Сирдарёда минерал ўғитлар ишлаб чиқарувчи йирик кимё мажмуаси қурилади
Президент Шавкат Мирзиёев Янгиер шаҳрида ташкил этилиши режалаштирилган аммиак ва карбамид заводи қурилиш майдонида бўлди.
Мамлакатимизда қишлоқ хўжалигини диверсификация қилиш, маҳсулот етиштиришни кўпайтириш ва экспорт қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу ернинг унумдорлигини ошириш, минерал ўғитлар ишлаб чиқаришни талаб этмоқда.
Шу боис «Ўзкимёсаноат» акциядорлик жамияти томонидан «Samsung Engineering» компанияси билан ҳамкорликда аммиак ва карбамид заводи қуриш режалаштирилган.
Умумий қиймати 600 миллион АҚШ доллари бўлган мазкур заводда йилига 400 минг тонна аммиак, 660 минг тонна карбамид ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. АҚШ ва Япониядан энг замонавий технологиялар келтириб ўрнатилади, «ноу-хау»лар қўлланилади. 500 доимий иш ўрни яратилади.
Завод қурилиши учун жуда қулай жой танланган. Бу ерда табиий газ манбаи, электр ва сув таъминоти тармоқлари, автомобиль ва темир йўллар бор.
- Сирдарёдагидек қулай инфратузилма ҳеч қаерда йўқ. Бундай имконият заводни қуриш ва барқарор ишлатишда қўл келади, инвесторларнинг қизиқишини оширади. Бу жуда рентабелли, истиқболли лойиҳа, - деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбарига бўлажак корхонанинг иқтисодий самарадорлиги, қурилиш ишлари жадвали ҳақида маълумот берилди. Президентимиз завод маҳсулотлари ички талабни қондириш ва ташқи бозорларга чиқишда муҳим ўрин тутишини таъкидлаб, мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.
Президент Шавкат Мирзиёев Сирдарё вилояти Мирзаобод туманидаги “Бек кластер” масъулияти чекланган жамияти томонидан ташкил этилган пахтани қайта ишлаш заводини ҳам бориб кўрди.
Дастлаб бу ерда қорабайир отлари, қорамол, эчки, туяқуш, қуён ва бедана насллари намойиш этилди.
Давлатимиз раҳбари бу жониворларнинг маҳсулдорлиги, тез кўпайиши, улар ҳар бир оила учун зарурлигига эътибор қаратди. Уй шароитида чорва ва парранда боқишни кенгайтириб, одамларни озиқ-овқат маҳсулотлари, қўшимча даромад билан таъминлаш мумкинлигини таъкидлади.
Президентимиз Сирдарё вилоятига аввалги ташрифи доирасида “Бек кластер” корхонасида бўлиб, уни янада ривожлантириш бўйича топшириқлар берган эди.
Корхона ўтган йили Туркиянинг “SUMER” компанияси билан ҳамкорликда йилига 60 минг тонна пахтани қайта ишлайдиган завод барпо этди.
Кластерлар қишлоқ хўжалигида етакчи тармоққа айланаётгани, уларнинг маҳсулот етиштириш ва ишлаб чиқариш салоҳиятини янада ошириш зарурлиги таъкидланди. Давлат-хусусий шериклик асосида кластерлар учун кадрлар тайёрлаш, янги лойиҳалар ишлаб чиқиб, фаолият қамровини кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шу ерда Сирдарё вилоятида қишлоқ хўжалиги соҳасида амалга ошириладиган лойиҳалар тақдимоти ўтказилди. Жумладан, паррандачилик, чорвачилик, балиқчилик, уруғчилик ва узумчиликни ривожлантириш, сув тежовчи технологияларни жорий қилиш, “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури бўйича аҳолининг томорқадан самарали фойдаланишини ташкил этишга қаратилган лойиҳалар ҳақида маълумот берилди. Бу лойиҳаларнинг амалга оширилиши яна минглаб иш ўринлари яратиш имконини беради.

В Сырдарье будет построен крупный химический комплекс по производству минеральных удобрений
Президент Шавкат Мирзиёев посетил в городе Янгиере площадку строительства завода по производству аммиака и карбамида.
В нашей стране уделяется особое внимание диверсификации сельского хозяйства, наращиванию объемов заготовки и экспорта продукции. Это требует повышения плодородности почвы и производства минеральных удобрений.
В связи с этим акционерным обществом «Узкимёсаноат» запланировано строительство совместно с компанией «Samsung Engineering» завода по производству аммиака и карбамида. Завод общей стоимостью 600 миллионов долларов США будет выпускать 400 тысяч тонн аммиака и 600 тысяч тонн карбамида в год. Будут установлены современные технологии из США и Японии, применены последние "ноу-хау". Намечено создать 500 постоянных рабочих мест.
Под строительство завода подобрано удобное место. Здесь имеются необходимые коммуникации с доступом к газо-, электро- и водоснабжению, автомобильным и железным дорогам.
- Такой благоприятной инфраструктуры как в Сырдарье больше нигде нет. Эти возможности помогут строительству и стабильной работе завода, повышают привлекательность в глазах инвесторов. Это очень рентабельный, перспективный проект, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Главе государства представлена информация об экономической эффективности будущего предприятия, графике строительных работ. Президент, отметив важную роль завода в обеспечении внутреннего спроса и выходе на внешние рынки, дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Президент посетил также хлопкоперерабатывающий завод, введенный в строй обществом с ограниченной ответственностью “Бек кластер” в Мирзаабадском районе Сырдарьинской области.
Сперва здесь были продемонстрированы породы Карабаирской лошади, крупного рогатого скота, коз, страусов, кроликов и перепелов.
Глава государства обратил внимание на показатели продуктивности этих пород, эффективность их домашнего разведения. Отметил необходимость расширения животноводства и птицеводства в домашних условиях, что позволит обеспечить людей продуктами питания и источником дополнительного дохода.
В ходе предыдущей поездки в Сырдарью Президент посещал предприятие “Бек кластер” и дал поручения по дальнейшему его развитию.
В прошлом году предприятие построило в сотрудничестве с турецкой компанией “SUMER” завод по переработке хлопка мощностью 60 тысяч тонн в год.
Отмечалось, что кластеры становятся ведущей силой в сельском хозяйстве, необходимо наращивать их производственный потенциал. Даны указания по подготовке кадров для кластеров на основе государственно-частного партнерства, разработке новых проектов и расширению охвата деятельности.
Здесь же состоялась презентация проектов, которые намечено реализовать в сельском хозяйстве Сырдарьинской области. В их числе проекты по развитию птицеводства, рыбоводства, животноводства, семеноводства и виноградарства, внедрению водосберегающих технологий, организации эффективного использования приусадебных земель по программе "Каждая семья - предприниматель". Их реализация позволит создать тысячи новых рабочих мест.