Ўзбекистон ва БАА ўртасида савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтиришга келишиб олинди
Абу-Даби шаҳридаги “Қаср ал-Ватан” саройида Ўзбекистон Республикаси Президентини расмий кутиб олиш маросими бўлди.
Олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди. Шавкат Мирзиёев ва Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён шоҳсупага кўтарилди. Ўзбекистон ва Бирлашган Араб Амирликлари давлат мадҳиялари янгради.
Шундан сўнг икки давлат расмий делегацияларининг кенгайтирилган таркибдаги музокаралари бошланди.
Шавкат Мирзиёев самимий қабул ва юксак эҳтиром учун миннатдорлик билдириб, халқларимизнинг диний-маънавий қадриятлари муштарак экани, бу икки мамлакат ўртасида ўзаро ишонч ва ҳурмат руҳидаги ҳамкорликни ривожлантиришга асос бўлишини таъкидлади.
Бирлашган Араб Амирликлари тарихан қисқа даврда – эллик йилда саҳро қўйнида мўъжиза яратиб, иқтисодиёт, инновация, савдо, молия ва туризм бўйича дунё марказларидан бирига айланганини, Ўзбекистон шу соҳаларда ҳамкорлик қилиш ва тажриба алмашишдан манфаатдор эканини қайд этди.
Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён Ўзбекистонда иқтисодиётни либераллаштириш, инвестиция муҳитини яхшилаш ва давлатнинг халқаро нуфузини мустаҳкамлаш борасида амалга оширилаётган ишларга юқори баҳо берди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси ва Бирлашган Араб Амирликлари ўртасида дипломатик алоқалар 1992 йил 25 октябрда ўрнатилган. Яқинда икки томонлама муносабатлар тарихида илк бор Ўзбекистон Республикасининг Бирлашган Араб Амирликларидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси тайинланди.
Юртимизда БАА инвестициялари иштирокида 107 та корхона фаолият юритиб келмоқда. Ушбу мамлакат фирма ва компанияларининг 28 та ваколатхонаси очилган. Улар асосан тўқимачилик маҳсулотлари, қурилиш материаллари, мева консервалари, полиграфия, улгуржи савдо, умумий овқатланиш тармоқлари, хизмат кўрсатиш йўналишларида иш олиб бормоқда.
2018 йилда икки мамлакат ўртасидаги савдо айланмаси ҳажми қарийб 400 миллион долларни ташкил этган.
Давлатимиз раҳбари бу кўрсаткич аввалги йилларга нисбатан ўсгани, лекин томонларнинг салоҳиятини ҳисобга олганда, етарли даражада эмаслигини таъкидлади. Шу боис музокараларда икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни ҳар томонлама кенгайтириш, савдо-иқтисодий, инвестициявий, инновацион, банк-молия, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги амалий алоқаларни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама этилди.
Жорий йил 12 март куни Тошкентда бўлиб ўтган Савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-БАА ҳукуматлараро комиссиясининг учинчи йиғилиши натижалари ижобий баҳоланди. Ҳукуматлараро комиссия олдига яқин йилларда ўзаро савдо айланмаси ҳажмини 1 миллиард долларга етказиш, бунинг учун товар етказиб беришни кўпайтириш, хомашёни қайта ишлаш ва қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга ошириш вазифаси қўйилди.
Икки мамлакат ўртасида туризм соҳасида ҳам улкан салоҳият бор. Амирликлар аҳолиси буюк алломаларимиз мақбараларини зиёрат қилиш, табиатимиз манзараларидан баҳра олишга орзуманд. Ўтган йили БААдан юртимизга келган саёҳатчилар сони 1,5 баробар ўсган.
Президентимизнинг яқинда имзоланган фармонига мувофиқ, юртимизда Бирлашган Араб Амирликлари фуқаролари учун визасиз режим белгиланди. Бу Ўзбекистон ва Бирлашган Араб Амирликлари ўртасида нафақат туризмни ривожлантириш, балки савдо-иқтисодий, илмий-техникавий ва маданий ҳамкорликни янада фаоллаштиришга хизмат қилиши таъкидланди.
