БАА Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2019 йилнинг 1 март куни Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг (ИҲТ ТИВК) 46-сессиясида иштирок этаётган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация Абу-Даби шаҳрида Бирлашган Араб Амирликлари Ташқи ишлар ва халқаро ҳамкорлик вазири Шайх Абдулла бин Зоид Ол Наҳаён билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон ТИВ раҳбари Вазир Шайх Абдулла бин Зоид Ол Наҳаённи ИҲТ ТИВКдаги раислиги бошлангани билан табриклаб, унга ташкилотга аъзо давлатларнинг халқлари фаровонлиги йўлидаги фаолиятида омад тилади.
Бўлиб ўтган суҳбат чоғида икки томонлама муносабатларнинг ҳамда БМТ, ИҲТ ва бошқа халқаро ва минтақавий тузилмалар доирасидаги ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва ривожланиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Вазирлар сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорлик ҳажмларини оширишга ўзаро қизиқиш борлигини ва бунинг учун сезиларли салоҳият мавжудлигини тасдиқладилар. Хусусан, 2018 йилда Ўзбекистон ва БАА ўртасидаги ўзаро савдо айланмаси ўтган йилга нисбатан 23%га ўсди ва ушбу динакамика жорий йилда ҳам сақланиб қолиши кутилмоқда.
Турли даражадаги бўлажак икки томонлама учрашувларнинг муддати ва кун тартиби борасидаги томонларнинг таклифлари муҳокамаси музокараларда алоҳида ўрин олди.

Meeting with UAE Foreign Minister
On March 1, 2019, a delegation of the Republic of Uzbekistan led by the Minister of Foreign Affairs Abdulaziz Kamilov, attending the 46th Session of the Council of Foreign Ministers of Member States of the Organization of Islamic Cooperation, met with the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the United Arab Emirates Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, in Abu Dhabi.
The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan congratulated the Minister Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan on the beginning of the chairmanship in the CFM OIC and wished him successful work for the benefit of people of the countries of the organization.
The state and prospects of development of bilateral relations, as well as interaction within the UN, OIC and other international and regional structures were considered.
The ministers confirmed the mutual interest in developing cooperation in political, trade-economic, investment, tourism, cultural-humanitarian and other fields and the presence of significant potential for this. In particular, in 2018, the trade turnover between Uzbekistan and the United Arab Emirates increased by 23% compared with the previous year and, as expected, this dynamic will continue in the current year.
A special place in the negotiations was taken by proposals of the parties regarding the timing and agenda of the upcoming bilateral contacts at various levels.