Ўзбекистон ва Россия соғлиқни сақлаш вазирларининг учрашуви бўлиб ўтди
Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлигида делегация аъзолари билан вазирлик раҳбариятининг учрашуви бўлиб ўтди. Дўстона руҳда ўтган мулоқотда Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов ва Россия Федерацияси Соғлиқни сақлаш вазири Вероника Скворцова тиббиёт ва таълим соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари ҳамда бу борадаги янги лойиҳаларни атрофлича муҳокама қилдилар.
Учрашувда Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазири А.Шадманов таъкидлаб ўтганидек, Ўзбекистонда тиббиёт соҳасини такомиллаштириш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири бўлиб, сўнгги икки йилда соҳада сезиларли ижобий ўзгаришлар юз берди. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармони билан 2019 – 2025 йилларда Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш концепцияси тасдиқлангани ҳам соҳа ривожида катта воқеа бўлди. Ушбу Концепцияни ишлаб чиқишда мамлакат соғлиқни сақлаш тизимидаги ҳолат чуқур таҳлил қилинди, 20 дан зиёд ривожланган мамлакатларнинг соҳадаги тажрибаси ўрганилди.
Шадманов, шунингдек, Президент Владимир Путиннинг таклифига биноан Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Россия Федерациясига давлат ташрифи доирасида вазирликлар ўртасида бир қатор ҳужжатларнинг имзоланиши соғлиқни сақлашда таълим ва илм-фанни ривожлантириш борасидаги ҳамкорликка замин яратди. Натижада, кадрлар малакасини ошириш йўналишида яхши ҳамкорлик йўлга қўйилди. Ўтган йиллар давомида 600 дан зиёд мутахассисларимиз Россияда малака оширишган бўлса, Россиянинг 300 нафар нуфузли мутахассислари юртимизда маҳорат дарслари, кўргазма ва маърузалар ташкил этиш ҳамда мураккаб операцияларни ўтказиш учун Ўзбекистонга ташриф буюришди.
Ихтисослаштирилган тиббиёт марказлари ва тиббиёт университетлар ўртасида ҳам фаол алоқалар мавжуд. 2019/2020 ўқув йилидан бошлаб юртимизда И.М.Сеченова номидаги Москва давлат тиббиёт университетининг филиалини очиш кўзда тутилган бўлиб, бу борада қўшма факултетларни ташкил этиш, бакалавриат, магистрлик ва клиник ординатурада таълим дастурларини тайёрлаш борасида шартномалар тузилди.
Шунингдек, 2019/2020 ўқув йилидан бошлаб Санкт-Петербург давлат педиатрия тиббиёт университети ва Тошкент педиатрия тиббиёт институти ҳамкорлигида “Педиатрия иши” ва “Даволаш иши” таълим йўналишлари бўйича қўшма факултет ташкил этилади. Жорий йил сентябрдан Россиянинг Халқлар дўстлиги университети ва Тошкент давлат стоматология институти биргаликда “Дерматовенереология” йўналишида қўшма факультет очиш режалаштирилган. Бундан ташқари, Оренбург давлат тиббиёт университети ва Тошкент давлат стоматология институти ҳамкорлигида “Даволаш иши” ва “Клиник психология” йўналишида ҳам қўшма факультетлар ташкил қилинади. Санкт-Петербург педиатрия тиббиёт университети ва Тошкент педиатрия тиббиёт институти Нукус филиали билан биргаликда эса олтита: “Акушерлик ва гинекология”, “Болалар жарроҳлиги”, “Травматология”, “Педиатрия”, “Стоматология” ва “Онкология” йўналишларида халқаро факултетлар ташкил қилиш ҳам кўзда тутилган.
В. Скворцова Ўзбекистонда соғлиқни сақлаш соҳасидаги ўзгаришларни, хусусан, мажбурий тиббий суғурта тизимини татбиқ этиш, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламлари, жумладан, болалар ва кексаларни сифатли тиббий хизмат билан қамраб олиш, тиббиёт муассасаларида “ҳар бир даволанган ҳолат” учун клиник харажат гуруҳлари бўйича ва киши бошига молиялаштириш тизимининг жорий этилаётганини эътироф этди. Меҳмон ўзаро тажриба алмашиш ва соҳада олиб борилаётган ислоҳотларни амалга оширишда кўмаклашиш, соғлиқни сақлаш ва тиббий таълимни ривожлантириш юзасидан қўшма лойиҳаларни амалга оширишда ҳамкорлик қилишга тайёр эканини билдирди.
