Юк ва йўловчи ташиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
Транспорт хизмати кўрсатишни ташкил этиш тизимини янада такомиллаштириш, мулкчиликнинг барча шаклларидаги ташувчилар учун рақобат муҳитини ҳамда қулай шарт-шароитларни яратиш, шунингдек, республиканинг транспорт-транзит салоҳиятини ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги ва “Ўзстандарт” агентлигининг 2019 йил 1 июлдан бошлаб:
а) халқаро ташишларда фойдаланиладиган тягач (шатакчи) автомобилларга лицензия карточкалари берилиши учун давлат божи тўлаш тартибини;
б) қуйидагиларни:
олиб кириладиган ҳамда Европа Иттифоқи мамлакатларида ишлаб чиқарилган “Евро-5” ва “Евро-6” экологик синф талабларига мос келадиган янги юк ва махсус автотранспорт воситалари, шунингдек, автомобиль транспортида юк ташиш учун фойдаланиладиган тиркама ва яримтиркамаларни;
транспорт-экспедиторлик хизматларини мажбурий сертификатлашни;
в) чек бериш ёки йўловчининг юрганлигини электрон қайд этиш имконияти мавжуд бўлиши шарти билан йўловчилар ташишда фойдаланиладиган автотранспорт воситаларида назорат-касса аппарати мавжуд бўлиши ҳақидаги талабларни;
г) қуйидагиларнинг:
автомобиль транспортида юк ташиш билан шуғулланувчи якка тадбиркорларнинг;
корхона штатида белгиланган тартибда аттестациядан ўтган автотранспорт воситаларидан фойдаланиш ва ташиш хавфсизлигини таъминлаш учун масъул бўлган мутахассиснинг алоҳида бирлиги мавжуд бўлиши шарти билан юридик шахс раҳбарининг малака талабларига мувофиқлик юзасидан аттестациядан ўтиши тўғрисидаги талабларни;
д) автомобиль транспортида йўловчилар ва юкларни ташиш бўйича фаолиятни амалга ошириш учун лицензия олишда юридик шахсларнинг балансида транспорт воситалари мавжуд бўлиши ҳақидаги талабларни бекор қилиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
2. 2019 йил 1 апрелдан бошлаб юридик ва жисмоний шахслар ўртасида ижара шартномаларини тасдиқлаш учун амалдаги давлат божи миқдори икки маротаба камайтирилсин.
3. Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги Ички ишлар вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси ва Давлат солиқ қўмитаси билан биргаликда 2019 йил 1 июлга қадар, шу жумладан, қуйидаги имкониятларни назарда тутувчи “UzTrans” ягона интерактив ахборот тизими (кейинги ўринларда – ахборот тизими) яратилишини таъминласин:
лицензиатларнинг шахсий кабинети фаолият юритиши;
автомобилда халқаро ташишга хорижий ва/ёки кўп томонлама рухсатномаларни миллий ташувчилар ўртасида автоматик равишда чораклар бўйича тақсимлаш;
йўловчилар ва юкларни шаҳар, шаҳар атрофи, шаҳарлараро, халқаро ташиш фаолиятини амалга ошириш учун лицензиялар, автомобилда халқаро ташишга хорижий ва/ёки кўп томонлама рухсатномалар, шунингдек, ЮХЙТ дафтарчасини қўллаган ҳолда Юкларни халқаро ташиш тўғрисидаги конвенцияга (Женева шаҳри, 1975 йил 14 ноябрь) мувофиқ ЮХЙТ(CARNET TIR) дафтарчасидан фойдаланишга рухсатномалар олишга талабгорларнинг аризаларини қабул қилиш ва кўриб чиқиш босқичини кўрсатган ҳолда қайта ишлаш;
лицензиатлар ва жисмоний шахслар ўртасида тузиладиган автотранспорт воситаларининг ижара шартномаларини рўйхатдан ўтказиш ва ҳисобини юритиш.
