Вазир ўринбосари Жаҳон савдо ташкилотининг масъул вакилини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирининг ўринбосари С.Саифназаров мамлакатимизни Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш бўйича Ишчи гуруҳининг Раиси Жи-аҳ Паикни қабул қилди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан қабул қилинган 2017-2021-йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегиясида етакчи халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни кенгайтириш кўзда тутилган. Бунда Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига кириш жараёнини янгилаш республика ташқи иқтисодий фаолиятининг устувор йўналишларидан бири саналади.
Шу мақсадда ташкил этилган мазкур учрашувда томонлар тегишли масалалар юзасидан фикр алмашишди. Жумладан, мамлакатимизда мазкур халқаро ташкилотнинг талабларидан келиб чиққан ҳолда миллий иқтисодиётимизнинг янада либераллашуви, чунончи, банк-молия, солиқ ва божхона тизимларида, валюта конвертацияси масалаларида, айниқса, кейинги икки йил мобайнида тубдан ўзгаришлар амалга оширилганлиги эътироф этилди.

Заместитель министра принял ответственного представителя Всемирной торговой организации
Заместитель министра экономики и промышленности Республики Узбекистан С.Саифназаров принял Посла, Постоянного представителя Республики Корея при Отделении ООН и других международных организациях в Женеве, Председателя Рабочей группы по вступлению Республики Узбекистан в ВТО госпожу Джи-ах Паик.
Как известно, Стратегией действий на 2017-2021 гг., принятой по инициативе Президента Республики Узбекистан, предусмотрено дальнейшее развитие международного экономического сотрудничества, в том числе путем расширения связей с ведущими международными организациями. В этой связи, возобновление процесса вступления Узбекистана в ВТО является одним из ключевых направлений внешнеэкономической деятельности Республики.
Во время встречи стороны обменялись мнениями по текущим вопросам. В частности, они отметили высокую эффективность либерализации в экономике страны за последние два года, особо подчеркнув реформы, осуществляемые в банковско-финансовом секторе, налоговой и таможенной системах и т.д.