Гулистонда янги мавзе барпо этилмоқда
Кейинги йилларда Гулистон ўз номига монанд обод бўлиб бормоқда. Янги уй-жойлар, иншоотлар, равон йўллар қурилмоқда.
Шаҳарнинг янги қиёфаси “Буюк келажак” мавзесида ёрқин намоён бўлади. Ўтган йили бу ерда намунали лойиҳа асосида 5 қаватли 8 та уй фойдаланишга топширилди. Яна 7 қаватли, 420 хонадондан иборат 10 та уй қурилиши давом этмоқда.
Президентимиз мазкур мавзега ташриф буюриб, янги кўп қаватли уйларни кўздан кечирди.
Президент “Сирдарё тажрибаси”ни жорий қилиш лойиҳаларини кўздан кечирди.
Шу ерда ёшларни маданият ва спорт мажмуаларига жалб этиш, улар ўртасида компьютер саводхонлиги ва китобхонликни ривожлантириш бўйича янги тизим тақдимоти ўтказилди.
Унга кўра, Ёшлар иттифоқи, Спорт, Маданият ва Халқ таълими вазирликлари, Маънавият тарғибот маркази, Ёзувчилар уюшмаси туманлардаги ёшлар билан манзилли ишлайди, уларнинг қизиқишларига мос тўгарак ва муассасаларга жалб этади. Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги «Ўқитувчи» бренди остида марказий китоб дўкони ва «бук-кафе»лар ташкил этади, шунингдек, электрон китоблар тайёрлаб тарқатади.
- Билим, маданият, фидойилик биринчи ўринда бўлиши керак. Маънавият иқтисодиётга ҳам асос бўлади. Фарзандларимизни соғлом, билимли, ватанпарвар қилиб тарбиялаш учун ҳеч нарсани аямаймиз. Ана шундай ёшлар бизнинг эртанги кунимиз, деди Шавкат Мирзиёев.
Вилоятда кўп қаватли уйлар ва спорт иншоотлари қуриш, ичимлик суви таъминоти ва оқова сув тизимини ривожлантириш борасида амалга ошириладиган ишлар ҳақида ҳам маълумот берилди.

New residential area is being built in Gulistan
The embodiment of the new look of the city is Buyuk Kelajak residential area. Last year, 8 five-storey houses were commissioned here, construction continues on 10 seven-storey houses with 420 apartments.
The President visited this residential area and got acquainted with new houses.
The Head of the state was informed on projects for introducing Syrdarya’s experience in the future.
A presentation of the new system of work on attracting youth to cultural institutions and sports complexes, raising computer literacy and reading culture among them was also held here.
Thus, the Youth Union, ministries of Sports, Culture and Public Education, the Republican Center for Spirituality and Enlightenment, the Writers’ Union will organize targeted work with youth, will involve them in training courses and institutions of interest. Information and Mass Communications Agency organizes bookstores and book-cafes under Uqituvchi (Teacher) brand, preparation and distribution of electronic books.
– Knowledge, culture, dedication is above all. Spirituality is also the basis for economics. We will not regret anything in order for our children to grow up healthy, educated, patriots. Our future depends on such youth, – said Shavkat Mirziyoyev.
Plans for construction of apartments and sports facilities, development of drinking water supply and sewerage networks in the region were also presented.