Ўзгараётган Самарқанд
– Эркин Оқбўтаевич, кейинги пайтларда “эврилиш”, “ўзгариш”, “интенсив ривожланиш” каби ибораларни ишлатиш русумга айланди. Янгиликка иштиёқманд раҳбар сифатида бу тушунчаларни қандай изоҳлайсиз?
– Дунёнинг ўзгариши янгилик эмас. Яъни халқимиз буни “чархи кажрафтор” дейди. Фақат бундай ўзгаришлар баъзан ижобий, баъзан салбий бўлиши мумкин. Олам меҳварида башар аҳли билан бир кемада эканимизни ҳисобга олсак, биз ҳам ана шу ўзгаришлар гирдобидамиз.
Оламдаги барча миллат ва давлат кучли бўлишни, яхши яшашни орзу қилади. Гарчи шаклланган демократик тамойилларни ҳозирча бетакрор, деб таъкидласак-да, ҳар бир қитъа, ҳар бир давлат ва ҳар бир миллат бир-бирига ўхшамаган тараққиёт йўлини танлайди. Айни пайтда Ўзбекистон танлаган йўл жаҳон ҳамжамияти томонидан кенг эътироф этилаётгани фикрим исботидир. Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев 2017 йили БМТ Бош ассамблеяси сессиясида “Биз Ўзбекистонни дунёга янгича қиёфада намойиш этмоқчимиз” деганида юксак маънавиятли халқни, ишончли тараққиёт йўлини танлаган давлатни назарда тутгани шубҳасиз. Чунки мамлакатимизнинг яқин беш йилга режалаштирган ва амалга ошираётган тараққиёт стратегияси бераётган реал самара кучли давлатлар ва халқаро ташкилотлар томонидан эътироф этилмоқда.
Энди сиз айтган тушунчалар изоҳига келсак, назаримда, бу ибораларнинг барчасини “ЯНГИЛАНИШ” сўзи билан шарҳлаш мумкин. Негаки, биз Ватанимизни тарихий, маънавий меросимизга, халқимизнинг эзгу анъаналарига таянган, дунёдаги илғор тажриба ва технологияларни ўзлаштирган ҳолда ривожлантиряпмиз. Биз Ватанимиз, ўз тақдиримизга, келажагимизга бўлган нуқтаи назаримизни янгилаяпмиз.
– Кейинги пайтларда ижтимоий тармоқларда, матбуот ва телевидениеда Самарқанд вилоятида ислоҳотларни амалга оширишда сезиларли ўзгаришлар кўзга ташлангани ҳақида гапириляпти. Бу янгиланишларни Сиз нималарда кўряпсиз?
– Биринчидан, узоғи яқин, мушкули осон, оғири енгил бўлган аҳоли кайфиятида. Халқ билан тўғридан-тўғри мулоқотни йўлга қўйиб, телеграм мессенжери, вилоят ҳокимлиги ишонч телефонидан фойдалана бошлаганимда фақат шикоят ва ариза келиб тушарди, ҳозир эса мурожаатларнинг кўп қисми таклиф ва мулоҳазалардан, раҳматномалардан иборат.
Иккинчидан, тадбиркорликка, даромад олишга, янгилик қилишга иштиёқмандлар, талабгорлар сафи ортаётганида. Ўтган йилнинг ўзида турли бюрократик тўсиқ ёки ҳуқуқий, иқтисодий билимсизлик туфайли тўхтаб қолган 2 минг 57 та субъект фаолияти қайта тикланди. Жорий йилда эса ишбилармонлар сафи 2 минг 638 тага кўпайди.
Учинчидан, маҳаллий ва хорижлик сайёҳлар оқимининг кўпайишида.
Тўртинчидан, чет эллик сармоядорларнинг вилоятимизда корхона очишга иштиёқи кучайганида.
– Эркинжон Оқбўтаевич, тараққиётнинг салмоғи табиийки, инвестиция ва инновацион технологияларга боғлиқ. Шу жиҳатдан “Ургут” эркин иқтисодий зонаси вилоят иқтисодий муҳитида нечоғли янгилик ярата оляпти?