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ўн кун муддатда ахборот тизими жорий этилгунига қадар мамлакатлар бўйича халқаро автомобилда ташишга хорижий ва/ёки кўп томонлама рухсатномалар мавжудлиги тўғрисида доимий янгиланадиган ахборотнинг вазирлик веб-сайтида эълон қилинишини таъминласин.
4. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2019 йил 1 июлдан бошлаб:
йўналишсиз такси учун талаб этиладиган тўлов терминаллари, ҳисоблагич-таксометрлар ва радиоалоқа воситалари алмаштириладиган приборларнинг функцияларини таъминлайдиган махсус иловали қурилмаларга (уяли телефонлар, планшетлар, электрон тўлов тизимлари) алмаштирилиши мумкин;
йўналишсиз такси рангини қонун ҳужжатларида талаб қилинган рангга мувофиқ ҳолга келтириш учун уларни бўямасдан ўзи елимланадиган материаллардан фойдаланишга йўл қўйилади;
йўналишсиз таксилар сифатида фойдаланиладиган ҳамда ягона ички ва ташқи белгилар билан жиҳозланган енгил автомобиллар йўналишли транспорт воситалари учун махсус ҳаракат йўналишида ҳаракатланиши ҳамда “Тўхташ тақиқланади” белгиси амал қилиш ҳудудида тўхташи мумкин;
халқаро автомобилда ташишга хорижий/кўп томонлама рухсатномаларни олиш учун аризалар улар олинган пайтдан бошлаб бир иш куни мобайнида кўриб чиқилади.
5. Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги Ички ишлар вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда:
а) енгил автомобилларда йўловчиларни ташиш фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқини берувчи лицензияларга эга юридик шахсларни:
ташувчининг фуқаролик жавобгарлигини суғурта қилиш шартномаси мавжуд бўлмаганда, унинг расмийлаштирилишини таъминлаган ҳолда, уларнинг мавжудлиги;
автотранспорт воситаларидан лицензия карточкаларисиз фойдаланилаётган давлат рақами белгилари қайтарилиши чораларини кўрган ҳолда йўналишсиз таксилар учун мўлжалланган автотранспорт воситаларига махсус сериялардан берилган давлат рақами белгиларининг амалдаги лицензия карточкаларига мувофиқлиги юзасиданхатлов ўтказсин;
б) автомобиль транспортида юк ва йўловчиларни ташиш хизматлари кўрсатиш билан боғлиқ ҳуқуқбузарликлар учун жавобгарликни кучайтириш бўйича таклифлар киритсин;
в) ҳимояланган телекоммуникация каналлари ёрдамида “Транспорт воситалари ҳисоби”, “Техник кўрик” ва “UzТrans” ахборот тизимларининг самарали идоралараро интеграциясини йўлга қўйиш чораларини кўрсин.
6. 2019 йил 1 сентябрдан бошлаб, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик асосида автомобиль йўлларида транспорт воситаларининг оғирлик ва габарит параметрларини аниқлаш учун автоматлаштирилган ўлчов воситалари билан жиҳозланган оғирлик ва габарит назорати бўйича стационар ва кўчма шохобчаларни ташкил этиш тартиби жорий этилсин.
