Наманган вилояти фаоллари иштирокида йиғилиш бўлиб ўтмоқда
Наманган шаҳрида вилоят фаоллари, вазирлик ва идоралар раҳбарлари, нуронийлар, тадбиркорлар, ёшлар иштирокида йиғилиш бошланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Наманган вилоятининг ўтган йилги кўрсаткичларини таҳлил қилиб, янги вазифаларни белгилаб бермоқда.
- Ўтган йили қандай натижаларга эришдик, одамлар ҳаётида нималар ўзгарди, деган савол ҳаммамизни қийнаши керак. Бу саволларга жавоб топиш учун ҳар куни изланишимиз, замон талабларини ўрганиб, илм билан, ақл билан меҳнат қилишимиз зарур. Шунда иқтисодиётимиз рақобатбардош бўлади. Нима дегани рақобатбардош? Чет элда бозор топиш, дунёга муносиб бўлиш дегани. Қачон муносиб бўлади? Илғор технология бўлса, уларни ишлата оладиган ёшларимиз бўлса, сифат бўлса, - деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда 2018 йилда умумий қиймати 1,8 триллион сўм бўлган 577 та ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш объектлари ишга туширилгани, инвестициялар ҳажми 1,7 баробарга ошгани қайд этилди.
Шу билан бирга, Наманган вилоятини ривожлантириш бўйича мавжуд имкониятлар ва резервлар тўлиқ ишга солинмаётгани кўрсатиб ўтилди. Ўтган йили ялпи ҳудудий маҳсулот ўсиши республика кўрсаткичидан 2 баробар паст бўлгани, қишлоқ хўжалигида маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажми камайгани танқид қилинди.

Проходит совещание с участием актива Наманганской области
В городе Намангане началось совещание с участием актива области, руководителей министерств и ведомств, аксакалов, предпринимателей и молодежи.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев анализирует показатели Наманганской области за прошлый год и опеределяет новые задачи.
- Всех нас должно волновать - каких результатов мы достигли в прошлом году, что изменилось в жизни людей? Для ответа на эти вопросы мы должны постоянно изучать современные требования, работать с умом. Только так наша экономика будет конкурентоспособной. Что такое конкурентоспособность? Это выход на внешние рынки и занятие в них достойного места. Этого можно достичь, когда будут передовые технологии, молодежь, умеющая ими пользоваться, когда будет качество, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании отмечалось, что в 2018 году введено 577 производственных и сервисных объекта общей стоимостью 1,8 триллиона сумов, объем инвестиций увеличился в 1,7 раза.
Вместе с тем отмечалось, что имеющие возможности и резервы для развития Наманганской области еще не задействованы полностью. Подвергнут критике тот факт, что в прошлом году рост валового регионального продукта был вдвое ниже республиканского показателя, снизилось производство продукции в сельском хозяйстве.