– Ургутда, умуман, вилоятда тадбиркорлик жадал ривожланаётган бўлса-да, Президентимиз ташаббуси билан ташкил этилган “Ургут” эркин иқтисодий зонаси ишбилармонларимизнинг бу имкониятларини янада кенгайтирди. Уларнинг халқаро миқёсда ишлаши, андозани хорижга қараб олиши, бугун ва эртанги кунни ҳам халқаро бозор талабидан келиб чиқиб кўра олишига имконият яратди.
Айни пайтда эркин иқтисодий зона учун фақат Ургутда эмас, Пастдарғом, Нуробод туманлари ва Самарқанд шаҳрида жами 918 гектар ер майдони ажратилган. Бу “Ургут” эркин иқтисодий зонаси бутун вилоят иқтисодиётида, саноатида ўз ўрнига эга эканини кўрсатади.
Энди рақамларга эътибор беринг. Ҳозир эркин иқтисодий зонада 53 инвестор томонидан умумий қиймати 221,7 миллион АҚШ долларига тенг 60 та лойиҳа амалга оширилмоқда. Мазкур лойиҳалар тўлиқ ишга туширилса, 4484 та янги иш ўрни яратилади. Йилига 358,2 миллион долларлик маҳсулот ишлаб чиқарилади ва 51,9 миллион доллар миқдорида экспорт амалга оширилади.
Ўтган йили ва жорий йил бошидан буён 76,1 миллион долларлик 25 та лойиҳа амалга оширилди, 1 минг 171 та иш ўрни яратилди.
Ана шу рақамларнинг ўзи “Ургут” эркин иқтисодий зонасининг вилоят иқтисодиёти ва тадбиркорлик муҳитидаги ўрнини кўрсатиб турибди.
– Иқтисодиётнинг мустаҳкамланиши ва барқарорлиги, аввало, аҳоли реал даромадларининг ўсишига, вилоятда қурилиш-бунёдкорлик ишлари кўлами кенгайишига, замонавий турмуш тарзи қарор топишига замин яратади…
– Албатта, бугун вилоятда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, қурилиш-бунёдкорлик ишларидан кўзланган пировард мақсад ҳам шу – ҳаётимизни ўзгартириш, шаҳар ва қишлоқларимизда бирдек замонавий шарт-шароит яратиш, одамларнинг ҳаётдан рози бўлиб яшашига эришиш.
Президентимизнинг ҳеч бир чиқиши йўқки, унда давлат органлари раҳбарларининг халқимизга хизмат қилишдек энг муҳим вазифаси эслатилмаса. Ҳеч бир маърузаси йўқки, унда одамларга муносиб турмуш шароити яратиш мақсади асосий ўринга қўйилмаса. Халқимиз эртага ёки яқин келажакда эмас, бугун бахтли яшаши керак, деган қатъий талаб, мақсад-муддао ҳам ана шу даъватлар хулосасидир.
Гапни янгидан бунёд этилган, ҳар жиҳатдан замонавий деган талабга жавоб берадиган Самарқанд туманининг Қорасув массивидан бошлай қолайлик.
Бир йил аввал бу маскан очиқ майдон, ҳеч бир коммуникация тизими йўқ ҳудуд эди. Давлатимиз раҳбари Самарқанд шаҳри аҳолисининг уй-жойга эҳтиёжи йил сайин ошиб бораётгани ва бу эҳтиёжни қондириш учун шаҳар марказида қурилиш меъёрларига тўғри келса-келмаса уй-жой қуриб ташлашдан кўра, шаҳар четидан замонавий аҳоли турар жой масканлари барпо этиш зарурлигини таъкидлаган эди. Ана шу топшириқ асосида ўтган йили Самарқанд тумани Қорасув массивидан Самарқанд шаҳри учун 50 гектарга яқин ер ажратилиб, бу ерда кўп қаватли уйлар қурилишига киришилди.
2018 йилнинг ўзида “Ўзшаҳарқурилишинвест” инжиниринг компанияси буюртмаси асосида жами 1 минг 344 хонадондан иборат 7 қаватли 32 та арзон уй барпо этилди. Бундан ташқари, “Қишлоқ қурилиш инвест” инжиниринг компанияси томонидан Мудофаа, Ички ишлар, Фавқулодда вазиятлар вазирликлари, Миллий гвардия хизматчилари ва ёш оилаларга мўлжалланган 5 қаватли 12 та турар жой қурилиб, фойдаланишга топширилди.
