2019 йил 14 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизда ўз дипломатик миссиясини якунлаётган Афғонистон Ислом Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Сайид Шаҳобуддин Тимурийни қабул қилди.
Учрашувда дўст Афғонистон Элчисининг самарали фаолияти қайд этилди ва икки томон муносабатларини мустаҳкамлашга қўшган ҳиссаси юксак баҳоланди.
2018 йил 26-27 март кунлари Тошкент шаҳрида Афғонистон бўйича халқаро конференциянинг ва унинг якунлари бўйича Тошкент декларациясининг қабул қилиниши Ўзбекистон – Афғонистон ҳамкорлигининг муҳим натижаларидан бири бўлгани қайд этилди.
Вазир Ўзбекистоннинг Афғонистон билан томонларни қизиқтирган барча соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш ва мустаҳкамлашга, афғон муаммосини ҳал қилиш ва муҳим инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда ҳар томонлама кўмаклашишга тайёр эканлигини тасдиқлади.
Сайид Шаҳобуддин Тимурий ўз навбатида Ўзбекистондаги миссиясини муваффақиятли бажарилишида яратилган қулай шароитлар учун ўз миннатдорчилигини билдирди.

14 марта 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Исламской Республики Афганистан Сайеда Шахабуддина Темури, завершающего свою дипломатическую миссию в нашей стране.
На встрече был отмечен продуктивный характер деятельности Посла дружественного Афганистана и высоко оценен его вклад в укрепление двусторонних отношений.
Было подчеркнуто, что одним из важных результатов узбекско-афганского взаимодействия стало проведение 26-27 марта 2018 года в г.Ташкенте Международной конференции по Афганистану и принятая по ее итогам Ташкентская декларация.
Министр подтвердил, что Узбекистан готов развивать и укреплять сотрудничество с Афганистаном во всех областях, представляющих взаимный интерес, а также будет оказывать всестороннее содействие в урегулировании афганской проблемы и реализации важных инфраструктурных проектов.
Сайед Шахабуддин Темури со своей стороны выразил признательность за созданные благоприятные условия для успешного исполнения его миссии в Узбекистане.