Давлат хизматлари кўрсатиш миллий тизимини янада комплекс ривожлантириш чоралари ҳақида
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ва Ўзбекистон Республикасида Маъмурий ислоҳотлар концепциясини рўёбга чиқариш, шунингдек, аҳолининг ҳаёт даражасини ошириш ва ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, бизнесни ривожлантириш мақсадида давлат хизматлари кўрсатишнинг миллий тизимини сифат жиҳатидан янги даражага ўтказиш жадал суръатларда амалга оширилмоқда.
Қисқа вақт оралиғида “ягона дарча” тамойили бўйича кўрсатилаётган давлат хизматлари сони 100 та хизматдан ортди, хизматдан фойдаланиш учун мурожаат қилаётган фуқаролар сони эса 50 баробарга ошди. Бунда кўрсатиладиган давлат хизматлари кўрсаткичи қўшимча давлат хизматлари жорий этилиши муносабати билан яна икки баробар ортиши кутилмоқда.
Бизнес юритишда ортиқча бюрократик жараёнларни тубдан қисқартириш ва давлат хизматлари кўрсатиш миллий тизимини янада ривожлантириш мақсадида:
1. 2019 йил 1 июндан бошлаб шундай тартиб белгилансинки, унга кўра:
жисмоний ва юридик шахслар давлат хизматлари марказларида (кейинги ўринларда – Марказлар) фуқаролар доимий (вақтинча) рўйхатдан ўтган жойидан ва юридик шахслар почта манзилидан (жойлашган еридан) қатъий назар, давлат хизматларини экстерриториал тамойил бўйича олишга ҳақли;
давлат хизматларини олиш учун Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари портали (кейинги ўринларда – Ягона портал) орқали мурожаат этганда давлат божи, йиғимлар ва бошқа тўловлар Марказлар орқали ёки бевосита хизмат кўрсатувчи органларга мурожаат этганда тўланадиган суммадан 90 фоиз миқдоридатўланади;
Ягона портал орқали кўрсатилаётган давлат хизматлари учун давлат божлари ва йиғимларнинг Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлигининг (кейинги ўринларда –Агентлик) бюджетдан ташқари жамғармасига йўналтириладиган қисми 20 фоиздан 10 фоизга камайтирилади ва бўшайдиган маблағлар қолган олувчилар орасида мутаносиб равишда тақсимланади;
давлат хизматлари кўрсатувчи давлат органлари ва ташкилотлар давлат хизматларини кўрсатиш учун зарур бўлган, Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги билан биргаликда белгиланадиган рўйхат бўйича маълумотларни ўзларининг маълумотлар базаларига ва ахборот тизимларига электрон кўринишда электрон маълумотлар базаларини шакллантириш учун киритиб борадилар.
2. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги, Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат персоналлаштириш маркази, давлат хизматлари кўрсатувчи бошқа идора ва ташкилотлар ахборот хавфсизлиги талабларига риоя этган ҳолда ўзларининг идоравий ахборот тизимларида, ресурсларида ва маълумотлар базаларида мавжуд ва давлат хизматларини кўрсатиш учун зарур бўлган ахборот ва маълумотлар “Электрон ҳукумат” тизими идоралараро интеграциялашув платформасига тақдим этилишини ҳамда Агентликка зарур ахборот ва маълумотлардан фойдаланиш имконини таъминласин.
Тадбиркорлик фаолияти соҳасидаги рухсат бериш тартиб-таомилларининг 2019 йил 1 апрелдан бошлаб бекор қилинадиган айрим турлари рўйхати 1-иловага мувофиқ;
Давлат хизматлари кўрсатиш тартибини белгиловчи нормалари мавжуд идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни юқорироқ юридик кучга эга норматив-ҳуқуқий ҳужжатларда мустаҳкамлаган ҳолда қайта кўриб чиқиш жадвали (кейинги ўринларда – Жадвал) 2-иловага мувофиқ;
Давлат хизматларини оптималлаштириш, давлат хизматлари кўрсатилиши учун зарур бўлган маълумотларнинг электрон базаларини шакллантириш ҳамда идоравий ахборот тизимлари ва маълумотлар базаларини “Электрон ҳукумат” тизимига интеграция қилиш бўйича тадбирлар режаси 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Вазирлик ва идоралар идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар Жадвалга мувофиқ қайта кўриб чиқилишини:
Агентлик, Электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт лойиҳаларини бошқариш маркази ва бошқа манфаатдор идоралар ходимларини жалб қилган ҳолда ишчи гуруҳлар тузиш;
аниқ бир турдаги давлат хизматини тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий базани ялпи хатловдан ўтказиш;
давлат хизматларини оптималлаштириш, асоссиз чекловлар, ортиқча маъмурий тартиб-таомиллар ва эскирган тартибга солиш механизмларини бартараф этиш;
қонун ҳужжатларини қисқартириш, нормаларнинг кўплигини бартараф этиш ва уларни ягона норматив-ҳуқуқий ҳужжатга бирлаштириш орқали нормаларни тизимлаштириш;
давлат хизматлари кўрсатиш тартибларини Ўзбекистон Республикасининг “Маъмурий тартиб-таомиллар тўғрисида”ги қонунига мослаштириш;
норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига белгиланган муддатларда киритиш орқали таъминласин.
