Мамлакатимиз жамоатчилиги жудоликка учради. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзоси, давлат ва жамоат арбоби Мираброр Усмонов шу йил 15 март куни оғир хасталик туфайли вафот этди.
Президент Шавкат Мирзиёев марҳум хонадонига ташриф буюриб, рафиқаси ва фарзандларига ҳамдардлик билдирди.
Мираброр Зуфарович Усмонов 1947 йилда Тошкент шаҳрида туғилган. Кўп йиллар иқтисодиёт, савдо ва хизмат кўрсатиш соҳаларида турли лавозимларда самарали фаолият олиб борган, 1994-2005 йилларда эса Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари сифатида истеъмол моллари ишлаб чиқариш ва савдо тармоқларига раҳбарлик қилган.
М.Усмонов Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатидаги кўп йиллик фаолияти давомида билими, катта ҳаётий тажрибаси билан қонунлар ишлаб чиқилишида фаол иштирок этди. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси президенти сифатида мамлакатимизда спортни ривожлантиришга катта ҳисса қўшди.
Мираброр Усмоновнинг кўп йиллик самарали меҳнати давлатимиз томонидан муносиб тақдирланиб, “Меҳнат шуҳрати”, “Фидокорона хизматлари учун”, “Эл-юрт ҳурмати” ва “Дўстлик” орденлари ҳамда “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган ёшлар мураббийси” фахрий унвони билан мукофотланган эди.
Давлатимиз раҳбарининг марҳум хонадонига ташрифи халқимизга хос олижанобликнинг, мамлакат ривожига ҳисса қўшган инсонларга эҳтиромнинг яна бир ифодаси бўлди.
Қуръон тиловат этилиб, марҳумнинг ҳақига дуо қилинди.
Президентимиз марҳумнинг эзгу ишларини ёдга олди.
– Мираброр Усмонов мустақиллигимизнинг оғир-енгил кунларини тортган, халқимизга, Ватанимизга катта хизматлар қилган улуғ инсон эди. Одамларга қўлидан келганча яхшилик қиларди. Оиласига, юртига, давлатга садоқатли эди. Кейинги пайтларда соғлиги яхши бўлмаса ҳам Сенатнинг ҳамма мажлисларида қатнашишга ҳаракат қилди, фойдам тегсин дерди, – деди давлатимиз раҳбари.

Шавкат Мирзиёев выразил соболезнования семье Мираброра Усманова
Общественность нашей страны понесла тяжелую утрату. 15 марта от тяжелой болезни скончался член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, государственный и общественный деятель Мираброр Усманов.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил дом покойного и выразил соболезнования его супруге и детям.
Мираброр Зуфарович Усманов родился в 1947 году в городе Ташкенте. Многие годы плодотворно трудился в различных должностях в сферах экономики, торговли и обслуживания. В 1994-2005 годах в качестве заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан курировал отрасли производства потребительских товаров и торговли.
М.Усманов в течение многолетней деятельности в Сенате Олий Мажлиса своими широкими познаниями и большим жизненным опытом принимал активное участие в разработке законов. Как президент Национального олимпийского комитета Узбекистана внес весомый вклад в развитие спорта в нашей стране.
Многолетний плодотворный труд М.Усманова достойно оценен нашим государством. Он награжден орденами "Мехнат шухрати", "Фидокорона хизматлари учун", "Эл-юрт хурмати" и "Дустлик", ему было присвоено почетное звание "Заслуженный наставник молодежи Республики Узбекистан".
Личное выражение главой государства слов поддержки семье покойного стало очередным воплощением присущих нашему народу благородных качеств, уважения к тем, кто внес вклад в развитие страны.
Были прочитаны суры из Корана и молитвы за покойного.
Президент вспомнил добрые дела покойного.
– Мираброр Усманов познал как трудные, так и светлые дни нашей независимости, многое сделал для Родины. Он делал людям добро по мере своих сил. Был преданным семье, стране, государству. Несмотря на ухудшившееся в последнее время состояние здоровья, он старался участвовать во всех заседаниях Сената, горел желанием приносить пользу, - сказал глава государства.