“Ўзбекистонда папиллома вирусига қарши янги вакцинанинг татбиқ этилиши: мақсад ва кутилаётган натижалар” мавзусида матбуот анжумани
2019-03-13 | Соғлиқни сақлаш
Кеча Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида “Ўзбекистонда папиллома вирусига қарши янги вакцинанинг татбиқ этилиши: мақсад ва кутилаётган натижалар” мавзусида матбуот анжумани бўлиб ўтди.
“Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотларига кўра, ҳар йили Ўзбекистонда 1660 нафар аёл бачадон бўйни саратони касаллигига чалинмоқда, – деди Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Элмира Боситхонова. – Мамлакатикамиз миқёсида мазкур касаллик туфайли вафот этганлар сони ўтган давр мобайнида ўртача йилига 585 тани ташкил этмоқда. Яъни ҳар куни деярли икки ўзбекистонлик бачадон бўйни саратонидан вафот этмоқда. Ушбу касалликни одам папилломаси вируси келтириб чиқаради”.
Мутасаддилар ушбу вирусга қарши эмлаш амалиёти Австралия, Шотландия, Финляндия, Янги Зеландия каби мамлакатларда узоқ йиллардан бери қўллаб келинаётганини айтди.
Ўзбекистонда ҳам 2010 йилда бир неча вилоятларда 8 минг нафар қиз шу вакцина билан эмланган. Эмлашнинг ҳеч қандай ножўя таъсири ёки асорати кузатилмаган.
“Одам папилломаси вирусига қарши эмлаш мутлақо хавфсиз, бу вакцина инсон саломатлигига зарар етказмайди, халқаро ташкилотларнинг ижобий хулосалари бор, – деди Соғлиқни сақлаш вазирлиги бошқарма бошлиғи ўринбосари Дилором Турсунова. – Бу вакцина бепуштликни келтириб чиқариши, аутизмга олиб келиши ҳақида одамлар орасида тарқалаётган ҳар хил гап-сўзлар асоссиз, нотўғри маълумотлардир”.
Вирусология илмий-текшириш институти директори Эркин Мусабоевнинг билдиришича, вакцина АҚШда ишлаб чиқарилган. Ген муҳандислик технологиялари ёрдамида тайёрланган мазкур вакцина 7 млн АҚШ доллари эвазига Ўзбекистонга олиб келинмоқда.
2019 йилнинг октябрь ойида 9 ёшдаги 400 минг нафар қиз ОПВга қарши эмланади. Эмлаш бепул бўлиб, келаси йил апрель ойида такроран ўтказилади.
2020 йилдан 14 ёшгача бўлган қизлар ОПВга қарши эмланади. 14 ёшдан катта бўлган хотин-қизлар тўлов эвазига ушбу вакцина билан эмланиши мумкин. Вакцина 45 ёшгача бўлган аёлларда қўлланилиши мумкин.
Анжуманда маълум қилинишича, тиббиёт ходимларига янги вакцинадан тўғри ва хавфсиз фойдаланишни ўргатиш мақсадида махсус ўқув курслари ташкил этилади.

Пресс-конференция на тему “Внедрение новой вакцины против вируса папилломы в Узбекистане: цели и ожидаемые результаты”
2019-03-13 | Здравоохранение
Вчера, 12 марта в Агентстве информации и массовых коммуникаций состоялась пресс-конференция на тему “Внедрение новой вакцины против вируса папилломы в Узбекистане: цели и ожидаемые результаты”.
“По данным Всемирной организации здравоохранения, ежегодно в Узбекистане от рака шейки матки страдают 1660 женщин, – сказала заместитель министра здравоохранения Республики Узбекистан Элмира Баситханова. – В республике количество смертей от этого заболевания в среднем составляет 585 случаев в год. То есть, это означает, что почти каждый день от рака шейки матки, причиной которого является вирус папилломы, умирают две жительницы Узбекистана”.
Сотрудники Минздрава отметили, что вакцина против этого вируса успешно используется уже в течение многих лет в Австралии, Шотландии, Финляндии и Новой Зеландии.
В Узбекистане также в 2010 году было вакцинировано 8 тысяч девочек в нескольких областях республики. При этом никаких побочных эффектов или последствий от вакцины выявлено не было.
“Вакцина против вируса папилломы человека абсолютно безопасна, она не наносит вреда здоровью человека, что также подтверждено положительными заключениями международных организаций, – сказала заместитель начальника управления Минздрава Узбекистана Дилором Турсунова. – Все слухи и разные толки про то, что вакцина приводит к бесплодию и аутизму, необоснованные и являются дезинформацией”.
Как отметил директор Научно-исследовательского института вирусологии Эркин Мусабаев, вакцина произведена в США с помощью технологий генной инженерии. Стоимость вакцины, импортируемой в Узбекистан, составляет 7 миллионов долларов.
В октябре 2019 года 400 000 девочек в возрасте 9 лет будут вакцинированы против ВПЧ. Вакцинация будет бесплатной и в два этапа. Второй пройдёт в апреле следующего года.
С 2020 года девочки до 14 лет будут проходить вакцинацию против ВПЧ. Те, кто старше, тоже смогут получить вакцину, но уже на платной основе. Сделать прививку сможет любая женщина в возрасте до 45 лет.
На конференции было отмечено, что планируется организовать специальные учебные курсы для работников здравоохранения, чтобы помочь им научиться правильно и безопасно использовать новую вакцину.