Президент Тўрақўрғондаги энг замонавий саноат корхонасида бўлди
Президент Шавкат Мирзиёев Тўрақўрғон туманидаги “FT Textile group” қўшма корхонаси фаолияти билан танишди.
“Шаҳанд” қишлоқ фуқаролар йиғинидаги корхона биноси бир пайтлар қаровсиз ҳолда эди. Давлатимиз раҳбарининг ҳар бир ҳудуддаги мавжуд имкониятларни ишга солиб, аҳолини иш билан таъминлашга қаратилган сиёсати натижасида ушбу иншоот маҳаллий тадбиркорга берилганди. Тез орада бино таъмирланиб, Германиядан замонавий ип йигирув машиналари келтириб ўрнатилди. Бошқа ускуналар Бельгия, Швейцария, Ҳиндистон ва Туркиядан олиб келинди. Шу тариқа ўтган йили корхонанинг биринчи босқичи ишга туширилди. Ён-атрофдаги Боғишамол, Дукат, Темирқишлоқ, Олчин, Ахси каби маҳаллаларда яшовчи 300 киши доимий иш билан таъминланди.
Бугунги кунда корхонада йилига 15,6 минг тонна ип-калава ишлаб чиқарилмоқда. Улар Хитой, Россия, Туркия ва Украинага экспорт қилинмоқда. Ўтган йили 10 миллион долларликдан зиёд маҳсулот чет элларга етказиб берилган. Корхонанинг иккинчи босқичида йилига яна 20,8 минг тонна ип-калава ишлаб чиқариш, 200 та қўшимча иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Яна бир муҳим томони, ушбу корхона электр энергияси билан ўзини ўзи таъминлайди. Бу ерга Германиядан энг замонавий газогенератор келтириб ўрнатилган. Иш жараёнида пайдо бўладиган иссиқ сув ҳам беҳуда кетмайди. 9 гектар иссиқхонани иситади.
– Мамлакатимизда ўз ишига инновацион ёндашадиган тадбиркорларнинг янги авлоди пайдо бўлмоқда, – деди Шавкат Мирзиёев. – Уларнинг сафини кенгайтириш, доимо қўллаб-қувватлаш лозим.
Давлатимиз раҳбари қўшма корхона ишчилари билан мулоқот қилди.
Шу ерда Ўзбекистоннинг хорижий мамлакатлардаги элчихоналари билан ҳамкорликда Наманган вилоятида амалга ошириладиган инвестициявий лойиҳалар тақдимоти ҳам ўтказилди. Уларга мувофиқ, 43 та истиқболли лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилган. Бундан ташқари, “Ўзавтосаноат” АЖ томонидан автомобиллар ёритиш чироқлари, “Норин мото байк” корхонасида мопед, скутер, мотоцикл ва мотороллерлар, Поп туманидаги “Uz youcheng group” қўшма корхонасида тикувчилик дастгоҳлари ишлаб чиқариш каби кўплаб лойиҳалар ҳақида маълумот берилди.

The President has visited advanced industustrial complex of Turakurgan
President Shavkat Mirziyoyev became familiar with activities of FT Textile Group joint venture in Turakurgan district.
The company is organized on the territory of citizens’ gathering of Shakhand village. The empty building, thanks to the policy of the Head of the state on creating jobs through using untapped opportunities of the regions, was transferred to a local entrepreneur. Soon the building was repaired, spinning machines from Germany, as well as other modern equipment from Belgium, Switzerland, India and Turkey were installed. Last year, the first stage of the enterprise was put into operation, 300 residents of the neighboring makhallas Bogishamol, Dukat, Temirqishloq, Olchin, Akhsi and others were provided with work.
Today, the company produces 15.6 thousand tons of yarn per year. It is exported to China, Russia, Turkey and Ukraine. Last year, products worth 10 million USD were exported abroad. The second stage provides for production of 20.8 thousand tons of yarn per year and creation of another 200 jobs.
It is noteworthy that the company provides itself with electricity. A modern gas generator from Germany is installed here. The hot water produced during the production process is used to heat a 9-hectare greenhouse.
– New generation of entrepreneurs is emerging in our country with an innovative approach to work, – said Shavkat Mirziyoyev. – It is necessary to expand their ranks, provide them with constant support.
The Head of the state had a conversation with employees of the joint venture.
Presentation of investment projects that will be implemented in Namangan region with the assistance of embassies of Uzbekistan abroad was also held here.
43 promising projects are planned to be implemented. In addition, information was presented on plans for establishing production of automobile headlights by JSC Uzavtosanoat, mopeds, scooters and motorcycles at Norin Moto Bike company, sewing machines at Uz Youcheng Group joint venture in Pap district.