Тошкент шаҳридаги 146-умумтаълим мактабига 80 номдаги китоблар тақдим этилди
Ҳоким ўринбосари, аввало ўзи учун қадрдон масканга китоб совға қилишдан бахтиёр эканлигини изҳор этди. Устозлари ва ўқувчилар билан бўлиб ўтган суҳбат чоғида мутолаага эътибор қаратиб, етук мутахассис, оиласи ва жамият учун манфаати тегадиган инсон, умуман баркамол шахс бўлиб етишишда сара китобларни ўқишнинг аҳамияти катта эканлигини таъкидлади.
“Бугун ёшлар учун маълумот манбалари кўп. Интернет, телевидение ва бошқа оммавий ахборот воситалари. Аммо уларнинг ҳеч бири китобдек маънавий озуқа бера олмайди. Китоблар нафақат таълим, балки тарбия ҳам беради”, — дея қўшимча қилди ҳамда ёшлар билан уларни қизиқтираётган,  ўқиётган китоблар ҳақида суҳбатлашди.
Эслатиб ўтамиз, жорий йилнинг 19 март куни Ўзбекистон Республикаси Президенти раислигида бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида давлатимиз раҳбари томонидан 5 та ташаббус илгари сурилган эди. Хусусан, президентимиз ёшлар маънавиятини юксалтириш, улар ўртасида китобхонликни кенг тарғиб қилишга эътибор қаратиб, барча раҳбарлар… бош вазирдан бошлаб, туманлар раҳбарлари, барча депутатлар, келинглар, ўзимиз ташаббус кўрсатайлик ва ўзимиз ўқиган тумандаги мактабларга 10−20 тадан китоб совға қилайлик. Ҳамма ҳам китоб ўқийвермайди, бироқ ёшларимизга улар керак, — дея таъкидлаган эди.
Президентимизнинг ушбу ташаббуси ҳукумат аъзолари ва кенг жамоатчилик томонидан қўллаб-қувватланди.
Тошкент шаҳар ҳокимлиги мутасаддилари ҳам ушбу ташаббусга жавобан ўзлари ўқиган, улар учун қадрдон бўлган масканларга бориб, китобдек беқиёс совғани топширишмоқда.
Бу мактабларнинг кутубхонаси янада бойиши, ёшлар учун китоб танлови борасидаги таклифлар янада кўпайишига хизмат қилади.

Библиотека общеобразовательной школы № 146 пополнилась 80 экземплярами книг
Сегодня, 26 марта библиотека средней общеобразовательной школы № 146, находящаяся в Олмазарском районе нашей столицы, пополнилась 80 экземплярами книг от первого заместителя хокима города Ташкента по вопросам экономики и предпринимательства Шерзода Хаджизадаева.
Напомним, что 19 марта под председательством Президента Шавката Мирзиёева прошло видеоселекторное совещание, на котором обсуждался вопрос пропаганды чтения книг среди молодого поколения. «Все мы руководители…начиная с премьер-министра, руководители районов, все депутаты, давайте, сами проявим инициативу и подарим по 10−20 книг в школы, где учились, в районные библиотеки. Не надо ждать, когда это сделает кто-то. Не все читают книги, но молодежи они нужны», — сказал глава государства.
Инициатива Президента была активно поддержана правительством и общественностью.
В рамках мероприятия, которое прошло в формате теплой дружеской беседы с участием педагогов и директора школы прошлых лет, было особо отмечено, что ответственность за воспитание любви к чтению ложится, как на плечи родителей, так и в большей степени на плечи учителей. Книгу невозможно сравнить ни с телевидением, ни с интернетом, ни с кино…
«Хорошие напутствия, хорошие слова услышанные от учителей равносильно напутствиям, услышанным от своих родителей, как говорят у нас в народе, — отметил Шерзод Хаджизадаев. Инициатива главы нашего государства очень важная и актуальная. Наряду с современными источниками информации, книги это особый мир, книги воспитывают, прививают лучшие человеческие качества. И мне было сегодня очень приятно не только вручить книги, но также увидеть своих учителей спустя 29 лет в добром здравии и в хорошем настроении. Это начало большого доброго дела».