Гидропоника иссиқхоналарида сархил маҳсулотлар етиштирилмоқда
Давлатимиз раҳбари Ховос туманидаги “Gran ruta de la seda” корхонасининг гидропоника усулидаги иссиқхонасини кўздан кечирди.
Ховос туманининг ери шўр, экинлардан юқори ҳосил олиш қийин. Шу боис бу ерда гидропоника усулида иссиқхоналар барпо этилмоқда. Бундай иссиқхоналар сувни тежаши, ҳосилдорлиги билан ажралиб туради.
Мутахассисларнинг фикрича, оддий усулда етиштирилаётган помидор кўчатларидан 3 килограмм ҳосил олинса, гидропоника усулида ҳосилдорлик 12 килограммни ташкил этади. Экинларнинг пишиб етилиши 25-30 кунга қисқаради.
Мазкур иссиқхоналарда Голландиядан серҳосил помидор ва бодринг навлари келтириб, экилган. Айни пайтда бу маҳсулотлар гидропоника усулида етиштирилмоқда. Бу ердаги барча жараён тўлиқ автоматлаштирилган.
Гидропоника усулидаги иссиқхонада Корея Республикасидан замонавий жиҳозлар келтириб ўрнатилди. Иссиқхонадаги ҳарорат, ўсимликнинг сув ва озуқага талаби чуқур таҳлил орқали аниқланади. Турли минераллар билан бойитилган сув томчилатиш усулида ўсимлик илдизига етказилади.
Дастлаб 2017 йилда 1 гектар майдонда иссиқхона қурилиб, 18 та янги иш ўрни яратилди, 1,5 миллиард сўмлик помидор етиштирилди. 2018-2019 йилларда яна 9 гектар иссиқхона ишга туширилди. Иш ўринлари 120 тага етди.
Умумий майдони ўн гектар бўлган иссиқхонада йилига 1 минг 500 тонна помидор етиштирилади. Шунингдек, 2 миллион долларлик қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини экспорт қилиш кўзда тутилган.
Корхона томонидан жорий йилнинг учинчи чорагида яна 10 гектар иссиқхонани ишга тушириш режалаштирилган. Натижада 1,5 минг тонна маҳсулот ишлаб чиқарилади, 100 иш ўрни яратилади.
Шавкат Мирзиёев бундай иссиқхоналарни кенгайтириш, маҳсулот етиштириш учун зарур материалларни ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш бўйича топшириқлар берди.

President of Uzbekistan inspected hydroponic greenhouse of Gran ruta de la seda enterprise in Khavast district.
The soil in Khavast district is salted, unsuitable for effective cultivation of crops. Therefore, greenhouses are being organized on the basis of hydroponics. These greenhouses save water and provide high yields.
According to experts, if the traditional method can be used to collect 3 kilograms of tomatoes from one bush, then 12 kilograms can be obtained on the basis of hydroponics. Ripening is accelerated by 25-30 days.
High-yielding varieties of tomatoes and cucumbers from the Netherlands are planted in this greenhouse. All the process is automated.
The greenhouse is equipped with modern equipment from South Korea. Temperature, water supply to plants and nutrients are regulated automatically. Water enriched with minerals is supplied by drip method directly to root system of plants.
Initially, the area of the greenhouse was 1 hectare, in 2017 18 jobs were created and products worth 1.5 billion UZS were grown. In 2018, the area of greenhouses increased by 9 hectares, the number of jobs reached 120.
1.5 thousand tons of tomatoes are grown in the greenhouse per year. It is planned to export products for 2 million USD.
In the third quarter of 2019, the company intends to organize greenhouses on 10 hectares. As a result, 100 new jobs will be created, production capacity will increase by 1.5 thousand tons.
Shavkat Mirziyoyev gave instructions on expanding the network of such greenhouses, localization of producing materials necessary for their activities.