Албатта, шунча уй-жой қурилиб, бу ерга минглаб аҳоли кўчиб келиши ҳисобга олинган ҳолда ҳудудда таълим ва тиббиёт муассасалари, савдо ва маиший хизмат кўрсатиш шохобчалари, умуман, аҳоли эҳтиёжи учун нимаики зарурат бўлса, барчасини шу ернинг ўзида яратишга эътибор қаратилди. “Обод маскан” деб номланган маҳалла бугун том маънода замонавий шаҳарча кўринишини олди.
Жорий йил 11 январь куни Президентимиз вилоятга ташрифи чоғида янги массивда бўлиб, амалга оширилган бунёдкорлик ишлари билан танишди ва шаҳарчани янада кенгайтириш бўйича топшириқлар берди. Шу асосда айни пайтда бу ерда “Ўзшаҳарқурилишинвест” инжиниринг компанияси томонидан 12 та, “Қишлоқ қурилиш инвест” инжиниринг компанияси томонидан 7 та уй қурилиши жадал олиб борилмоқда. Бундан ташқари, хусусий қурилиш компаниялари томонидан хорижий давлатларнинг илғор қурилиш технологиялари асосида 16 қаватли уйлар қурилиши бошланди.
Яна бир эътиборли жиҳати, давлатимиз раҳбари Самарқанднинг ҳар бир қарич еридан самарали фойдаланиш мақсадида бундай замонавий кўп қаватли уй-жойларни вилоятнинг бошқа туман ва шаҳарларида ҳам қуриш зарурлигини таъкидлади. Шундан келиб чиқиб, айни пайтда Ургут ва Тойлоқ туманларида ҳам ипотека кредити асосида арзон кўп қаватли уйлар қуриш ишлари бошланди.
Умуман, жорий йилда вилоятда бу борадаги ишлар кўлами янада кенгайган ҳолда давом этмоқда. Айни пайтда уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож оилалар учун 46 массивда 1508 та, алоҳида намуна кўрсатган ёш оилалар учун 70 та, оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган аёллар учун 112 та уй-жой қурилмоқда. Бундан ташқари, Мудофаа вазирлиги харбий хизматчилари учун 120 хонадонли 5 қаватли 4 та, Ички ишлар ходимлари учун 5 қаватли 2 та, Миллий гвардия хизматчилари учун 5 қаватли 1 та уй қурилишига киришилди.
– Гап одамларга муносиб турмуш шароити яратиш ҳақида борар экан, Президентимиз ташаббуси билан бошланган ғоят эзгу ташаббус - “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларини алоҳида қайд этиш лозим. Айнан мана шу ташаббус самарасида олис ҳудудларда яшовчи аҳолининг йиллар давомида тўпланиб қолган муаммоларига ечим топилди. Жумладан, вилоятнинг олис қишлоқ ва маҳаллаларида ҳам. Шундай эмасми?
– Тўғри таъкидладингиз, бу халқимиз турмуш даражасини оширишга қаратилган тарихий дастурлар бўлди. Унинг самараси дастлабки йилдаёқ бор бўй-басти билан намоён бўлди. Вилоятда 2018 йилнинг ўзида 29 та қишлоқдаги 94 минг аҳолига қулай турмуш шароити яратилди. 9 минг 580 та якка тартибдаги, 13 та кўп қаватли уй таъмирланди. Аҳолининг тоза ичимлик суви таъминотини яхшилаш мақсадида 25 та сув иншооти ва 94,2 км. сув тармоғи қуриш ишлари амалга оширилди. 145 километрлик электр тармоқлари қурилди ва реконструкция қилинди. 195 та янги трансформатор ўрнатилди. Шунингдек, 18 километр табиий газ тармоғи таъмирланиб, аҳолига 4500 дона маиший газ балони етказиб берилди.
Қишлоқлардаги энг муҳим муаммолардан бири ҳисобланган ички хўжалик йўлларини таъмирлашга ҳам алоҳида эътибор қаратилиб, жами 319 километрлик йўллар соз ҳолатга келтирилди.