Транспорт вазирлиги 2019 йил 1 августга қадар автомобиль йўлларида давлат-хусусий шериклик объектлари рўйхатини, регламентни ва инвесторларни давлат-хусусий шериклик шартлари асосида танлаб олиш механизмини назарда тутувчи оғирлик ва габарит назорати бўйича махсус пунктларни ташкил этиш юзасидан фаолиятни амалга ошириш тартибини тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Йўловчи ва юк ташишни янада ривожлантириш бўйича “Йўл харитаси” 1-иловага мувофиқ;
Транспорт-логистика соҳасида ҳамкорлик қилиш масалалари юзасидан хорижий давлатлар билан музокаралар ўтказиш бўйича чора-тадбирлар режаси 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
8. Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги бир ой муддатда:
Давлат солиқ қўмитаси билан биргаликда якка тартибдаги тадбиркорларга рухсат бериш тартиботларини соддалаштириш ва минималлаштириш мақсадида ахборот-коммуникация технологияларини жорий этган ҳолда енгил автомобилларда йўловчиларни ташиш фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқини бериш ҳақидаги таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2019 йил 1 июлдан бошлаб давлат буюртмачилари, шу жумладан, хўжалик жамиятлари ва стратегик аҳамиятга эга бўлган корхоналарнинг автомобиль транспортида юк ташиш хизматлари кўрсатишни махсус электрон савдо майдончасида электрон савдо якунлари бўйича харид қилиш ва хизмат кўрсатишини назарда тутувчи тартибни жорий этиш ҳақидаги таклифни Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси ва бошқа идоралар билан биргаликда хорижий давлатлар автотранспорт воситаларининг Ўзбекистон Республикаси ҳудудига кириши, чиқиши, транзит ўтиши (алоҳида юклар ва ҳарбий контингентлардан ташқари) ва ҳудудда бўлиши тартибини, шу жумладан, республикага кираётган хорижий давлатлар автотранспорт воситаларининг бўлиши муддатларини оптималлаштиришни назарда тутган ҳолда янада такомиллаштириш бўйича таклифларни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги билан биргаликда хорижий ташувчилар томонидан Ўзбекистон Республикаси ҳудудида жойлашган икки пункт оралиғида юк ва йўловчилар ташиш амалга оширилганлиги, шунингдек, рухсат этилган оғирлик ва габарит параметрлари оширилганлиги учун таъсир чоралариниқўллаш юзасидан таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда Ўзбекистон Республикасининг 2008 йил 20 февралда Женева шаҳрида имзоланган электрон юк хатига тегишли Юкларни халқаро йўлларда ташиш (ЮХЙТ) шартномаси тўғрисидаги конвенциянинг Қўшимча баённомасига қўшилиши тўғрисидаги таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги билан биргаликда миллий транспорт-экспедиторлик ташкилотлари томонидан “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ билан транспорт-экспедиторлик хизматларини кўрсатиш юзасидан тўғридан-тўғри шартномалар тузиш, мазкур шартномаларни тузган ташкилотлар рўйхатини ошкора эълон қилиш тартибини ўрнатсин.
9. 2022 йил 1 январгача авиация ёқилғиси, локомотивлар, темир йўл вагонлари ва бутловчилар (ТИФ ТН коди 8601-8607), барча типдаги юк контейнерлари (ТИФ ТН коди 8609), учиш аппаратлари (ТИФ ТН коди 8802) ҳамда ишлаб чиқарилганига 4 йилдан ошмаган, юк ташиш учун мўлжалланган транспорт воситалари (ТИФ ТН коди 8701 20, 8704 23 (самосваллардан ташқари), 8716 31, 8716 39) божхона тўловларидан озод қилинсин (божхона расмийлаштируви йиғимлари бундан мустасно). Бунда республикага олиб кириладиган авиация ёқилғиси ўрнатилган тартибда қўшилган қиймат солиғига тортилади.
10. Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги Адлия вазирлиги ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида таклифлар киритсин.
11. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари А.Ж.Раматов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Э.М.Ғаниев ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг ўринбосари Н.С.Отажонов зиммасига юклансин.

