Наманган вилоятини комплекс ривожлантириш учун 2,8 миллиард долларлик Дастур ишлаб чиқилди
Бу ҳақда Президент Шавкат Мирзиёев 1 март куни Наманган вилояти фаоллари иштирокида бўлган йиғилишда айтиб ўтди.
Мазкур дастурга асосан, Наманган вилоятида 2019-2020 йилларда умумий қиймати 2,8 миллиард доллар бўлган 1 минг 400 дан ортиқ инвестиция лойиҳаси амалга оширилиши белгиланган.
Давлатимиз раҳбари ушбу лойиҳалар 39 мингта доимий иш ўрни яратиш, 1,1 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестиция жалб қилиш ва ўзлаштиришни таъминлашини алоҳида таъкидлади.
Шунингдек, вилоятда “Ҳар бир оила - тадбиркор” дастурини амалга ошириш учун 1 триллион сўм ажратилиши маълум қилинди. Бу маблағлар ҳисобига вилоятда оилавий тадбиркорликни қўллаб-қувватлашнинг янгича тизими жорий этилади.
Наманган вилоятидаги туман марказларини обод масканларга айлантириш мақсадида ҳар бир туманга 20-25 миллиард сўмдан, “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларига киритилган қишлоқлар ва маҳаллаларга қўшимча равишда 2 миллиард сўмдан ажратилиши таъкидланди.

A program worth 2.8 billion USD has been developed for integrated development of Namangan region
President Shavkat Mirziyoyev announced this on March 1 at the ongoing meeting with participation of Namangan region’s assets.
According to the program, it is planned to implement more than 1.4 thousand investment projects worth 2.8 billion USD in 2019-2020, in the region.
The Head of the state emphasized that these projects will serve to create 39 thousand permanent jobs, attract 1.1 billion USD of foreign direct investment.
In addition, 1 trillion UZS will be allocated from the Fund for Reconstruction and Development of Uzbekistan and other sources for the implementation of the program “Every family is an entrepreneur”, in the region. A new family business support system will be introduced at the expense of these funds.
It was noted that 20-25 billion UZS will be allocated to each district, as well as an additional 2 billion UZS to villages and makhallas included in the programs “Prosperous village” and “Prosperous makhalla” for the improvement of the district centers of Namangan region.