Бундан ташқари, 26 та умумтаълим мактаби, 25 та боғча, 16 та соғлиқни сақлаш муассасасида таъмирлаш ва реконструкция ишлари амалга оширилди. 99 та бозор инфратузилма объекти қуриб, фойдаланишга топширилди.
“Обод маҳалла” дастури бўйича Самарқанд ва Каттақўрғон шаҳарларидаги 4 та маҳаллада 68 та кўп қаватли уй-жой, 47 километр электр, 6 километр табиий газ тармоқлари ва 14 километр ички йўллар таъмирланди. 7 та ижтимоий соҳа объектини қуриш (таъмирлаш) ишлари амалга оширилди.
Яқин йилларгача бир йилда шунча ишни амалга оширишни тасаввур ҳам қила олмасдик. Қишлоқлар аҳолисининг муаммолари йилдан-йилга, дастурдан дастурга ўтиб келарди. Масалага реал қаралса, ресурс ва имкониятлар тўғри тақсимланса, шундай катта ишларни ҳам бажарса бўлар экан.
Бу йил вилоятдаги ҳар бир тумандан учтадан, жами 42 қишлоқда “Обод қишлоқ” дастури асосида, Самарқанд ва Каттақўрғон шаҳарларида эса учтадан – 6 маҳаллада бунёдкорлик, ободонлаштириш ишлари амалга оширилади. Ушбу ҳудудлар учун бу йил ўтган йилдан анча кўп маблағ йўналтирилмоқда.
Шунингдек, бу йил Жиззах вилоятининг Мирзачўл тумани маркази Гагарин шаҳрида амалга оширилган бунёдкорлик ишлари тажрибаси асосида Пахтачи тумани марказини замонавий қиёфага келтириш режалаштирилган. Айни пайтда бу ерда ҳам ишлар бошланган.
– Шу ўринда кейинги пайтда кўп муҳокама этилаётган Самарқанд шаҳридаги қурилишлар, айниқса, кўп қаватли уй-жойлар ва бошқа бино-иншоотлар ҳақида ҳам тўхталиб ўтсак…
– Ҳа, тўғри, бу айни пайтдаги энг оғриқли масала бўлиб турибди. Шу пайтгача қандай ёндашилган, нимага асосланиб иш кўрилган, билмадим, аммо бугун Самарқанд шаҳрида қурилиш ишлари олиб бориш, айниқса, кўп қаватли уйлар қуришда нафақат миллий манфаатларимиз, балки халқаро ташкилотлар томонидан тавсия этилаётган меъёрлар ҳам ҳисобга олиниши лозим. Чунки, Самарқанд бир неча асрлик тарихга эга туристик шаҳар. Бу заминнинг ҳар бир қарич ери, ҳар бир иншооти ва обидаси ўзига хос тарихга эга ва у нафақат бизнинг, балки бутун инсониятнинг бойлиги ҳисобланади. Шунинг учун ҳам Самарқанд маданиятлар чорраҳаси сифатида ЮНЕСКОнинг Бутунжаҳон маданий мероси рўйхатига киритилган.
Бугунги кунда ана шу жиҳатлар ҳисобга олинган ҳолда, Самарқанд шаҳрининг бош режаси ишлаб чиқилмоқда. Бунда, аввало, Самарқанднинг тарихий қиёфасини сақлаб қолиш ва уни жаҳон туризмининг асосий марказларидан бирига айлантиришга эътибор қаратилмоқда. Президентимиз яқинда вилоятга ташрифи чоғида ҳам бу масалага алоҳида тўхталиб, амалга оширилиши зарур бўлган вазифаларни белгилаб берди.
Шундан келиб чиқиб, айни пайтда шаҳардаги қурилишларни тартибга солиш, уни белгиланган меъёрларга мослаштириш чоралари кўрилмоқда.
