PEFA: Ўзбекистон барқарор ва самарадор давлат бюджетига эга
Тошкентда 14 март куни Жаҳон банки ва Европа Иттифоқи кўмагида олиб борилган Ўзбекистонда давлат харажатлари ва молиявий ҳисобдорлик (PEFA)ни баҳолаш натижалари тақдимоти ўтказилди.
Тадбирда тегишли вазирлик ва идоралар, Жаҳон банки, Европа Иттифоқи экспертлари иштирок этди.
PEFA кўмагида давлат маблағларини бошқариш самарадорлигининг пухта, изчил ва аниқ маълумотларга асосланган таҳлили амалга оширилади. Ҳозирги кунга қадар 150 мамлакатда халқаро стандартлар ва илғор тажрибалар асосида 600 дан ортиқ ана шундай баҳолаш ўтказилган.
Мамлакатимизда давлат харажатлари ва молиявий ҳисобдорлик бўйича олиб борилган таҳлиллар соҳада тараққиёт кўрсаткичларини баҳолаш ва мавжуд тўсиқларни аниқлаш имконини бериши билан аҳамиятли.
Ўзбекистонда бундай ўрганиш илк бор 2012 йилда олиб борилган. Жаҳон банки ва Европа Иттифоқи экспертлари 2018 йил сентябрь ойидан жорий йил январига қадар навбатдаги баҳолашни ўтказди.
Тақдимотда баҳолаш натижалари эълон қилинди. Унга кўра, Ўзбекистон барқарор ва самарадор давлат бюджетига эга. Шунга қарамай, мамлакатимиз олдида давлат активлари ва мажбуриятларини бошқаришни яхшилаш, ўрта муддатли бюджетни ривожлантириш, фискал стратегияни ишлаб чиқиш, давлат маблағлари харажатлари очиқлигини таъминловчи ишларни давом эттириш вазифалари турибди. Бундан ташқари, ҳисоб-китоб ва аудит соҳасида халқаро стандартларни жорий қилиш зарурати ҳам бор.
– Ўзбекистонда 2017 йилда бошланган ислоҳотлар ўз самарасини бера бошлади, – деди Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси раҳбари Эдуардс Стипрайс. – Буни PEFAнинг баҳолаш натижалари ҳам кўрсатиб турибди. Яъни 2012 йилги кўрсаткичлар билан солиштирганда, Ўзбекистонда юқори ўсиш суръатларига эришилган.
Тадбирда Жаҳон банкининг мамлакатимиздаги ваколатхонаси раҳбари Хидеки Мори баҳолаш натижалари давлат маблағларини бошқаришнинг янада самарали тизимини яратиш, давлат бюджетининг очиқлиги эса инвестициявий жозибадорликни оширишга хизмат қилишини таъкидлади.
Ўзбекистонда PEFAнинг жорий баҳолаш натижалари мамлакатимизнинг 2018-2025 йилларга мўлжалланган Давлат маблағларини бошқаришни ислоҳ қилиш стратегиясини янгилашда қўлланилади.

PEFA: Узбекистан обладает стабильным и эффективно реализуемым государственным бюджетом
В Ташкенте 14 марта состоялась презентация результатов оценки государственных затрат и финансовой отчетности (PEFA) в Узбекистане, проведенной Всемирным банком при содействии Европейского Союза.
В мероприятии приняли участие эксперты соответствующих министерств и ведомств нашей страны, Всемирного банка, Европейского Союза.
При помощи PEFA осуществляется тщательный, основанный на точных данных анализ эффективности управления государственными средствами. К настоящему времени в 150 государствах на основе международных стандартов и передового опыта проведено более 600 таких оценок.
Проведенный в нашей стране анализ государственных затрат и финансовой отчетности значителен предоставлением возможности для оценки показателей развития в сфере и определения существующих преград.
В Узбекистане такое изучение впервые проводилось в 2012 году. Эксперты Всемирного банка и Европейского Союза провели очередную оценку за период с сентября 2018 года до января текущего года.
На презентации объявили результаты оценки, согласно которой Узбекистан располагает стабильным и эффективно реализуемым государственным бюджетом. Но, несмотря на это, перед страной стоят такие задачи, как улучшение управления государственными активами и обязательствами, развитие среднесрочного бюджета, разработка фискальной стратегии, продолжение работы по обеспечению открытости затрат государственных средств. Вместе с тем необходимо внедрить международные стандарты в сферу расчетов и аудита.
– Начатые в Узбекистане в 2017 году реформы уже дают позитивные результаты, – говорит глава делегации Европейского Союза в Узбекистане Эдуардс Стипрайс. – На это указывают и результаты оценки PEFA. По сравнению с показателями 2012 года Узбекистан достиг более высоких темпов роста.
На мероприятии глава представительства Всемирного банка в нашей стране Хидеки Мори отметил, что результаты оценки будут способствовать формированию более эффективной системы управления государственными средствами, а открытость Государственного бюджета – усилению инвестиционной привлекательности.
Результаты текущей оценки PEFA в Узбекистане будут использоваться при обновлении рассчитанной на 2018-2025 годы стратегии реформирования управления государственными средствами.