АКТ соҳасида Ўзбекистон-Россия ҳамкорлиги мустаҳкамланмоқда
Жорий йилнинг 28 февралидан 6 мартига қадар АКТ вазирлиги ва Инновацион ривожланиш вазирлиги вакилларидан иборат Ўзбекистон Республикаси делегациясининг Россия Федерациясига ташрифи амалга оширилди.
2 мартдан 6 мартга қадар Москва шаҳрида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг биринчи ўринбосари О. Умаров бошчилигидаги АКТ вазирлиги делегацияси Россиянинг тегишли идора, ташкилот ва компаниялари билан бир қатор учрашувлар ўтказди.
Ташриф доирасида Россия кластерлари ва технопарклари ассоциацияси, “Сколково” IT​-кластери, етакчи IT​-компаниялар ҳамда Россия Федерацияси Рақамли тараққиёт, алоқа ва оммавий коммуникациялар вазирлиги билан истиқболли ҳамкорлик ва шериклик муносабатлари ўрнатилди.
АКТ вазирлиги ва Тошкентлаги IT​-Парк ходимлари учун “Сколково” Бизнес-мактабида ўқувлар ташкил этиш, истиқболли «стартап-лойиҳаларни» ривожлантириш мақсадида IT​-Паркка “Сколково”нинг венчур ҳамкорларини жалб этиш борасида келишувга эришилди.
Ташриф якунларига кўра, АКТ вазирлиги ва Россиянинг кўплаб соҳага оид ташкилотлари ва компаниялари ўртасида ҳамкорлик ва ахборот-коммуникация технологиялари йўналишида истиқболли лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш бўйича ўзаро англашув меморандумлари имзоланди.
Россия Федерацияси Рақамли тараққиёт, алоқа ва оммавий коммуникациялар вазирлиги келгусида кадрларни тайёрлаш ва малакасини ошириш, логистика ва почта алоқаси, рақамли иқтисодиётни ривожлантириш, рақамли контентни шакллантириш ва бошқа кўплаб йўналишларда ўзаро манфаатли ҳамкорлик қилишга тайёр эканини маълум қилди.

Укрепляется узбекско-российское сотрудничество в области ИКТ
В период с 28 февраля по 6 марта текущего года состоялся визит делегации Республики Узбекистан в составе Мининфоком и Мининноваций в Российскую Федерацию.
С 2 по 6 марта в городе Москва делегация Мининфоком во главе с первым заместителем министра по развитию информационных технологий коммуникаций О. Умаровым провели ряд встреч с российскими профильными ведомствами, организациями и компаниями.
В рамках визита установлено перспективное сотрудничество и партнерские отношения с Ассоциацией кластеров и технопарков России, IT-кластером «Сколково», ведущими IT-компаниями, а также с Министерством цифрового развития, связи и массовых коммуникаций Российской Федерации.
Достигнуты договоренности по организации обучения сотрудников Мининфоком и IT-Парка в городе Ташкенте в Бизнес-школе «Сколково», привлечению венчурных партнеров «Сколково» в IT-Парк для развития перспективных «стартап-проектов».
По итогам визита подписаны меморандумы о взаимопонимании между Мининфоком и многими российскими профильными организациями и компаниями по сотрудничеству и совместной реализации перспективных проектов в области информационно-коммуникационных технологий.
Министерство цифрового развития, связи и массовых коммуникаций Российской Федерации выразило готовность по дальнейшему взаимовыгодному сотрудничеству по подготовке
и повышению квалификации кадров, развитию логистики и почтовой связи, цифровой экономики, формированию цифрового контента и во многих других направлениях.