Очиғи, кейинги йилларда Самарқанд шаҳридаги қурилишларда пинҳона келишувлар, ҳужжатлардаги сохталиклар, тендер танловларининг ёпиқлиги соҳада қонунбузилишлари ҳамда коррупцияга йўл очган. Айрим тарихий мерос объектларига зарар етган. Бу ҳолат давлатимиз раҳбарининг, қолаверса, халқаро ташкилотларнинг эътирозига сабаб бўлди. Жумладан, 141 та объектда ер ажратиш, қурилиш тартиб-қоидаси ва технологиялари бузилган. Бугунги кунда бу камчиликларни бартараф этишга киришганмиз.
Бунинг учун пойтахтдан мутахассислар билан бирга, кенг жамоатчиликни ҳам жалб қиляпмиз. Ҳозир ҳар ҳафтада икки марта тадбиркор қурувчиларнинг шаҳарда қурилган ва қурмоқчи бўлган бинолари лойиҳаларининг шаҳарсозлик кодекси ҳамда ЮНЕСКО талабларига жавоб берадиган тарзда амалга оширилишини таъминлаш учун шаҳарсозлик кенгашининг очиқ муҳокамасини ўтказяпмиз.
Мақсадимиз шаҳар ўзининг тарихий жозибасини сақлаган ҳолда янгиланиб, кўркам қиёфага эга бўлишини таъминлаш. Умуман, бундан кейин Самарқанд шаҳридаги барча қурилиш ошкора амалга оширилади. Объектларнинг қурилиши, режалаштирилишида жамоатчилик ва аҳоли фикри ҳисобга олинади.

Меняющийся Самарканд
– Эркин Окбутаевич, в последнее время стало привычным использование понятий “изменение”, “преобразование”, “интенсивное развитие”. Как вы, в качестве руководителя, стремящегося к обновлениям, охарактеризуете эти понятия?
– Преобразования в мире - не новшество. Наш народ называет это “изменчивый небосвод”. И раз мы в одной лодке со всем миром, мы тоже в вихре этих изменений.
Все нации и государства мира мечтают быть сильными, мечтают о хорошей жизни. И хотя сформированные до нынешнего времени принципы демократии незыблемы, каждое государство, каждая нация избирают собственный путь развития, непохожий на другие. Доказательством является путь, избранный Узбекистаном и признаваемый мировым сообществом. Глава государства Шавкат Мирзиёев в 2017 году на сессии Генеральной ассамблеи ООН говорил: “Мы хотим показать миру обновленный Узбекистан”, и, безусловно, имел ввиду народ с высокой духовностью, государство, избравшее надежный путь развития. Потому что реальный результат рассчитанной на ближайшие пять лет и осуществляемой Стратегии действий признается сильными государствами и международными организациями.
Теперь об упомянутых вами понятиях. Думаю, все эти понятия можно объединить одним словом ОБНОВЛЕНИЕ. Потому что мы развиваем свою Родину на основе исторического, духовного наследия, традиций народа, освоения передового мирового опыта и технологий. Мы обновляем свое отношение к Родине, к своей судьбе, к будущему.
– В последнее время в социальных сетях, печати, на телевидении много говорят об ощутимых преобразованиях в ходе реформ в Самаркандской области. В чем конкретно вы видите эти обновления?
– Прежде всего в настроении людей, у которых изменяется жизнь. В начале прямого диалога с народом, в том числе и через телеграм мессенджер, телефон доверия хокимията области поступали только жалобы и заявления, а теперь большая часть обращений - это предложения, суждения, благодарности.
Во-вторых, в расширении числа людей, желающих заниматься предпринимательством, стремящихся к новшествам. В прошлом году восстановлена деятельность 2057 субъектов, бездействовавших по причине бюрократических преград или правовой, экономической безграмотности. В нынешнем году число субъектов предпринимательства достигло 2638.
В-третьих, в увеличении потока местных и иностранных туристов.
В-четвертых, в усилении стремления иностранных инвесторов к созданию предприятий в нашей области.
– Эркинжон Окбутаевич, уровень развития, конечно же, зависит от инвестиций и инновационных технологий. В этом аспекте какие новшества создаются в свободной экономической зоне “Ургут”?
– В Ургуте и в целом в области предпринимательство активно развивается, но образованная по инициативе Президента свободная экономическая зона “Ургут” расширила возможности. Ее создание позволяет работать в международном масштабе, с учетом международных стандартов, планировать нынешний и завтрашний день исходя из требований международного рынка.