О мерах по кардинальному совершенствованию системы грузовых и пассажирских перевозок
В целях дальнейшего совершенствования системы организации транспортного обслуживания, создания конкурентной среды и благоприятных условий для деятельности перевозчиков всех форм собственности, а также повышения транспортно-транзитного потенциала республики:
1. Согласиться с предложениями Министерства транспорта, Министерства внутренних дел, Министерства юстиции Республики Узбекистан и Агентства «Узстандарт» об отмене с 1 июля 2019 года:
а) порядка уплаты государственной пошлины за выдачу лицензионных карточек на автомобили-тягачи, используемые для международных перевозок;
б) обязательной сертификации:
ввозимых новых грузовых и специальных автотранспортных средств производства стран Европейского Союза, соответствующих требованиям экологических классов «Евро-5» и «Евро-6», а также прицепов и полуприцепов, используемых для перевозок грузов автомобильным транспортом;
транспортно-экспедиторских услуг;
в) требования о наличии контрольно-кассового аппарата в автотранспортных средствах, используемых для перевозки пассажиров, при условии наличия возможности выдачи чека или электронной фиксации проезда пассажира;
г) требования о прохождении аттестации на предмет соответствия квалификационным требованиям:
индивидуальных предпринимателей, занятых на перевозках грузов автомобильным транспортом;
руководителя юридического лица при условии наличия в штате предприятия отдельной единицы специалиста, ответственного за эксплуатацию автотранспортных средств и обеспечение безопасности перевозок, а также прошедшего аттестацию в установленном порядке;
д) требования о наличии автотранспортных средств на балансе юридических лиц при получении лицензии для осуществления деятельности по перевозке пассажиров и грузов автомобильным транспортом.
2. Снизить с 1 апреля 2019 года ставки государственной пошлины
за удостоверение договора аренды между юридическими лицами и физическими лицами в два раза против действующей.
3. Министерству транспорта совместно с Министерством внутренних дел, Государственным таможенным комитетом и Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан в срок до 1 июля 2019 года обеспечить создание единой интерактивной информационной системы «UzTrans» (далее – информационная система), предусматривающей в том числе возможность:
функционирования персонального кабинета лицензиатов;
автоматического поквартального распределения иностранных и/или многосторонних разрешений на международные автомобильные перевозки среди национальных перевозчиков;
приема и обработки заявлений соискателей на получение лицензий
на право осуществления деятельности городских, пригородных, междугородных, международных перевозок пассажиров и грузов автомобильным транспортом, иностранных и/или многосторонних разрешений на международные автомобильные перевозки, а также разрешений на использование книжки МДП (CARNET TIR) в соответствии с Конвенцией о международной перевозке грузов с применением книжки МДП (г. Женева, 14 ноября 1975 г.) с указанием стадий рассмотрения заявления;
регистрации и ведения учета договоров аренды автотранспортных средств, заключаемых между лицензиатами и физическими лицами.
Министерству транспорта Республики Узбекистан в десятидневный срок обеспечить публикацию на веб-сайте министерства постоянно обновляющейся информации о наличии иностранных и/или многосторонних разрешений на международные автомобильные перевозки в разрезе стран до внедрения информационной системы.
4. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 июля 2019 года:
терминалы оплаты, счетчики-таксометры и средства радиосвязи, требуемые для линейных такси, могут быть заменены на устройства со специальными приложениями, обеспечивающими функции заменяемых приборов (сотовые телефоны, планшеты, системы электронной оплаты);
допускается придание требуемого законодательством цвета для линейного такси путем использования самоклеящихся материалов без необходимости нанесения покраски;
легковые автомобили, используемые в качестве линейных такси и оснащенные едиными знаками внешнего и внутреннего оформления, могут передвигаться по специальной полосе движения маршрутных транспортных средств, а также останавливаться в зоне действия знака «Остановка запрещена»;
заявление на получение иностранных/многосторонних разрешений
на международные автомобильные перевозки рассматривается в течение одного рабочего дня с момента получения заявления.
5. Министерству транспорта Республики Узбекистан совместно
с Министерством внутренних дел в месячный срок:
а) провести инвентаризацию юридических лиц, имеющих лицензию на право осуществления деятельности по перевозке пассажиров легковыми автомобилями, на предмет:
наличия договоров страхования гражданской ответственности перевозчика с обеспечением их оформления в случаях отсутствия;
соответствия выданных государственных номерных знаков автотранспортных средств из специальной серии, предназначенных
для линейных такси, действующим лицензионным карточкам с принятием мер по возврату номерных знаков, используемых на автотранспортных средствах без лицензионных карточек;
б) внести предложения по усилению ответственности за правонарушения, связанные с оказанием услуг по перевозке пассажиров и грузов автомобильным транспортом;
в) принять меры по налаживанию эффективной межведомственной интеграции информационных систем «Учет транспортных средств», «Техосмотр» и «UzTrans»посредством защищенных телекоммуникационных каналов.