Эслатиб ўтамиз, делегация аъзолари республика ихтисослаштирилган илмий-амалий тиббиёт марказлари, хусусий клиникалар, бирламчи тиббий ёрдам муассасалар ҳамда тиббиёт олий ўқув юртларига ташриф буюрадилар.

Состоялась встреча министров здравоохранения Узбекистана и Российской Федерации
6 марта в Узбекистан прибыла делегация Министерства здравоохранения Российской Федерации, что является результатом плодотворного сотрудничества между двумя странами, осуществляемого под руководством глав государств.
В Министерстве здравоохранения Узбекистана состоялась встреча руководства министерства с членами делегации. Министр здравоохранения Узбекистана Алишер Шадманов и министр здравоохранения Российской Федерации Вероника Скворцова обсудили ход сотрудничества в области развития медицины и образования, новые проекты в этом направлении.
Министр здравоохранения Узбекистана А. Шадманов говорил о том, что сегодня в Узбекистане совершенствование здравоохранения является одним из приоритетных направлений государственной политики и за последние два года в этой области произошли весомые изменения. Указом Президента Республики Узбекистан «О комплексных мерах по коренному совершенствованию системы здравоохранения Республики Узбекистан» от 7 декабря 2018 года утверждена Концепция развития системы здравоохранения Республики Узбекистан на 2019 – 2025 годы. Она разработана на основе глубокого анализа ситуации в сфере здравоохранения в стране, изучения опыта в данной сфере более 20 развитых государств.
Также А. Шадманов отметил, что подписанием ряда документов между министерствами в рамках государственного визита Президента Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию по приглашению Президента Владимира Путина были четко обозначены направления дальнейшего сотрудничества в области развития здравоохранения, науки и образования. С тех пор хорошие показатели сотрудничества были достигнуты в области переподготовки кадров. Так, за последние годы стажировку в России прошло более 600 наших специалистов, 300 специалистов из Российской Федерации побывали в Узбекистане для проведения мастер-классов, показательных лекций и операций.
Активное сотрудничество ведется между специализированными медицинскими центрами и вузами. Так, заключены договоры по организации совместных международных факультетов, образовательных программ по бакалавриатуре, магистратуре, клинической ординатуре. С 2019/2020 учебного года планируется открытие в нашей стране филиала Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М. Сеченова.
А также с 2019-2020 учебного года будет создан совместный международный факультет между Санкт-Петербургским государственным педиатрическим медицинским университетом и Ташкентским педиатрическим медицинским институтом по направлениям образования «Педиатрическое дело» и «Лечебное дело». С сентября 2019 года планируется открытие совместного факультета с Российским университетом Дружбы народов и Ташкентским государственным стоматологическим институтом по направлению «Дерматовенерология» для обучения клинических ординаторов. А также, будет создан совместный факультет с Оренбургским государственным медицинским университетом и Ташкентским государственным стоматологическим институтом по направлению «Лечебное дело» и «Клиническая психология».
Совместно с Санкт-Петербургским государственным педиатрическим медицинским университетом и Нукусским филиалом ТашПМИ будет создан международный факультет по шести направлениям клинической ординатуры: «Акушерство и гинекология», «Детская хирургия», «Травматология», «Педиатрия», «Стоматология» и «Онкология».
В. Скворцовой было интересно узнать о преобразованиях в области здравоохранения Узбекистана, в частности о механизме внедрении обязательного медицинского страхования, охвате качественной медицинской услугой уязвимых слоев населения, а также детей и людей пенсионного возраста, переходе к системе финансирования медицинских организаций за «пролеченный случай» по клинико-затратным группам и подушевого финансирования. Гость выразила готовность к обмену опытом и оказанию содействия в осуществлении этих работ, осуществлению совместных проектов по совершенствованию здравоохранения и медицинского образования.
Напоминаем, что члены делегации также посетят республиканские специализированные научно-практические медицинские центры, частные клиники, учреждения, оказывающие первичную медицинскую помощь, медицинские высшие образовательные учреждения.