Ўзбекистон Ташқи ишлар вазири ИҲТ ТИВК сессиясида иштирок этди
2019 йилнинг 1 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Абу-Даби шаҳрида (Бирлашган Араб Амирликлари) бўлиб ўтган Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг (ИҲТ ТИВК) 46-сессиясида иштирок этди.
Сессия ялпи мажлисидаги сўзлаган нутқида Вазир Ўзбекистоннинг ИҲТ ва унинг тузилмалари билан ҳар томонлама ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдор эканлигини ҳамда уларга мусулмон давлатларининг тенг ҳуқуқли мулоқоти учун майдон сифатида қарашини қайд этди.
«Биз ташкилотимизнинг терроризм ва диний экстремизмга қарши курашдаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолаймиз, – деди ТИВ раҳбари. – Терроризмга қарши туришда нафақат террорнинг ҳар қандай кўринишини йўқ қилиш, балки бир вақтнинг ўзида экстремистларни таъминлаётган ижтимоий-иқтисодий муҳитни бартараф этиш борасидаги ишларни ҳам давом эттириш керак деб ҳисоблаймиз. Шу нуқтайи назардан ИҲТ Бош Котибияти томонидан аъзо давлатларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига, қашшоқликка қарши курашга, таълимни ривожлантириш ва инсон ҳуқуқларини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани диққатга сазовор».
Абдулазиз Камилов ИҲТ ТИВК кун тартибига киритилган муҳим масалалар, жумладан Афғонистонда кенг миқёсли тинчлик жараёнини йўлга қўйишга кўмаклашиш борасидаги Ўзбекистоннинг мавқейини билдириб ўтди. Хусусан, Афғонистон бўйича ҳамкорликни янада фаоллаштириш мақсадида жорий йилнинг иккинчи ярмида Тошкент шаҳрида Минтақавий иқтисодий ҳамкорликка бағишланган халқаро конференцияни (РECCА VIII) ўтказиш режалаштирилмоқда.
Вазир бугунги кунда Ўзбекистоннинг фан, технология ва таълим соҳаларидаги ИҲТ билан ҳамкорлиги сифат жиҳатидан янги даражага чиққанини алоҳида эътироф этди. Таъкидланганидек, «мамлакатимизда 2020-йилда ИҲТнинг фан ва технологиялар бўйича иккинчи саммитини ўтказишга тайёргарлик кўриш бошланди». Ўзбекистон делегацияси раҳбари ИҲТга аъзо давлатларни мазкур муҳим форумда иштирок этишга ва Мусулмон Уммати фойдаси учун фан ва технологияларни ривожлантириш ишига ўз ҳиссасини қўшишга чақирди.
Ўз нутқини якунлай туриб Абдулазиз Камилов жорий сессиянинг Афғонистон, исломофобияга қарши кураш, терроризмга қарши туриш ва экстремизмдан огоҳлантириш, маърифат ва диний бағрикенгликка, шунингдек, Ядро синовларига қарши халқаро кун ва Орол денгизини тиклашга бағишланган қарорларига киритилган Ўзбекистоннинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаганлари учун ИҲТга аъзо давлатларга миннатдорчилик изҳор этди.

Министр иностранных дел Узбекистана принял участие в работе сессии СМИД ОИС
1 марта 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял участие в работе 46-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества (СМИД ОИС), которая состоялась в г.Абу-Даби (Объединенные Арабские Эмираты).
В своем выступлении на пленарном заседании сессии Министр отметил, что Узбекистан заинтересован в развитии всестороннего взаимодействия с ОИС и ее учреждениями, рассматривая их в качестве площадки для равноправного диалога мусульманских государств.
«Мы высоко оцениваем усилия нашей организации по борьбе с терроризмом и религиозным экстремизмом, – сказал глава МИД. – Считаем, что в противодействии терроризму нужно не только искоренять любые проявления террора, но и одновременно продолжать работу по ликвидации социально-экономической питательной среды для экстремистов. В этом плане показательно, что Генеральный секретариат ОИС особое внимание уделяет социально-экономическому развитию стран-членов, борьбе с бедностью, развитию образования и обеспечению прав человека».
Абдулазиз Камилов выразил позицию Узбекистана по ключевым вопросам, включенным в повестку дня СМИД ОИС, в том числе по содействию полномасштабному запуску мирного урегулирования в Афганистане. В частности, в целях дальнейшей активизации взаимодействия по Афганистану во второй половине этого года в г.Ташкенте предусматривается проведение Международной конференции по региональному экономическому сотрудничеству (RECCA VIII).
Министр особо отметил, что сегодня Узбекистан выходит на качественно новый уровень взаимоотношений с ОИС в сферах науки, технологий и образования. Как было подчеркнуто, «в нашей стране начата подготовка к проведению Второго саммита по науке и технологиям ОИС в 2020 году». Глава делегации Узбекистана призвал государства-члены ОИС принять участие в этом важном форуме и внести свой вклад в продвижение науки и технологий во благо Мусульманской Уммы.
В заключение Абдулазиз Камилов выразил признательность государствам-членам ОИС за поддержку предложений Узбекистана, которые были включены в резолюции нынешней сессии, посвященные Афганистану, борьбе с исламофобией, противодействию терроризму и предупреждению экстремизма, просвещению и религиозной толерантности, а также Международному дню против ядерных испытаний и реабилитации Аральского моря.