5. Мазкур қарорнинг 3-иловасида кўрсатилган вазирлик, идора ва бошқа ташкилотлар раҳбарлари зиммасига Тадбирлар режасининг ўз вақтида ва сифатли амалга оширилиши юзасидан шахсий жавобгарлик юклансин.
6. 2019 йил 1 августдан бошлаб давлат хизматлари кўрсатишда давлат органлари ва бошқа ташкилотлар томонидан жисмоний шахслардан жамғариб бориладиган пенсия дафтарчалари, солиқ ва бошқа мажбурий тўловлар бўйича қарзи мавжуд ёки мавжуд эмаслиги тўғрисида маълумотномалар, солиқ тўловчининг ҳисобга қўйилганлиги тўғрисида гувоҳномалар, тўланган даромадлар ва жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғининг ушлаб қолинган суммалари тўғрисида маълумотномалар талаб қилиниши тақиқлансин.
Белгилансинки, давлат бошқаруви, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ва бошқа ташкилотлар мазкур бандда назарда тутилган ҳужжатларни давлат солиқ хизмати органлари, АТБ “Халқ банки”, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасидан электрон ўзаро ҳамкорлик орқали фақат идоралараро интеграциялашув платформасига ахборот олиш учун уланиш йўли билан мустақил равишда сўрайдилар ва оладилар;
Давлат солиқ қўмитаси, АТБ “Халқ банки”, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси 2019 йил 1 июлга қадар давлат хизматлари кўрсатиш жараёнида фойдаланиладиган ахборот тизимларини такомиллаштирсин ҳамда мазкур бандда назарда тутилган ахборот ва ҳужжатларни фақат идоралараро интеграциялашув платформаси орқали тақдим этсин.
7. Агентликка Марказлар орқали давлат хизматларини жойларга чиққан ҳолда кўрсатиш (етказиб бериш) бўйича Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан тасдиқланган тарифлар асосида пуллик экспресс-хизматлар кўрсатиш ҳуқуқи берилсин. Бунда ногиронлиги бўлган шахслар ва бориш қийин бўлган туманлар аҳолисига экспресс-хизматлар текин кўрсатилиши назарда тутилсин.
8. Давлат хизматлари кўрсатувчи давлат органлари ва бошқа ташкилотлар мансабдор шахсларига:
фақат Марказлар орқали кўрсатиладиган давлат хизматларини жорий этиш бўйича тадбирларни ўз вақтида бажариш;
давлат хизматлари кўрсатиш жараёнида фойдаланиладиган ахборот тизимлари ва маълумотлар базаларининг серверларида профилактика ишларини иш вақтидан ташқарида олиб бориш;
давлат хизматлари кўрсатиш жараёнида фойдаланиладиган ўзларининг ахборот тизимлари ва маълумотлар базаларидаги носозликлар ҳақида Агентликни хабардор қилиш, шунингдек, уларни зудлик билан тузатиш чораларини кўриш учун шахсий жавобгарлик юклансин.
9. Агентликка хўжалик бошқаруви органлари, уй-жой коммунал ва фойдаланиш хўжалиги ташкилотлари томонидан турли хизматлар кўрсатилиши сифати устидан, жумладан, хизмат кўрсатиш жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш ва фуқаролар учун бошқа қулайликлар яратиш юзасидан мониторинг олиб бориш ваколати берилсин.
Агентликка:
хўжалик бошқаруви органларига, уй-жой коммунал ва фойдаланиш хўжалиги ташкилотларига аниқланган қонунбузилишлари ва камчиликларни, уларнинг йўл қўйилишига олиб келган сабаблар ва шароитларни бартараф этиш бўйича тақдимномалар киритиш;
давлат хизматлари кўрсатиш талаблари ва тартибини бузганлик учун айбдор бўлган мансабдор шахсларни маъмурий жавобгарликка тортиш ҳуқуқи берилсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги:
бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Марказий банки, бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда давлат хизматлари кўрсатишда Марказлар ходимлари томонидан аризачилардан нақд ва нақдсиз пул қабул қилиш механизмини жорий этсин;
бир ой муддатда манфаатдор идоралар билан биргаликда давлат хизматларини тезлаштирилган тартибда оширилган тарифлар бўйича кўрсатиш тартибини Вазирлар Маҳкамасига тасдиқлаш учун киритсин;
уч ой муддатда манфаатдор идоралар билан биргаликда давлат бошқаруви органлари ва бошқа ташкилотлар ходимлари томонидан давлат хизматлари кўрсатилишида самарадорлик ва натижадорликнинг асосий кўрсаткичлари (KPI) (кўрсатилган хизматларнинг миқдори ва сифати, хизмат кўрсатиш тезлиги, ходимнинг хушмуомалалиги ва малакалилиги, мурожаатчиларнинг фикрлари ва бошқалар) ҳамда уларнинг фаолиятини баҳолаш тартибини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин;
уч ой муддатда Агентликнинг “Call service” орқали давлат хизматлари кўрсатиш механизмини назарда тутувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатни ишлаб чиқсин ва қабул қилсин;
манфаатдор идоралар билан биргаликда 2020 йил 1 майга қадар “ФҲДЁ ягона электрон архиви” ахборот тизимининг блокчейн технологиясидан фойдаланиш асосида, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик шартларида жорий этилишини таъминласин.
11. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги билан биргаликда юқори синфлар учун “Информатика ва ахборот технологиялари” фанининг ўқув дастурига “Электрон ҳукумат” тизими хизматларидан фойдаланиш, талаб энг юқори бўлган давлат хизматларини замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан, шу жумладан, Ягона порталдан фойдаланган ҳолда олиш кўникмаларига ўргатишга бағишланган махсус бўлим киритсин.
12. Иқтисодий ривожланиш даражаси ортда қолаётган туманлар ҳамда чекка ҳудудларга салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш мақсадида Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларига Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 8 майдаги ПҚ–3701-сон “Ўзбекистон Республикаси Президентининг туман (шаҳар)лардаги Халқ қабулхоналари ҳузуридаги Давлат хизматлари марказлари биноларининг давлат-хусусий шериклик шартлари асосида қурилишини ташкил этиш тўғрисида”ги қарори доирасида қўшимча объектларни қуриш учун инвесторларга барча имтиёз ва афзалликлар сақлаб қолинган ҳолда тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш учун ҳудуд миқёсидаги бошқа туман (шаҳар)дан ер участкаларини ажратишга рухсат берилсин.
13. Давлат хизматлари марказлари биноларини қуриш Режа-жадвали 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларига Режа-жадвални ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш юзасидан шахсий жавобгарлик юклансин.
Агентлик Режа-жадвалнинг амалга оширилиши юзасидан тизимли мониторингни ўрнатсин ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига унинг ижро этилиши тўғрисида ҳар чоракда ахборот киритсин.
14. 2021 йил 30 ноябрга қадар Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва Агентлик томонидан Марказлар, нотариуслар ва ФҲДЁ архивларини жиҳозлаш учун белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхатлар бўйича олиб келинадиган Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган сервер ва компьютер ускуналари, бутловчи буюмлар ва эҳтиёт қисмлар, дастурий таъминот, асбоблар ва қурилмалар, бошқа ускуналар божхона тўловларидан (божхона йиғимларидан ташқари) озод қилинсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
16. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Т.А.Худайбергенов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему комплексному развитию национальной системы оказания государственных услуг
В целях реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Концепции административной реформы в Республике Узбекистан, а также повышения уровня жизни населения и улучшения деловой среды, развития бизнеса ускоренными темпами осуществляется переход национальной системы оказания государственных услуг на качественно новый уровень.
За короткий период времени количество оказываемых государственных услуг по принципу «одно окно» превысило 100 услуг, а количество обращающихся за получением услуг граждан выросло в 50 раз. При этом ожидается рост показателя оказываемых государственных услуг не менее чем в два раза в связи с внедрением дополнительных государственных услуг.
В целях коренного сокращения излишних бюрократических процессов в ведении бизнеса и дальнейшего развития национальной системы оказания государственных услуг:
1. Установить с 1 июня 2019 года порядок, в соответствии с которым:
физические и юридические лица вправе получать государственные услуги в центрах государственных услуг (далее – Центры) по экстерриториальному принципунезависимо от места постоянной (временной) прописки граждан и почтового адреса (местонахождения) юридических лиц;
при обращении за получением государственных услуг через Единый портал интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан (далее – Единый портал) государственная пошлина, сборы и иные платежи уплачиваются в размере 90 процентов от суммы, уплачиваемой при обращении через Центры либо непосредственно в органы, предоставляющие услуги;
часть суммы государственных пошлин, сборов и иных платежей за государственные услуги, оказываемые через Единый портал, подлежащей направлению во внебюджетный фонд Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан (далее – Агентство), снижается с 20 до 10 процентов с пропорциональным распределением высвобождаемых средств по остальным получателям;
государственные органы и организации, оказывающие государственные услуги, вводят сведения, необходимые для оказания государственных услуг, по перечню, определяемому Министерством юстиции Республики Узбекистан совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, в свои базы данных и информационные системы в электронном виде для формирования электронных баз данных.