6. Внедрить с 1 сентября 2019 года порядок по организации на автомобильных дорогах стационарных и передвижных пунктов весогабаритного контроля, оснащенных автоматизированными измерительными средствами для определения весовых и габаритных параметров транспортных средств, в том числе на основе государственно-частного партнерства.
Министерству транспорта в срок до 1 августа 2019 года внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан порядок осуществления деятельности по организации на автомобильных дорогах специализированных пунктов весогабаритного контроля, предусматривающий перечень объектов государственно-частного партнерства, регламент и механизм конкурсного отбора инвесторов на условиях государственно-частного партнерства.
«Дорожную карту» по дальнейшему развитию пассажирских
и грузовых перевозок согласно приложению № 1;
План мероприятий по проведению переговоров с зарубежными странами по вопросам сотрудничества в транспортно-логистической сфере согласно приложению № 2.
8. Министерству транспорта Республики Узбекистан в месячный срок:
совместно с Государственным налоговым комитетом внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения о предоставлении индивидуальным предпринимателям права осуществления деятельности по перевозке пассажиров на легковых автомобилях с внедрением информационно-коммуникационных технологий для упрощения и минимизации разрешительных процедур;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести предложение в Кабинет Министров Республики Узбекистан о внедрении порядка, согласно которому с 1 июля 2019 года государственные заказчики, в том числе хозяйственные общества и предприятия стратегического значения, приобретают и предоставляют услуги по перевозке грузов автомобильным транспортом по итогам электронных торгов на специальной электронной торговой площадке;
совместно с Министерством внутренних дел, Государственным таможенным комитетом и другими ведомствами внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по дальнейшему совершенствованию порядка въезда, выезда, транзита (кроме особых грузов и воинских контингентов) и пребывания на территории Республики Узбекистан автотранспортных средств иностранных государств, предусмотрев в том числе оптимизацию сроков пребывания автотранспортных средств иностранных государств, въезжающих в республику;
совместно с Министерством внутренних дел внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по применению мер воздействия за перевозку грузов и пассажиров иностранными перевозчиками между пунктами, расположенными на территории Республики Узбекистан, а также превышение ими допустимых весогабаритных параметров;
совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли и Министерством иностранных дел внести предложения о присоединении Республики Узбекистан к Дополнительному протоколу к Конвенции о договоре международной дорожной перевозки грузов (КДПГ), касающейся электронной накладной, подписанному в городе Женеве 20 февраля 2008 года;
совместно с Агентством по управлению государственными активами Республики Узбекистан установить порядок заключения прямых договоров национальными транспортно-экспедиторскими организациями напрямую с АО «Узбекистон темир йуллари» на оказание транспортно-экспедиторских услуг с публикацией в открытом доступе перечня организаций, заключивших данные договора.
9. Освободить сроком до 1 января 2022 года от таможенных платежей (за исключением сбора за таможенное оформление) авиационное топливо, локомотивы, железнодорожные вагоны и комплектующие (код ТН ВЭД 8601-8607), грузовые контейнеры всех типов (код ТН ВЭД 8609), летательные аппараты (код ТН ВЭД 8802), а также транспортные средства, предназначенные для перевозки грузов (код ТН ВЭД 8701 20, 8704 23 (кроме самосвалов), 8716 31, 8716 39), с момента выпуска которых прошло не более 4 лет. При этом авиационное топливо, завозимое в республику, облагается налогом на добавленную стоимость в установленном порядке.
10. Министерству транспорта совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Раматова А.Ж., заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Э.М. и заместителя советника Президента Республики Узбекистан Отажонова Н.С.