Шавкат Мирзиёев стратегик аҳамиятга эга Тўрақўрғон иссиқлик электр станцияси қурилиш жараёни билан танишди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 февраль куни Тўрақўрғон иссиқлик электр станциясида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Фарғона водийсида йиллар давомида электр энергетикаси бўйича муаммолар бор эди. Шу боис Тўрақўрғон туманида замонавий технологиялар асосида иссиқлик электр станцияси қурилиши бошланган эди. Қуввати 900 МВт бўлган ушбу станциянинг ишга туширилиши аҳоли ва саноат корхоналарини электр энергиясига бўлган талабини тўлиқ қоплашга хизмат қилади.
Лойиҳанинг умумий қиймати 1 миллиард 195 миллион АҚШ долларидан зиёд бўлиб, у Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA), Ўзбекистон Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ва “Ўзбекэнерго” АЖ маблағлари асосида молиялаштирилган. Станция Япониянинг “Mitsubihi Corporation” ва “Mitsubishi Hitachi Power Systems” консорцуми томонидан барпо этилмоқда.
Бугунги кунгача электр энергиясини ишлаб чиқарадиган асосий агрегатлардан биринчи ва иккинчи блок трансформаторлари, буғ-газ трубинаси ва бошқа технологиялар монтаж қилинган. Ташқи коммуникация ишлари якунланган, ичимлик сув тармоғи тортилган. Объект “Сўх-Наманган” магистрал газ тармоғи орқали ёнилғи, Катта Наманган канали орқали техник сув билан таъминланади.
Станциянинг биринчи буғ-газ қурилмаси жорий йилнинг сентябрь ойида, иккинчиси декабрь ойида ишга туширилиши режалаштирилган. Бунинг натижасида Фарғона водийси истеъмолчилари учун 900 МВт қўшимча қувват ёки йилига 6,7 миллиард кВт/соат электр энергия ишлаб чиқарилади. 300 киши иш билан таъминланади.
Энг муҳими, бу ерда ишлаб чиқарилган электр энергия таннархи бошқа иссиқлик электр станцияларникидан арзонлиги билан ажралиб туради.
Давлатимиз раҳбарига иссиқлик электр станциясида амалга оширилган ишлар, объектнинг техник-иқтисодий кўрсаткичлари ҳақида маълумот берилди.
Президентимиз бу лойиҳа муҳим стратегик аҳамиятга эга эканини, станция водий вилоятларининг иқтисодий салоҳиятини янада юксалтириш ва аҳолини ишончли электр энергия билан таъминлаш имконини беришини таъкидлади.
Иссиқлик электр станциясини муваффақиятли ишга тушириш ва фойдаланиш, бунинг учун соҳага ихтисослашган юқори малакали кадрлар тайёрлаш бўйича кўрсатмалар берди.

Shavkat Mirziyoyev became familiar with construction of strategically significant Turakurgan Thermal Power Plant
On February 28, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev became familiar with activities carried out at Turakurgan Thermal Power Plant.
Over the years, electricity supply problems have been observed in Fergana valley. In this regard, construction of a thermal power plant based on modern technologies has begun in Turakurgan district. Commissioning of this station with a capacity of 900 MW will make it possible to fully meet the population’s and industry’s need for electricity.
The total cost of the project is more than 1 billion 195 million USD. It is funded by Japan International Cooperation Agency (JICA), the Fund for Reconstruction and Development of Uzbekistan and JSC Uzbekenergo. The station is being built by Japan’s Mitsubishi Corporation and Mitsubishi Hitachi Power Systems.
To date, the main power generating units – the first and second transformer units, combined-cycle turbine, and others have been installed. Activities on construction of external communications, water supply network have been completed. The facility will be supplied with gas through Sokh – Namangan main gas pipeline, technical water from the Grand Namangan Canal.
The first combined-cycle plant is scheduled to be commissioned in September this year, the second – in December. As a result, an additional 6.7 billion kW/hours of electricity will be generated annually for the needs of Fergana valley. 300 people will be provided with jobs.
Most importantly, the electricity produced here at cost will be cheaper than the energy generated by other TPPs.
The Head of the state was provided with information on activities implemented at the TPP, technical and economic indicators of the facility.
The President noted that this project is of great strategic importance, the station will serve to further enhance the economic potential of the region and ensure reliable electricity supply to the population.
Instructions were given on successful launch and operation of the TPP, preparation of highly qualified specialized personnel for this purpose.