Президент Шавкат Мирзиёев Наврўз байрами тантаналарида иштирок этди
Шу кунларда мамлакатимизда Наврўз умумхалқ байрами кенг нишонланмоқда. Тошкент шаҳридаги тантанали тадбир 21 март куни “Humo Arena” мажмуасида бўлиб ўтди.
Мажмуа атрофи байрамона безатилган. Наврўзга хос анъаналаримиз, халқ амалий санъати кўргазмаси ва дор ўйинлари ташкил этилган. Сўрилардаги дастурхонларга баҳорий таомлар тортилган.
Карнай-сурнай садолари янграб, байрам бошланаётганидан дарак берди.
Тантана иштирокчилари Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни қарсаклар билан кутиб олди.
Давлатимиз раҳбари барчани Наврўз байрами билан табриклади.
– Мана шундай файзли, шодиёна айёмда барча шаҳар ва туманларда, қишлоқ ва овулларда Наврўз сайлини ўтказаётган барча-барча юртдошларимизга юксак ҳурматим ва энг эзгу тилакларимни изҳор этаман. Ҳаётингиз баҳор тонгидек тиниқ, бахтли ва фаровон бўлсин! Шарқона Янги йилимиз – Наврўзи оламнинг қадами қутлуғ ва баракали келсин, – деди давлатимиз раҳбари.
Байрам шўх-шодон қўшиқлар, рақслар билан давом этди. Саҳнада мамлакатимизнинг ҳар бир ҳудуди анъаналари, ўзига хос санъати, халқ ўйинлари ифодаланди. Фольклор-этнографик жамоалар деҳқончиликка барака тилаб, Наврўз, табиат, меҳр-оқибат ҳақида қўшиқлар айтди. Эстрада хонандаларининг чиқишлари, болакайларнинг ўйин-кулгулари барчага завқ-шавқ улашди.
Саҳна ортидаги йирик мониторларда юртимиз табиати, халқимизнинг фаровон ҳаёти, кейинги йиллардаги бунёдкорлик ишлари намойиш этилди.
Халқимиз бу йилги Наврўзни ҳам улкан ютуқлар билан кутиб олди. Юзлаб уй-жойлар, замонавий корхоналар, маданият ва спорт саройлари қурилди. Саноат, қишлоқ хўжалиги, транспорт, туризм ва бошқа соҳаларда стратегик лойиҳалар амалга оширилди. Иқтисодиётни барқарор қилишга қаратилган саъй-ҳаракатлар натижасида ўтган йили аҳолининг реал умумий даромадлари 2017 йилга нисбатан 12 фоизга ошди.
Очиқ ва амалий, фаол ташқи сиёсат олиб борилаётгани туфайли мамлакатимизнинг халқаро обрўси ортди. Қарийб йигирмата давлатлараро расмий ташрифлар амалга оширилиб, жуда муҳим ва истиқболли келишувларга эришилди. Қўшни мамлакатлар билан ўзаро ишонч ва ҳамкорлик руҳидаги муносабатлар янада мустаҳкамланди.
Бу каби ўзгаришлар натижасини ҳар бир оила, ҳар бир жамоа ўз ҳаёти мисолида кўрмоқда, сезмоқда. Байрамларни шоду хуррамликда, тинчлик-хотиржамликда кутиб олмоқда.
Байрам тадбирида давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, парламент ва ҳукумат аъзолари, турли соҳаларда самарали меҳнат қилаётган ватандошларимиз, мамлакатимизда фаолият олиб бораётган дипломатик корпус вакиллари иштирок этди.
Наврўз сайиллари Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар марказларида, туман, қишлоқ ва овулларда давом этмоқда.

Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в торжественном мероприятии по случаю праздника Навруз
В эти дни в нашей стране широко отмечается всенародный праздник Навруз. В Ташкенте торжественное праздничное мероприятие состоялось сегодня в комплексе “Humo Arena”.
Территория вокруг комплекса празднично украшена. Организована выставка, отражающая связанные с Наврузом традиции нашего народа, показы национальных костюмов и народного прикладного искусства, выступили канатоходцы. Накрыты столы с весенними яствами.
Звуки карнаев и сурнаев возвестили о начале празднований.
Участники торжественного мероприятия аплодисментами встретили Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Глава нашего государства поздравил соотечественников и иностранных гостей с праздником Навруз.
– Выражаю всем нашим соотечественникам, которые в эти прекрасные дни во всех городах и районах, селах и аулах проводят посвященные Наврузу сайили, огромное уважение и самые добрые пожелания. Пусть ваша жизнь подобно весеннему утру будет светлой, радостной и благополучной! Пусть Навруз принесет в каждый дом, в каждую семью достаток и счастье, - сказал глава государства.
Праздник продолжился красочной концертной программой. В выступлениях нашли свое отражение традиции, уникальное искусство, народные игры каждого региона страны.
Фольклорно-этнографические коллективы пожелали успехов дехканам, исполнили песни о Наврузе, природе, любви и заботе. Выступления артистов эстрады, веселые танцы детей подарили всем радостное настроение.
На крупных мониторах позади сцены сменяли друг друга чарующие пейзажи Родины, картины благополучной жизни и созидательных усилий нашего народа.
Нынешний Навруз наш народ встретил с высокими успехами. Были возведены сотни новых домов, современных предприятий, дворцы культуры и спорта. Реализованы стратегически важные проекты в промышленности, сельском хозяйстве, транспорте, туризме и других сферах. В результате принимаемых мер по устойчивому развитию экономики в прошлом году реальные доходы населения выросли на 12 процентов по сравнению с показателем 2017 года.
Благодаря реализуемой активной, открытой и конструктивной внешней политике возрос международный авторитет нашей страны. Осуществлено почти двадцать межгосударственных официальных визитов, достигнуты важные перспективные соглашения. Еще более укрепились отношения взаимного доверия и сотрудничества с соседними государствами.
Каждая семья, каждый коллектив видит и ощущает на своей жизни результаты этого преобразования, в мире и спокойствии отмечает праздники.
В торжественном мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, члены парламента и правительства, соотечественники, плодотворно трудящиеся в различных сферах, представители дипломатического корпуса, осуществляющего свою миссию в нашей стране.
Празднества по случаю Навруза проходят также в Республике Каракалпакстан, во всех областных и районных центрах, селах и аулах.