Жаҳон банки ва Европа Иттифоқи Ўзбекистонда давлат маблағларини бошқариш соҳасидаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлайди
Жаҳон банки ва Европа Иттифоқи кўмагида олиб борилган Ўзбекистонда Давлат харажатлари ва молиявий ҳисобдорлик (PEFA) ни баҳолаш натижаларининг тақдимоти бўлиб ўтди.
Баҳолаш натижалари мамлакат ҳукуматига давлат маблағларини бошқаришнинг анча самарали тизимини яратиш, давлат бюджетининг очиқлигини ва халқаро донорлар ҳамда хорижий кредит берувчилар учун мамлакатнинг жозибадорлигини оширишга ёрдамлашади.
PEFA давлат маблағларини бошқариш тизимининг самарадорлигини бошқариш методологияси ҳисобланади. У тегишли давлат органлари ва давлат маблағларини бошқариш тизимини бошқарувчи қонунчилик базасининг кучли ва заиф томонларини баҳолашни киритган ҳолда давлат маблағларини бошқаришнинг самарадорлилигини пухта, изчил ва аниқ маълумотларга асосланган таҳлилини таъминлайди. Баҳолаш методологияси этакчи экспертлар ва амалиётчилар томонидан тавсия қилинган халқаро стандартлар ҳамда илғор тажрибага асосланган. Бугунги кунга келиб дунёнинг 150 мамлакатида 600 дан ортиқ PEFA ни баҳолаш ўтказилди.
Ўзбекистон ҳукумати PEFA ни дастлабки баҳолашни 2012 йилда ўтказди. Бу йилларда мамлакатда давлат маблағларини бошқариш тизимида қатор ислоҳотлар амалга оширилди. Шунинг учун мазкур соҳада эришилган тараққиётни баҳолаш ва давлат маблағларини бошқариш тизимини келгусида ривожлантириш учун мавжуд тўсиқларни аниқлаш зарурияти юзага келди. Мамлакат ҳукумати Жаҳон банки ва Eвропа Иттифоқига PEFAни иккинчи баҳолашни ўтказишда кўмаклашиш учун мурожаат қилди. Баҳолаш 2018 йил сентябридан 2019 йил январига қадар вақт оралиғида олиб борилди.
PEFA давлат маблағларини бошқариш фаолиятининг 7 та асос солувчи йўналишини баҳолайди: 1) бюджетнинг барқарорлиги, 2) давлат маблағини ўзлаштиришнинг очиқлиги, 3) давлат активлари ва мажбуриятларини бошқариш сифати, 4) иқтисодий сиёсат асосида бюджет-солиқ стратегияси ва бюджетлаш, 5) бюджет ижросини башорат қилиш ва назорат этиш, 6) ҳисоб-китоб ва ҳисобдорлик, 7) ташқи назорат ва аудит. Бу секторлар 94 тавсифномадан иборат 31 индикатор бўйича баҳоланади.
Баҳолашнинг асосий натижалари Ўзбекистон барқарор ва самарали амалга ошириладиган давлат бюджетига эга эканини кўрсатди. Шунга қарамай, давлат активлари ва мажбуриятларини бошқаришни яхшилаш, ўрта муддатли бюджетлашни ривожлантириш, фискал стратегияни ишлаб чиқиш, шунингдек, давлат маблағлари харажатларини очиқлигини таъминловчи ишларни давом эттириш зарур. Бундан ташқари, ҳисоб-китоб ва аудит соҳасида халқаро стандартларга амал қилиш зарурияти мавжудлиги таъкидланмоқда.
PEFA ни жорий баҳолаш ислоҳ қилишга муҳтож бўлган давлат бошқаруви тизимидаги соҳаларни аниқлаб берди. У Ўзбекистонда 2018-2025 йилларга мўлжалланган давлат маблағларини бошқаришни ислоҳ қилиш стратегиясини янгилаш учун қўлланилади.
Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги Делегацияси бошлиғи, элчи Эдуардс Стипрайс ва жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси бошлиғи жаноб Хидеки Мори PEFA баҳолаш натижаларини маъқуллаб, давлат маблағларини бошқаришнинг самарали ишлайдиган тизими фуқароларга аниқ давлат хизматларини тақдим этиш мақсадида ресурслардан оқилона фойдаланишни таъминлашини айтиб ўтдилар.
Eвропа Иттифоқи ва Жаҳон банки вакиллари Ўзбекистон ҳукуматига молиявий ва техник ёрдамни тақдим этиш орқали давлат маблағларини бошқариш соҳасидаги ислоҳотларни амалга оширишга кўмак беришни давом эттиришини таъкидладилар.

2019-03-15 | Economics
The results of Uzbekistan’s National Public Expenditure and Financial Accountability (PEFA) assessment carried out with the support of the World Bank and the European Union were presented today. Its findings will help the Government build a more effective system for managing public finances, increase transparency of the state budget and attractiveness of the country for international donors and foreign lenders.
The PEFA is a methodology for assessing the status of a country's public finance management (PFM) systems. A PEFA assessment provides a thorough, consistent and evidence-based analysis of PFM performance, including strengths and weaknesses of the central government’s institutions and legal frameworks regulating PFM systems and processes. The methodology is drawn from international standards and good practices identified by experienced practitioners. To date, over 600 assessments have been done in 150 countries.
The Government of Uzbekistan conducted the first PEFA assessment in 2012. Since then a number of reforms had been carried out in the country to develop the PFM system. Hence, there was a need to assess progress made and identify existing challenges for the PFM development in Uzbekistan. The Government requested the World Bank and the European Union to carry out the second PEFA assessment that was held in September 2018 - January 2019.
The PEFA assessment reviews seven pillars of a performance of the PFM system that includes the following: 1) budget reliability; 2) transparency of public finances; 3) management of assets and liabilities; 4) policy-based fiscal strategy and budgeting; 5) predictability and control in budget execution; 6) accounting and reporting; and 7) external scrutiny and audit. These pillars are measured using 31 indicators that contain 94 dimensions.
The major findings of the assessment show that Uzbekistan has a reliable budget that is well executed. However, there is a need to improve on the management of assets and liabilities, strengthen medium-term budgeting and developing a strong fiscal strategy, as well as continue making public finances more transparent. In addition, there is a need for compliance with international standards in accounting and auditing.
The current PEFA assessment has formed a good basis for determining areas for reforms and they will be utilized to update Uzbekistan’s PFM Strategy for 2018-2025.
Ambassador Eduards Stiprais, the Head of the European Union Delegation in Uzbekistan, and Mr. Hideki Mori, the World Bank Country Manager for Uzbekistan, welcomed the PEFA assessment results. A good PFM system will ensure that the country’s resources are utilized as planned to provide services to its citizens, while its assets and debt are also well managed and there is better quality of financial information to make good decisions, including decisions of international donors and foreign lenders on development aid and affordable lending for Uzbekistan, Ambassador Stiprais and Mr. Mori noted.
The European Union and the World Bank officials reiterated that their institutions will continue supporting reforms in the PFM sector of Uzbekistan through providing financial and technical assistance to the Government.