Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети Академик инновациялар фонди томонидан эълон қилинган грант танловида “ТАТУда АҚШ университетлари магистратураси ўқитиш технологиялари трансфери” лойиҳаси билан иштирок этиб, ғолибликни қўлга киритди.
Лойиҳадан кўзланган асосий мақсад АҚШ университетларидаги мавжуд магистрларни ўқитишнинг илғор технологияларини ТАТУда жорий этиш. Бунда АҚШ университетларининг мавжуд илғор технологиялари, жумладан, мультимедия ўқитиш дастурлари, масофавий ўқитиш тизими (АКТ соҳасида иқтисодиёт ва менежмент факультети мутахассислиги магистрантлари учун) молиявий лабораторияни ташкил этиш ва ишга туширишдир.
Лойиҳа қиймати 140 минг АҚШ долларига тенг бўлиб, АҚШнинг WEBSTER университети билан ҳамкорликда амалга оширилади, унинг доирасида университетга мультимедия ўқитиш дастурлари, масофавий ўқитиш тизими, молиявий лабораторияни ташкил этиш ва ишга тушириш учун махсус техник жиҳозлари харид қилинади.
Маълумот учун, Академик инновациялар фонди томонидан эълон қилинган грантлар танлови Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Жаҳон банки ҳамкорлигидаги олий таълим тизимини модернизация қилишга қаратилган лойиҳа доирасида амалга оширилмоқда.

Ташкентский университет информационных технологий имени выиграл грант Фонда Академических инноваций
Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий принял участие и завоевал победу в гранте Фонда академических инноваций с проектом “Трансфер технологий обучения магистратуры США в ТУИТ”.
Целью представленного проекта является внедрение передовых технологий обучения магистрантов университетов США в ТУИТ, в том числе организация и запуск финансовой лаборатории, мультимедийных программ обучения, системы дистанционного обучения (для магистрантов специальности факультета Экономика и менеджмент в сфере ИУТ).
Сумма проекта составляет 140 тыс. долл. США, осуществляется в сотрудничестве с университетом WEBSTER (США). В рамках проекта в университете организуется внедрение программ мультимедийного обучения, систем дистанционного обучения, финансовой лаборатории, приобретается специальное оборудование.
К сведению, конкурс грантов, объявленный Фондом академических инноваций, проводится в рамках проекта, направленного на модернизацю системы высшего образования, на основе сотрудничества Министерства высшего и среднего специального образования и Всемирного банка.