Сирдарёда минерал ўғитлар ишлаб чиқарувчи йирик кимё мажмуаси қурилади
Президент Шавкат Мирзиёев Янгиер шаҳрида ташкил этилиши режалаштирилган аммиак ва карбамид заводи қурилиш майдонида бўлди.
Мамлакатимизда қишлоқ хўжалигини диверсификация қилиш, маҳсулот етиштиришни кўпайтириш ва экспорт қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу ернинг унумдорлигини ошириш, минерал ўғитлар ишлаб чиқаришни талаб этмоқда.
Шу боис «Ўзкимёсаноат» акциядорлик жамияти томонидан «Samsung Engineering» компанияси билан ҳамкорликда аммиак ва карбамид заводи қуриш режалаштирилган.
Умумий қиймати 600 миллион АҚШ доллари бўлган мазкур заводда йилига 400 минг тонна аммиак, 660 минг тонна карбамид ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. АҚШ ва Япониядан энг замонавий технологиялар келтириб ўрнатилади, «ноу-хау»лар қўлланилади. 500 доимий иш ўрни яратилади.
Завод қурилиши учун жуда қулай жой танланган. Бу ерда табиий газ манбаи, электр ва сув таъминоти тармоқлари, автомобиль ва темир йўллар бор.
- Сирдарёдагидек қулай инфратузилма ҳеч қаерда йўқ. Бундай имконият заводни қуриш ва барқарор ишлатишда қўл келади, инвесторларнинг қизиқишини оширади. Бу жуда рентабелли, истиқболли лойиҳа, - деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбарига бўлажак корхонанинг иқтисодий самарадорлиги, қурилиш ишлари жадвали ҳақида маълумот берилди. Президентимиз завод маҳсулотлари ички талабни қондириш ва ташқи бозорларга чиқишда муҳим ўрин тутишини таъкидлаб, мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.
Президент Шавкат Мирзиёев Сирдарё вилояти Мирзаобод туманидаги “Бек кластер” масъулияти чекланган жамияти томонидан ташкил этилган пахтани қайта ишлаш заводини ҳам бориб кўрди.
Дастлаб бу ерда қорабайир отлари, қорамол, эчки, туяқуш, қуён ва бедана насллари намойиш этилди.
Давлатимиз раҳбари бу жониворларнинг маҳсулдорлиги, тез кўпайиши, улар ҳар бир оила учун зарурлигига эътибор қаратди. Уй шароитида чорва ва парранда боқишни кенгайтириб, одамларни озиқ-овқат маҳсулотлари, қўшимча даромад билан таъминлаш мумкинлигини таъкидлади.
Президентимиз Сирдарё вилоятига аввалги ташрифи доирасида “Бек кластер” корхонасида бўлиб, уни янада ривожлантириш бўйича топшириқлар берган эди.
Корхона ўтган йили Туркиянинг “SUMER” компанияси билан ҳамкорликда йилига 60 минг тонна пахтани қайта ишлайдиган завод барпо этди.
Кластерлар қишлоқ хўжалигида етакчи тармоққа айланаётгани, уларнинг маҳсулот етиштириш ва ишлаб чиқариш салоҳиятини янада ошириш зарурлиги таъкидланди. Давлат-хусусий шериклик асосида кластерлар учун кадрлар тайёрлаш, янги лойиҳалар ишлаб чиқиб, фаолият қамровини кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шу ерда Сирдарё вилоятида қишлоқ хўжалиги соҳасида амалга ошириладиган лойиҳалар тақдимоти ўтказилди. Жумладан, паррандачилик, чорвачилик, балиқчилик, уруғчилик ва узумчиликни ривожлантириш, сув тежовчи технологияларни жорий қилиш, “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури бўйича аҳолининг томорқадан самарали фойдаланишини ташкил этишга қаратилган лойиҳалар ҳақида маълумот берилди. Бу лойиҳаларнинг амалга оширилиши яна минглаб иш ўринлари яратиш имконини беради.

Large chemical complex for mineral fertilizers production to be built in Syrdarya
President Shavkat Mirziyoyev visited the construction site of a Plant for ammonia and urea production in Yangiyer city.
Uzbekistan pays special attention to diversification of agriculture, increasing the volume of procurement and export of products. This requires an increase in soil fertility and production of mineral fertilizers.
In connection with this, JSC Uzkimyosanoat plans to build, together with Samsung Engineering, a Plant for ammonia and urea production. The plant with a total value of 600 million USD will produce 400 thousand tons of ammonia and 600 thousand tons of urea per year. Modern technologies from the United States and Japan will be installed, the latest know-how to be applied. It is planned to create 500 permanent jobs.
A convenient place is chosen for construction of the plant. There are necessary communications with access to gas, electricity and water supply, roads and railways.
– Nowhere else you will find such a favorable infrastructure as in Syrdarya. These opportunities will help construction and stable operation of the plant, increase attractiveness for investors. This is a very profitable, promising project, – said Shavkat Mirziyoyev.
The Head of the state was provided with information on the economic efficiency of the future enterprise, the schedule of construction work. The President, noting the important role of the plant in ensuring domestic demand and entering foreign markets, gave relevant instructions to responsible persons.
The President also visited a cotton processing plant commissioned by LLC Bek Cluster in Mirzaabad district of Syrdarya region.
Karabair horse breeds, cattle, goats, ostriches, rabbits and quails were demonstrated here.
The President drew attention to the performance indicators of these breeds, effectiveness of their home breeding. He noted the need for expanding livestock and poultry at home, which will provide people with food and a source of additional income.
During the previous visit to Syrdarya, the President got acquainted with the activity of Bek Cluster enterprise and gave instructions for its further development.
Last year, the company built a cotton processing plant with a capacity of 60 thousand tons per year in cooperation with the Turkish company SUMER.
It was noted that clusters are becoming the leading force in agriculture, it is necessary to increase their production potential. Instructions were given on training personnel for clusters based on public-private partnership, development of new projects and expansion of the scope of activities.
Presentation of projects that are scheduled to be implemented in agriculture in Syrdarya region was held. These include projects for development of poultry farming, fish farming, animal husbandry, seed production and viticulture, introduction of water-saving technologies, organization of the effective use of household land under the program “Every family is an entrepreneur”. Their implementation will serve to creating thousands of new jobs.