Намунали фаолият халқаро миқёсда эътироф этилди
Андижон машинасозлик институти қошидаги япон тилидан тест имтиҳонларини қабул қилувчи «NAT-TEST» маркази фаолияти халқаро миқёсда энг яхши, деб эътироф этилди.
– Марказимизда Японияга ишга, ўқишга борувчилар япон тилини билиши бўйича тест имтиҳонлари топширади, – дейди марказ раҳбари Акмалжон Эрматов. – Тест имтиҳонларидан муваффақиятли ўтганларга белгиланган мезонлар асосида турли даражадаги сертификатлар тақдим этилади. Замонавий жиҳозланган марказда япон тилини ўзлаштириш бўйича тест имтиҳонларини қабул қилиш жараёни билан боғлиқ ишлар юқори савияда, халқаро стандартлар даражасида олиб борилмоқда.
Ўтган йил сентябрь ойида иш бошлаган марказ намунали фаолияти билан қисқа вақтда нафақат юртимизда, балки халқаро миқёсда ҳам эътиборга тушди. Хусусан, Япония пойтахти Токио шаҳрида жойлашган ушбу марказнинг бош офиси томонидан 2018 йил якунлари бўйича эълон қилинган ҳисоботда қайд этилди. Унга кўра, жаҳоннинг 15 та мамлакатида фаолият юритаётган ана шундай 72 та тест маркази ўртасида мамлакатимиздаги муассаса “Энг намунали марказ” сифатида эътироф этилган.
Марказда юртдошларимиз билан бирга қўшни Қирғизистон, Тожикистон ва Қозоғистон фуқаролари ҳам тест имтиҳонлари топшириши мумкин. Ҳозирга қадар марказда 200 дан зиёд киши тест синовларидан муваффақиятли ўтиб, тегишли сертификат соҳибига айланган.

Образцовая деятельность признана на международном уровне
Тест-центр японского языка "NAT-TEST" при Андижанском машиностроительном институте признан лучшим в своем роде.
- В нашем центре тестовые экзамены по японскому языку сдают люди, уезжающие в Японию на работу или учебу, - говорит руководитель центра Акмалжон Эрматов. - Успешно прошедшим тестовые испытания вручаются сертификаты различной степени. В современно оснащенном центре работа по организации экзаменов по японскому языку осуществляется на уровне мировых стандартов.
Центр начал работу в сентябре минувшего года и за короткое время прославился своей образцовой деятельностью не только в нашей стране, но и далеко за ее пределами. В частности, высокая оценка его работы дана в итоговом отчете за 2018 год головным офисом данного центра в столице Японии - Токио. В отчете говорится, что среди 72 центров тестирования, действующих в 15 странах, андижанский центр признан самым образцовым.
В центре тестирования вместе с нашими соотечественниками экзамены могут сдать также граждане Кыргызстана, Таджикистана и Казахстана. К настоящему времени более 200 человек успешно прошли тестирование и стали обладателями соответствующих сертификатов.