Ғаллани томчилатиб суғоришда илк тажриба йўлга қўйилди
Навоий вилояти Кармана туманидаги “Юксалиш-2018” фермер хўжалигида ғаллани томчилатиб суғориш борасидаги илк тажриба қўлланила бошланди.
– 2019-2023 йилларда қишлоқ хўжалиги майдонларининг 5,5 минг гектар ери пахтачилик кластерлари, фермер хўжаликлари ҳамда тадбиркорлик субъектлари томонидан томчилатиб суғориш тизимига ўтказилади, - дейди Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи ва озиқ-овқат хавфсизлиги устидан назорат қилиш инспекцияси Кармана туман бўлими инспектори Алишер Иброҳимов. – Бу борада алоҳида дастур ишлаб чиқилган бўлиб, тегишли лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этиш учун 111 миллиард 180 миллион сўмлик маблағ сарфланиши кўзда тутилган.
“Юксалиш-2018” фермер хўжалигининг 6 гектар ғалла майдонида синов тариқасида йўлга қўйилган томчилатиб суғориш тизими Туркия технологияси асосида олиб борилмоқда.
–Томчилатиб суғоришнинг афзаллик томонлари кўп, - дейди хўжалик раҳбари Илҳом Эрқулов. – Замонавий технология одатий суғоришга сарфланадиган сувнинг 60 фоизини тежайди. Тизимдаги ҳар бир пуркагич 12,5 метр радиусда сув сепиб, даланинг ўз меъёрида сув ичишини таъминлайди. Бундан ташқари, экинни озиқлантириш ҳам сув орқали амалга оширилгани боис, далага техника кирмайди. Бу ғалла пайҳон бўлишининг олдини олиш ҳамда ёқилғи-мойлаш материалларини тежаш имконини беради.

Первый эксперимент по капельному орошению зерна
В фермерском хозяйстве “Юксалиш-2018” Карманинского района Навоийской области начался первый эксперимент по капельному орошению зерна.
– В 2019-2023 годах хлопковыми кластерами, фермерскими хозяйствами и субъектами предпринимательства земля площадью 5,5 тысячи гектаров будет переведена на систему капельного орошения, – говорит инспектор Карманинского районного отдела Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом и обеспечением продовольственной безопасности при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан Алишер Иброхимов. – В этом направлении разработана отдельная программа, для внедрения в жизнь соответствующих проектов предусмотрен расход средств в объеме 111 миллиардов 180 миллионов сумов.
На 6 гектарах зерновых площадей фермерского хозяйства “Юксалиш-2018” в качестве эксперимента налажена система капельного орошения, которая ведется на основе турецких технологий.
– У капельного орошения множество преимуществ, – говорит руководитель фермерского хозяйства Ильхом Эркулов. – Современные технологии экономят 60 процентов воды, расходуемой при обычном поливе. Каждый распылитель опрыскивает радиус 12,5 метра, обеспечивает полив поля в своей определенной норме. Кроме того, насыщение посева осуществляется через воду, в связи с чем на поле не выходит техника. Это предупреждает потраву посевов, а также способствует экономии горюче-смазочных материалов.