Тошкент шаҳридаги Инҳа университетида DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan таълим дастури ўз ишини бошлади
2019-03-04 | Технологиялар
2019 йил 2 март куни Тошкент шаҳридаги Инҳа университетида 12-14 ёшдаги (кичик гуруҳ) ҳамда 15-17 ёшдаги (катта гуруҳ) қизларни IT-технологиялар соҳасига жалб этиш ва уларнинг салоҳиятини оширишга мўлжалланган DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan таълим дастури ўз ишини бошлади.
DigiGirlz – Microsoft компаниясининг лойиҳаси бўлиб, таълим, фан, технология, муҳандислик ва математика соҳасидаги инвестиция дастури ҳисобланади. Мазкур дастур ёш қизларга технология соҳасини ҳамда янги инновациялар билан танишиш имконини беради. Шунингдек, дастур ходимларни иқтисодиётнинг глобал муаммоларига тайёрлаш учун мўлжалланган.
Таълим дастури икки қисмдан иборат. Биринчи қисмда иштирокчилар Microsoft​ компанияси вакиллари ҳамда АКТ соҳаси мутахассисларининг маърузаларини тинглайди. Ушбу маърузалар қизларга ахборот технологиялари соҳасидан нималарни кутишни ва мазкур соҳада ишлаш орқали нималарга эришиш мумкинлигини тушунишга имкон беради.
DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan дастурининг иккинчи қисми иштирокчи қизларга IT​-технологиялар мароқли ва қизиқарли эканини намойиш этишга қаратилган. Шундан келиб чиқиб, иккинчи қисм амалий машғулотлардан иборат бўлади. Қизлар муҳандислик бўйича семинарларда иштирок этадилар ва Arduino​ ёрдамида роботлар яратишни ўрганадилар.

В университете ИНХА в Ташкенте стартовала образовательная программа DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan
2019-03-04 | Технологии
2 марта 2019 года в Университете Инха г. Ташкента стартовала образовательная программа DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan, которая направлена на повышение потенциала девушек в возрасте 12-14 (младшая группа) и 15-17 лет (старшая группа) и привлечения их в сферу IT-технологий.
DigiGirlz – это программа корпорации Microsoft по инвестированию в образование в сферах науки, IT-технологий, инженерного дела и математики. А также – это уникальная возможность ученицам средних и старших классов узнать о технической карьере, связаться с сотрудниками Microsoft, принять участие в практических компьютерных и технологических семинарах, ознакомиться с технологическим сектором и новыми инновациями.
Образовательная программа будет состоять из двух блоков. В первом блоке девушки примут участие в лекциях представителей корпорации Microsoft и высококвалифицированных специалистов, которые, на примерах собственного опыта, расскажут участницам с чего стоит начинать, как и что можно сделать, а также объяснят все тонкости и преимущества построения карьеры в данной сфере.
Вторая часть DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan направлена на то, чтобы продемонстрировать участницам, что сфера IT-технологий может быть увлекательной и интересной. Исходя из этого, вторая часть будет состоять из практических занятий. Девушки примут участие в семинарах по инженерии и научатся создавать роботов при помощи Arduino.