳамда дастгоҳлар ўрнатилиб, йилига 1 миллион 500 минг донагача жинси шим ишлаб чиқариш йўлга қўйилди.
Бугунги кунда корхонада  500 нафарга яқин хотин-қиз меҳнат қилмоқда.
Давлатимиз раҳбари технологик жараёнлар билан танишиб, маҳсулотлар сифатини кўздан кечирди. Корхона ишчилари билан мулоқот қилди. Иқтисодий соҳадаги барча чора-тадбирлар, саъй-ҳаракатлардан мақсад халқимизни рози қилиш, аҳолини, хотин-қизларни иш билан таъминлаш эканини таъкидлади.
Корхонада кийим-кечакларни бўяш ва уларга қайта ишлов бериш цехи ташкил этилган. Бу вилоятдаги турдош корхоналарга шартнома асосида хизмат кўрсатиш ҳисобига, қўшимча фойда олиш имконини беради.
Яқинда бу ерда пойабзал ишлаб чиқариш корхонаси ҳам ишга туширилди. Италиянинг замонавий ускуналари ўрнатилиб, йилига 600 минг донагача маҳсулот ишлаб чиқариш имконияти яратилди. Лойиҳа қувватлари тўла ўзлаштирилгач, ишчи-мутахассислар сони қарийб минг кишига етади.
Шу ерда келгусида корхона фаолиятини янада кенгайтириш, шунингдек, кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш лойиҳалари ҳақида маълумот берилди.

Президент определил перспективные направления по расширению деятельности промышленного предприятия
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью производственного предприятия «Ekvatorial Chodak group» в Вабкентском районе.
Пустовавшее долгие годы здание было восстановлено и оснащено за счет льготного кредита Национального банка внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан на 3 миллиона долларов и собственных средств инициаторов проекта на 2 миллиона долларов.
Здесь установлено более 500 современных швейных машин и станков из Японии, Италии, Турции и Китая, налажено производство до 1,5 миллиона пар джинсовых брюк в год. Сегодня на предприятии трудятся около 500 женщин.
Глава государства ознакомился с производственными процессами, поинтересовался качеством продукции. Побеседовал с работниками. Он отметил, что все принимаемые меры и усилия в экономической сфере нацелены на повышение благосостояния народа, обеспечение занятости населения, женщин.
На предприятии действуют также покрасочный и отделочный цехи. Это конкурентное преимущество способствует получению большей прибыли за счет оказания дополнительных услуг смежным предприятиям.
Недавно здесь введено в строй обувное производство. Установлено современное оборудование из Италии, создана возможность выпуска до 600 тысяч единиц продукции в год. После выхода на проектную мощность число работников достигнет почти тысячи.
Здесь же представлена информация о проектах по дальнейшему расширению деятельности предприятия, а также развитию малого бизнеса и предпринимательства в области.