Под свободную экономическую зону отведены площади не только в Ургуте, но и в Пастдаргомском, Нурабадском районах, Самарканде, в общей сложности это 918 гектаров. Свободная экономическая зона “Ургут” играет важную роль в экономике и промышленности области.
Теперь обратимся к цифрам. В настоящее время в свободной экономической зоне 53 инвесторами реализуются 60 проектов общей стоимостью 221,7 миллиона долларов США. С завершением этих проектов будет создано 4484 новых рабочих места. В год будет производиться продукции на 358,2 миллиона долларов и экспортироваться ее на 51,9 миллиона долларов.
В прошлом году и в начале нынешнего года реализованы 25 проектов стоимостью 76,1 миллиона долларов, создано 1171 новое рабочее место.
Эти данные указывают на заметную роль свободной экономической зоны “Ургут” в экономике и предпринимательстве области.
– Стабильность и укрепление экономики прежде всего создают основу для роста реальных доходов населения, расширения масштаба строительной работы в области, утверждения современного образа жизни...
– Безусловно, цель проводимых сегодня в области масштабных реформ, строительства - это преобразование жизни, создание одинаково удобных условий как в городах, так и в селах, удовлетворение потребностей населения.
В каждом своем выступлении Президент напоминает о главной задаче руководителей государственных органов - это служение народу. Его твердое требование: народ должен счастливо жить не завтра, и не в ближайшем будущем, а сегодня – является нашей целью.
Возьмем массив Корасу Самаркандского района, по всем аспектам соответствующий понятию "современный".
Год назад эта территория представляла собой открытую площадку без какой-либо коммуникационной системы. Глава государства с учетом ежегодного роста потребностей населения Самарканда в жилье, отметил, что для решения данного вопроса не следует беспорядочно строить жилые дома в центре города, необходимо создавать жилые кварталы в его окрестностях. На основе этого задания в прошлом году на массиве Корасу Самаркандского района для города Самарканда было выделено 50 гектаров, началось строительство многоэтажных домов.
В 2018 году по заказу инжиниринговой компании “Узшахаркурилишинвест” было построено доступное жилье - 32 семиэтажных дома на 1 344 квартиры. Инжиниринговой компанией “Кишлок курилиш инвест” построены и сданы в эксплуатацию 12 пятиэтажных домов для работников министерств обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, служащих Национальной гвардии и молодых семей.
С учетом масштабного строительства и переездом тысяч людей внимание было уделено и строительству образовательных и медицинских учреждений, пунктов торговли и услуг, в целом - всей необходимой для населения инфраструктуры. Махалля, получившая название “Обод маскан”, приобрела облик современного городка.
11 января текущего года в ходе поездки по области Президент посетил новый массив, ознакомился с проведенной созидательной работой, и дал указание по расширению городка. В соответствии с заданием инжиниринговая компания “Узшахаркурилишинвест” начала строительство 12, инжиниринговая компания “Кишлок курилиш инвест” - 7 жилых домов. Частными строительными компаниями на основе передовых зарубежных технологий начато строительство 16-этажных высотных домов.
Еще один, заслуживающий внимания аспект: глава государства отметил, что с целью эффективного использования каждой пяди земли Самарканда, такие современные жилые дома следует строить и в других районах и городах области. Исходя из этого в настоящее время в Ургутском и Тайлакском районах приступили к строительству доступного жилья на основе ипотечного кредитования.
В нынешнем году в области работа в этом направлении продолжается в расширенном масштабе. Сегодня для семей, нуждающихся в улучшении жилищных условий, на 46 массивах строятся 1508, для образцовых молодых семей - 70, для женщин, находящихся в сложной социальной ситуации, - 112 домов. Помимо этого, приступили к строительству 4 пятиэтажных домов по 120 квартир для военнослужащих министерства обороны, 2 пятиэтажных домов для работников органов внутренних дел, 1 пятиэтажного дома для служащих Национальной гвардии.
– Мы затронули тему создания достойных условий для жизни людей и в связи с этим необходимо особо отметить проводимые по инициативе Президента программы “Обод кишлок” и “Обод махалла”. Благодаря реализации этих программ решены многолетние проблемы жителей отдаленных кишлаков и махаллей области. Так ли это?