Кенгайтирилган таркибдаги музокаралардан сўнг икки томонлама имзоланган ҳужжатларни алмашиш маросими бўлди.
Ўзбекистон Республикаси ва БАА ўртасида Қўшма баёнот қабул қилинди. Инвестициялар, молия, муқобил энергетика, саноат ва инфратузилмани ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги, божхона маъмуриятчилиги, маданият ва бошқа соҳалардаги ҳамкорлик бўйича имзоланган ҳужжатлар алмашилди. Умуман, ташриф доирасида умумий қиймати 10 миллиард доллардан ортиқ бўлган келишувларга эришилгани маълум қилинди.
Шундан сўнг, Президент Шавкат Мирзиёев ва Абу-Даби Амирлиги валиаҳди Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаённинг тор доирадаги учрашуви бўлиб ўтди. Самимий мулоқот чоғида сиёсат, инвестиция, хавфсизлик соҳалари юзасидан фикр алмашилди. Савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш, энергетика ва инфратузилма йўналишида қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқиш, фан-технология ва таълим соҳаларида ҳамкорликни ривожлантиришга келишиб олинди.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has been met at the Qasr Al Watan Palace in Abu Dhabi with an official welcoming ceremony.
Guard of honor lined up to welcome the distinguished guest. Shavkat Mirziyoyev and Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan rose to the podium to pay tribute to the national anthems of the Republic of Uzbekistan and the United Arab Emirates.
The ceremony gave way to the negotiations in an extended format with the participation of official delegations of the two countries.
Shavkat Mirziyoyev, expressing gratitude for the warm welcome and hospitality, pointed out the shared religious and ethical values of our two nations, which serves as the basis for the development of bilateral cooperation in the spirit of mutual trust and respect. The head of our state stressed that the United Arab Emirates created a miracle in the desert within a historically short period of time – fifty years – to become one of the global centers of economy, innovation, trade, finance and tourism, and noted Uzbekistan’s willingness to bolster cooperation and exchange experience in these areas.
Mohammed bin Zayed Al Nahyan gave high acclaim to the reforms underway in Uzbekistan to liberalize the economy, improve the investment climate and boost the international standing of the country.
Worth reminding that diplomatic relations between Uzbekistan and the UAE were established on 25 October 1992. For the first time in the history of bilateral relations, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the United Arab Emirates has been appointed recently.
Today, there are 107 enterprises operating in our country with the participation of investments from the Emirates, 28 firms and companies from the UAE have representative offices in Uzbekistan. They specialize mainly in the production of textiles, building materials, canned fruit, in the printing business, wholesale trade, services.
In 2018, the trade turnover between our two countries reached nearly 400 million US dollars.
Shavkat Mirziyoyev noted that this figure has increased compared to those of previous years, but is hardly sufficient considering the potential of the parties. In this regard, the negotiations helped discuss issues related to the comprehensive expansion of bilateral cooperation, consolidation of practical cooperation in the trade and economic, investment, innovation, banking and financial, cultural-humanitarian as well as other fields.
The sides appreciated the outcomes of the third session of the Uzbekistan-UAE Intergovernmental Commission on Trade-Economic and Scientific-Technical Cooperation that took place this March 12 in Tashkent. The Intergovernmental Commission was tasked with raising the volume of mutual trade to 1 billion dollars in the coming years, boosting the supply of goods, implementing joint projects for processing raw materials and manufacturing value-added goods.
Immense is the potential for cooperation in the field of tourism. The mausoleums of our great ancestors and Uzbekistan’s nature are rather popular with the inhabitants of the Emirates. Last year, the number of tourists from the UAE to our country grew 1.5 times.
In accordance with a recently signed decree of the President of Uzbekistan, citizens of the United Arab Emirates can enter our country visa-free. It was noted at the talks that this would contribute not only to the development of tourism, but also to the further intensification of trade-economic, scientific-technical and cultural cooperation between the two nations.
Following the talks in an extended format, the sides exchanged the signed bilateral documents in a ceremony.