«Ўзатом» – «Assystem»: ҳамкорлик қилишга доир келишувга эришилди
Халқаро тажрибаларга кўра, атом энергетикаси равнақи кўплаб соҳаларнинг жадал ривожланишида муҳим омилдир. Шу боис мамлакатимизда биринчи атом электр станцияси қурилиши лойиҳаси бўйича амалга оширилаётган ишларда ҳам бундай тажрибалар қўл келади.
Мазкур соҳа ривожи билан бир қаторда таълим, кадрларни тайёрлаш, қишлоқ хўжалиги, тиббиёт ва қурилиш каби йўналишларда юқори даражада ўсишга эришилади.
«Ўзатом» агентлигида Франциянинг «Assystem» компанияси делегацияси аъзолари билан ўтказилган учрашувда шулар хусусида сўз юритилди.
Унда Ўзбекистонда атом энергетикасини ривожлантиришга қаратилаётган чора-тадбирлар мамлакатнинг иқтисодий барқарорлигини таъминлашда муҳим аҳамият касб этиши қайд этилди.
«Assystem» компаниясининг бизнесни ривожлантириш бўйича директори Фредерик Женуа компания фаолияти ва иш тажрибаси ҳақида қисқача маълумот берар экан, у Ўзбекистон келажаги учун хавфсиз ва ишончли углеродсиз энергия етказиб берилишини таъминлашда ядровий энергетика зарурлигига оид ташаббусни қўллаб-қувватлашга алоҳида аҳамият қаратди.
Франциянинг «Assystem» компанияси ўз нуфузига эга бўлиб, у атом энергетикаси бўйича энг йирик халқаро компаниялар учлигидан жой олган. Бутун дунёда жами 2800 нафар ходимига эга компания мураккаб ва қатъий бошқарувга эга йўналишларда 50 йилдан ортиқ тажрибага эга. Шунингдек, у жаҳон ядро соҳасининг етакчи консалтинг ва муҳандислик компанияларидан бири ҳамдир.
Учрашувда Ўзбекистоннинг атом энергетикаси бўйича кадрлар тайёрлаш ва қайта тайёрлаш, мутахассислар учун семинарлар ўтказиш масалалари муҳокама қилинди, шунингдек, «Assystem» компанияси билан қўшма инжиниринг корхонасини яратишга доир имкониятлар ҳам кўриб чиқилди.
Якунда Ўзбекистон ядровий инфратузилмасини ривожлантириш ва кадрлар тайёрлаш соҳасида ҳамкорлик қилишга доир келишувга эришилди.

«Узатом» – «Assystem»: достигнута договоренность о сотрудничестве
Согласно международному опыту развитие атомной энергетики - важный фактор опережающего развития множества сфер. Подобный опыт может пригодиться и в работе, осуществляемой в рамках проекта по строительству первой атомной электростанции в нашей стране.
Наряду с развитием данной сферы будет также достигнут высокий рост в сферах подготовки кадров, сельского хозяйства, медицины и строительства.
Об этом речь шла на встрече с членами делегации компании «Assystem» (Франция), состоявшейся в агентстве «Узатом».
В ее ходе отмечалось, что мероприятия, направленные на развитие атомной энергетики в Узбекистане, приобретают важное значение для обеспечения экономической стабильности страны.
Директор по развитию бизнеса «Assystem» Фредерик Дженуа отметил, что компания разделяет убеждение о том, что ядерная энергия необходима для обеспечения безопасных и надежных поставок безуглеродной энергии для будущего Узбекистана. Он дал краткую информацию об опыте работы «Assystem» в области атомной энергетики.
Французская компания «Assystem» входит в тройку крупнейших международных компаний в области атомной энергетики в мире и имеет более чем 50-летний опыт работы в сложных и строго регулируемых отраслях. Компания имеет 2800 сотрудников по всему миру. Кроме того, она признана одной из самых выдающихся консалтинговых и инжиниринговых компаний в мировой ядерной отрасли.
На встрече обсуждались вопросы по подготовке и переподготовке кадров Узбекистана в области атомной энергетики, возможности организации семинара в Ташкенте для специалистов данной сферы. Речь также шла о рассмотрении возможностей по созданию совместного инжинирингового предприятия с компанией «Assystem».
По итогам встречи достигнута договоренность о налаживании сотрудничества в области подготовки кадров и развития ядерной инфраструктуры Узбекистана.