БАА Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2019 йилнинг 1 март куни Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг (ИҲТ ТИВК) 46-сессиясида иштирок этаётган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация Абу-Даби шаҳрида Бирлашган Араб Амирликлари Ташқи ишлар ва халқаро ҳамкорлик вазири Шайх Абдулла бин Зоид Ол Наҳаён билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон ТИВ раҳбари Вазир Шайх Абдулла бин Зоид Ол Наҳаённи ИҲТ ТИВКдаги раислиги бошлангани билан табриклаб, унга ташкилотга аъзо давлатларнинг халқлари фаровонлиги йўлидаги фаолиятида омад тилади.
Бўлиб ўтган суҳбат чоғида икки томонлама муносабатларнинг ҳамда БМТ, ИҲТ ва бошқа халқаро ва минтақавий тузилмалар доирасидаги ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва ривожланиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Вазирлар сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорлик ҳажмларини оширишга ўзаро қизиқиш борлигини ва бунинг учун сезиларли салоҳият мавжудлигини тасдиқладилар. Хусусан, 2018 йилда Ўзбекистон ва БАА ўртасидаги ўзаро савдо айланмаси ўтган йилга нисбатан 23%га ўсди ва ушбу динакамика жорий йилда ҳам сақланиб қолиши кутилмоқда.
Турли даражадаги бўлажак икки томонлама учрашувларнинг муддати ва кун тартиби борасидаги томонларнинг таклифлари муҳокамаси музокараларда алоҳида ўрин олди.

Встреча с главой МИД ОАЭ
1 марта 2019 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым, принимающая участие в 46-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества (СМИД ОИС), провела встречу в г.Абу-Даби с Министром иностранных дел и международного сотрудничества Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Абдуллой бин Заидом Аль Нахаяном.
Глава МИД Узбекистана поздравил Министра Шейха Абдуллу бин Заида Аль Нахаяна с началом председательства в СМИД ОИС и пожелал ему успешной работы на благо народов стран, входящих в организацию.
В состоявшейся беседе обсуждены состояние и перспективы развития двусторонних отношений, а также взаимодействия в рамках ООН, ОИС и других международных и региональных структур.
Министры подтвердили взаимную заинтересованность в наращивании сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других областях и наличие значительного потенциала для этого. В частности, в 2018 году товарооборот между Узбекистаном и ОАЭ вырос на 23% по сравнению с предыдущим годом и, как ожидается, эта динамика сохранится и в текущем году.
Особое место в переговорах заняли предложения сторон относительно сроков и повестки дня предстоящих двусторонних контактов на различных уровнях.