“Тошкент” Республика фонд биржаси эмитент кунини ўтказади
Жорий йилнинг 4 апрель куни Тошкент халқаро бизнес-марказида “Тошкент” Республика фонд биржаси томонидан Ўзбекистон фонд бозори тарихида илк бор Эмитент куни ўтказилади. Тадбир мамлакатимиз фонд биржасида қимматли қоғозлари фаол сотилаётган акциядорлик жамиятлари фаолиятига бағишланади.
“Тошкент” Республика фонд биржасидан олинган маълумотларга кўра, тадбир дастурига қимматли қоғозлар бозорининг экспертлари, фаол иштирокчиларининг маърузалари ва эмитентнинг молиявий фаолият, стратегик режалар ва қимматли қоғозлар билан боғлиқ операцияларига бағишланган тақдимоти киритилган.
Таъкидлаш жоизки, бундай форматдаги тадбир кўплаб хорижий фонд биржаларида сармоядорлар, мутахассислар, инвестиция воситачилари ва уларнинг мижозлари, шунингдек, бозор таҳлилчиларини эмитентга жалб этиш мақсадида кенг қўлланилади.
Эмитент куни бағишланадиган илк эмитент “Кварц” акциядорлик жамияти бўлади. Чунки айнан мазкур жамият мамлакатимиз тарихида биринчилардан бўлиб, ўз акцияларини оммавий равишда жойлаштирди (IPO). Бу эса фонд бозоридаги савдоларни фаоллаштиришда муҳим омил бўлиб хизмат қилди. Шу тариқа жорий йилнинг 4 апрель куни “Кварц” акциядорлик жамияти акцияларининг мамлакатимиз фонд биржасига чиқарилганига бир йил тўлади.
Келгусида “Тошкент” Республика фонд биржаси эмитентлар ва инвестиция сармоядорлари иштирокида бу каби тадбирларни мунтазам ўтказишни режалаштирмоқда. Бу эмитентнинг янги акциядорлар ва салоҳиятли сармоядорлар билан ўзаро муносабатларини ривожлантиришда муҳим туртки бўлади.
Эмитент – ўз номидан ва ўз фаолияти доирасида қимматли қоғозлар ёки тўлов воситаларини муомалага чиқарадиган юридик шахс ёки давлат ижро ёхуд маҳаллий ҳокимият органидир. Эмитент ушбу қимматли қоғозлар эгаларининг ҳуқуқларини таъминлаш мажбуриятини ўз зиммасига олади. Эмиссия – бу давлат томонидан ҳам пул белгиларини чиқариш, ҳам банклар томонидан турли тўлов тизимлари пластик карталарини тарқатишни ўз ичига оладиган кенг қамровли тушунчадир.

Республиканская фондовая биржа «ТОШКЕНТ» проведет день эмитента
4 апреля 2019 года в Международном бизнес-центре в Ташкенте впервые в истории фондового рынка Узбекистана Республиканская фондовая биржа «Тошкент» проведет День эмитента. Мероприятие будет посвящено деятельности акционерных обществ, чьи ценные бумаги активно торгуются на отечественной фондовой бирже.
По данным Республиканской фондовой биржи «Тошкент», в программу мероприятия включены доклады экспертов, профессиональных участников рынка ценных бумаг и презентация эмитента, посвященные финансовой деятельности, стратегическим планам и операциям с ценными бумагами.
Стоит отметить, что такой формат мероприятий широко применяется большинством иностранных фондовых бирж для увеличения интереса инвесторов, специалистов, инвестиционных посредников и их клиентов, а также аналитиков рынка к эмитенту.
Первым эмитентом, которому будет посвящен День эмитента, станет АО «Кварц», поскольку именно оно первым в истории страны вышло на первичное публичное размещение своих акций (IPO), что дало новый импульс для активизации торгов на фондовой бирже. Так, 4 апреля 2019 года исполнится год с момента выхода акций АО «Кварц» на фондовый рынок страны.
В дальнейшем Республиканская фондовая биржа «Тошкент» планирует периодически проводить мероприятия данного формата с участием эмитентов и инвестиционных посредников, что послужит новым импульсом для развития взаимоотношений эмитента с новыми акционерами и потенциальными инвесторами.
Эмитент – это юридическое лицо или орган государственной исполнительной или местной власти, который от своего имени и в рамках своей деятельности выпускает в обращение ценные бумаги или иные платежные средства. Эмитент берет на себя обязанности по обеспечению прав владельцев этих бумаг. Эмиссия – это достаточно широкое понятие, включающее в себя как выпуск государством денежных знаков, так и распространение банками пластиковых карт различных платежных систем.