– Совершенно верно. Можно утверждать, что это исторические программы, направленные на повышение уровня жизни людей. Уже в первый год проявились результаты. В 2018 году в 29 кишлаках области созданы благоприятные условия жизни для 94 тысяч человек. Отремонтированы 9580 частных, 13 многоэтажных домов. С целью улучшения обеспечения населения питьевой водой построено 25 водных сооружений и проложено 94,2 км сети водопровода. Проложены и отремонтированы линии электропередач протяженностью 145 километров, построено 195 трансформаторов, отремонтировано 18 километров газопровода, населению доставлено 4500 бытовых газовых баллонов.
Уделено особое внимание решению одной из важных проблем на селе - ремонту внутренних дорог, их отремонтировано 319 километров.
Работа по ремонту и реконструкции проведена в 26 общеобразовательных школах, 25 детских садах, 16 учреждениях здравоохранения. Построены и сданы в эксплуатацию 99 объектов рыночной инфраструктуры.
В рамках программы “Обод махалла” в 4 махаллях Самарканда и Каттакургана отремонтировано 68 многоэтажных домов, 47 километров линий электропередач, 6 километров газовых сетей, 14 километров водопроводных. Проведены строительство и ремонт 7 объектов социальной сферы.
Еще недавно мы не могли даже представить, что за год можно осуществить работу такого масштаба. Проблемы населения кишлака отодвигались из года в год, из программы в программу. Но, как оказалось, все это можно осуществить, если реально отнестись к вопросу и правильно распределить ресурсы и возможности.
В нынешнем году на основе программы "Обод кишлок" будет проводиться строительство и благоустройство в трех кишлаках каждого района, в целом - в 42, в трех кишлаках Самарканда и Каттакургана - в целом в 6 кишлаках. На развитие этих территорий в нынешнем году будет направлено больше средств, чем в прошлом году.
В нынешнем году на основе опыта созидательной работы, проведенной в городе Гагарин Мирзачульского района Джизакской области, планируется преобразование облика Пахтачинского районного центра. Уже начата работа в этом направлении.
– Расскажите о широко обсуждаемом в последнее время строительстве в Самарканде, особенно о строительстве многоэтажных домов и других сооружений...
– Да, сегодня это несколько больной вопрос. Не знаю, на какой основе велась работа до нынешнего времени, но сегодня в Самарканде при строительстве многоэтажных домов необходимо учитывать не только национальные интересы, но и нормы, рекомендуемые международными организациями. Так как Самарканд - туристический город с многовековой историей, каждая пядь этой земли, каждое сооружение и памятник имеют свою ценность, считаются богатством не только нашим, но и всего человечества. Поэтому Самарканд, как перекресток культур, внесен в список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО.
Сегодня с учетом этих аспектов разрабатывается генеральный план города Самарканда. Уделяется внимание сохранению его исторического облика и преобразованию в один из основных центров мирового туризма. В ходе недавно состоявшегося визита Президента этот вопрос рассматривался отдельно, были намечены необходимые задачи.
Исходя из этого сегодня предпринимаются меры по упорядочению строительных работ в городе в соответствии с намеченными нормами.
Откровенно говоря, в последние годы скрытые соглашения по строительству в Самарканде, фальсификация документов, закрытость тендерных конкурсов стали причиной нарушений закона и коррупции. Нанесен ущерб отдельным объектам исторического наследия. Такое положение вызвало недовольство главы государства и даже международных организаций. Например, на 141 объекте нарушены правила выделения земель и технологии строительства. Сегодня начата работа по устранению этих недостатков.
Для этого привлекаем специалистов из столицы и широкую общественность. Для обеспечения соответствия проектов построенных в городе и планируемых к строительству зданий кодексу градостроительства и требованиям ЮНЕСКО два раза в неделю проводим открытое обсуждение на совете по градостроительству.
Наша цель - обеспечение обновления, создание красивого облика города при сохранении его исторической привлекательности. В дальнейшем весь процесс строительства в Самарканде будет проводиться открыто. При планировании и строительстве объектов будет учитываться мнение общественности.