Президент Тўрақўрғондаги энг замонавий саноат корхонасида бўлди
Президент Шавкат Мирзиёев Тўрақўрғон туманидаги “FT Textile group” қўшма корхонаси фаолияти билан танишди.
“Шаҳанд” қишлоқ фуқаролар йиғинидаги корхона биноси бир пайтлар қаровсиз ҳолда эди. Давлатимиз раҳбарининг ҳар бир ҳудуддаги мавжуд имкониятларни ишга солиб, аҳолини иш билан таъминлашга қаратилган сиёсати натижасида ушбу иншоот маҳаллий тадбиркорга берилганди. Тез орада бино таъмирланиб, Германиядан замонавий ип йигирув машиналари келтириб ўрнатилди. Бошқа ускуналар Бельгия, Швейцария, Ҳиндистон ва Туркиядан олиб келинди. Шу тариқа ўтган йили корхонанинг биринчи босқичи ишга туширилди. Ён-атрофдаги Боғишамол, Дукат, Темирқишлоқ, Олчин, Ахси каби маҳаллаларда яшовчи 300 киши доимий иш билан таъминланди.
Бугунги кунда корхонада йилига 15,6 минг тонна ип-калава ишлаб чиқарилмоқда. Улар Хитой, Россия, Туркия ва Украинага экспорт қилинмоқда. Ўтган йили 10 миллион долларликдан зиёд маҳсулот чет элларга етказиб берилган. Корхонанинг иккинчи босқичида йилига яна 20,8 минг тонна ип-калава ишлаб чиқариш, 200 та қўшимча иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Яна бир муҳим томони, ушбу корхона электр энергияси билан ўзини ўзи таъминлайди. Бу ерга Германиядан энг замонавий газогенератор келтириб ўрнатилган. Иш жараёнида пайдо бўладиган иссиқ сув ҳам беҳуда кетмайди. 9 гектар иссиқхонани иситади.
– Мамлакатимизда ўз ишига инновацион ёндашадиган тадбиркорларнинг янги авлоди пайдо бўлмоқда, – деди Шавкат Мирзиёев. – Уларнинг сафини кенгайтириш, доимо қўллаб-қувватлаш лозим.
Давлатимиз раҳбари қўшма корхона ишчилари билан мулоқот қилди.
Шу ерда Ўзбекистоннинг хорижий мамлакатлардаги элчихоналари билан ҳамкорликда Наманган вилоятида амалга ошириладиган инвестициявий лойиҳалар тақдимоти ҳам ўтказилди. Уларга мувофиқ, 43 та истиқболли лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилган. Бундан ташқари, “Ўзавтосаноат” АЖ томонидан автомобиллар ёритиш чироқлари, “Норин мото байк” корхонасида мопед, скутер, мотоцикл ва мотороллерлар, Поп туманидаги “Uz youcheng group” қўшма корхонасида тикувчилик дастгоҳлари ишлаб чиқариш каби кўплаб лойиҳалар ҳақида маълумот берилди.

Президент посетил передовой промышленный комплекс Туракургана
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью совместного предприятия “FT Textile group” в Туракурганском районе.
Предприятие организовано на территории схода граждан села "Шаханд". Пустовавшее здесь здание благодаря политике главы нашего государства по созданию рабочих мест за счет использования незадействованных возможностей регионов, было передано местному предпринимателю. Вскоре здание было отремонтировано, установлены прядильные станки из Германии, а также другое современное оборудование из Бельгии, Швейцарии, Индии и Турции. В прошлом году введена в строй первая очередь предприятия, работой обеспечены 300 жителей окрестных махаллей Богишамол, Дукат, Темиркишлок, Олчин, Ахси и других.
Сегодня предприятие производит 15,6 тысячи тонн пряжи в год. Она экспортируется в Китай, Россию, Турцию и Украину. В прошлом году за рубеж поставлена продукция на 10 миллионов долларов. Второй этап предусматривает производство в год 20,8 тысячи тонн пряжи и создание еще 200 рабочих мест.
Примечательно, что предприятие само обеспечивает себя электроэнергией. Здесь установлен современный газогенератор из Германии. Образовавшаяся в процессе производства горячая вода используется для отопления теплицы площадью 9 гектаров.
– В нашей стране появляется новое поколение предпринимателей с инновационным подходом к работе, - сказал Шавкат Мирзиёев. – Необходимо расширять их ряды, оказывать им постоянную поддержку.
Глава государства побеседовал с работниками совместного предприятия.
Здесь же состоялась презентация инвестиционных проектов, которые будут реализованы в Наманганской области при содействии посольств Узбекистана за рубежом.
Планируется осуществление 43 перспективных проектов. Кроме того, представлена информация о планах по налаживанию производства автомобильных фар со стороны АО "Узавтосаноат", мопедов, скутеров, мотоциклов и мотороллеров на предприятии “Норин мото байк”, швейных станков на совместном предприятии “Uz youcheng group” в Папском районе.