Наманган вилояти фаоллари иштирокида йиғилиш бўлиб ўтмоқда
Наманган шаҳрида вилоят фаоллари, вазирлик ва идоралар раҳбарлари, нуронийлар, тадбиркорлар, ёшлар иштирокида йиғилиш бошланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Наманган вилоятининг ўтган йилги кўрсаткичларини таҳлил қилиб, янги вазифаларни белгилаб бермоқда.
- Ўтган йили қандай натижаларга эришдик, одамлар ҳаётида нималар ўзгарди, деган савол ҳаммамизни қийнаши керак. Бу саволларга жавоб топиш учун ҳар куни изланишимиз, замон талабларини ўрганиб, илм билан, ақл билан меҳнат қилишимиз зарур. Шунда иқтисодиётимиз рақобатбардош бўлади. Нима дегани рақобатбардош? Чет элда бозор топиш, дунёга муносиб бўлиш дегани. Қачон муносиб бўлади? Илғор технология бўлса, уларни ишлата оладиган ёшларимиз бўлса, сифат бўлса, - деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда 2018 йилда умумий қиймати 1,8 триллион сўм бўлган 577 та ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш объектлари ишга туширилгани, инвестициялар ҳажми 1,7 баробарга ошгани қайд этилди.
Шу билан бирга, Наманган вилоятини ривожлантириш бўйича мавжуд имкониятлар ва резервлар тўлиқ ишга солинмаётгани кўрсатиб ўтилди. Ўтган йили ялпи ҳудудий маҳсулот ўсиши республика кўрсаткичидан 2 баробар паст бўлгани, қишлоқ хўжалигида маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажми камайгани танқид қилинди.

A meeting is held with participation of Namangan region’s assets
Namangan city hosts a meeting with participation of the region’s assets, heads of ministries and agencies, aksakals, entrepreneurs and youth.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev analyzes the indicators of Namangan region for the past year and defines new tasks.
– We all should be worried about what results did we achieve last year, what changed in people’s lives? To answer these questions, we must constantly study modern requirements, work with the mind. Only in this way, our economy will be competitive. What is competitiveness? This is access to foreign markets and occupation of a decent place in them. This can be achieved when there are advanced technologies, youth who know how to use them, when there will be quality, – said Shavkat Mirziyoyev.
At the meeting, it was noted that in 2018, 577 production and service facilities were commissioned with a total value of 1.8 trillion UZS, the volume of investments increased 1.7 times.
At the same time, it was noted that the existing opportunities and reserves for development of Namangan region are not yet fully involved. The fact that last year the growth of the gross regional product was twice lower than the national indicator, production in agriculture decreased, was criticized.