2. Министерству внутренних дел, Государственному комитету по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, Государственному центру персонализации при Кабинете Министров Республики Узбекистан, иным ведомствам и организациям, оказывающим государственные услуги, обеспечивать, с учетом требований информационной безопасности, предоставление информации и сведений, содержащихся в их ведомственных информационных системах, ресурсах и базах данных, необходимых для оказания государственных услуг, в межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство», а также доступ Агентства к необходимой информации и сведениям.
Перечень отдельных разрешительных процедур в сфере предпринимательской деятельности, отменяемых с 1 апреля 2019 года, согласно приложению № 1;
График по пересмотру ведомственных нормативно-правовых актов, содержащих нормы, определяющие порядок оказания государственных услуг, с закреплением их в нормативно-правовых актах более высокой юридической силы (далее – График) согласно приложению № 2;
План мероприятий по оптимизации государственных услуг, формированию электронных баз данных сведений, необходимых для оказания государственных услуг, а также интеграции ведомственных информационных систем и баз данных в систему «Электронное правительство» согласно приложению № 3.
4. Министерствам и ведомствам обеспечить пересмотр ведомственных нормативно-правовых актов в соответствии с Графиком путем:
формирования рабочих групп с привлечением работников Агентства, Центра управления проектами электронного правительства и цифровой экономики и иных заинтересованных ведомств;
проведения сплошной инвентаризации нормативно-правовой базы, регулирующей конкретный вид государственных услуг;
оптимизации государственных услуг, устранения необоснованных ограничений, излишних административных процедур и устаревших механизмов регулирования;
систематизации норм посредством сокращения актов законодательства, исключения множественности норм и их объединения в единый нормативно-правовой акт;
приведения порядка оказания государственных услуг в соответствие с Законом Республики Узбекистан «Об административных процедурах»;
внесения проектов соответствующих нормативно-правовых актов в Кабинет Министров Республики Узбекистан в установленные сроки.
5. Возложить на руководителей министерств, ведомств и иных организаций, указанных в приложении № 3 к настоящему постановлению, персональную ответственность за своевременную и качественную реализацию Плана мероприятий.
6. Запретить с 1 августа 2019 года при оказании государственных услуг истребование государственными органами и иными организациями от физических лиц накопительных пенсионных книжек, справок о наличии либо отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам, свидетельств о постановке на учет налогоплательщика, справок о выплаченных доходах и удержанных суммах налога на доходы физических лиц.
Определить, что органы государственного управления, государственной власти на местах и иные организации самостоятельно запрашивают и получают документы, предусмотренные в настоящем пункте, от органов государственной налоговой службы, АКБ «Народный банк», внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан посредством электронного взаимодействия исключительно путем подключения к межведомственной интеграционной платформе для получения информации.
Государственному налоговому комитету, АКБ «Народный банк», внебюджетному Пенсионному фонду при Министерстве финансов Республики Узбекистан до 1 июля 2019 года усовершенствовать информационные системы, задействованные в процессе оказания государственных услуг, и предоставлять информацию и документы, предусмотренные в настоящем пункте, исключительно через межведомственную интеграционную платформу.
7. Предоставить Агентству право осуществлять через Центры платные экспресс-услуги по оказанию (доставке) государственных услуг с выездом на места на основе тарифов, утверждаемых Министерством юстиции Республики Узбекистан. При этом предусмотреть безвозмездное оказание экспресс-услуг лицам с инвалидностью и населению труднодоступных районов.
8. Установить персональную ответственность должностных лиц государственных органов и иных организаций, оказывающих государственные услуги, за:
своевременное выполнение мероприятий по внедрению государственных услуг, оказываемых исключительно через Центры;
проведение профилактических работ на серверах информационных систем и баз данных, задействованных в процессе оказания государственных услуг, в нерабочее время;
информирование Агентства о сбоях своих информационных систем и баз данных, задействованных в процессе оказания государственных услуг, а также принятие незамедлительных мер по их исправлению.
9. Уполномочить Агентство осуществлять мониторинг за качеством оказания различных услуг органами хозяйственного управления, организациями жилищно-коммунального и эксплуатационного обслуживания, включая внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в процесс оказания услуг и создание иных удобств для граждан.
Предоставить Агентству право:
вносить представления органам хозяйственного управления, организациям жилищно-коммунального и эксплуатационного обслуживания об устранении выявленных нарушений и недостатков, причин и условий, им способствующих;
привлекать к административной ответственности виновных должностных лиц за нарушение требований и порядка оказания государственных услуг.
10. Министерству юстиции Республики Узбекистан:
в месячный срок совместно с Центральным банком Республики Узбекистан, иными заинтересованными ведомствами внедрить механизм приема со стороны работников Центров наличных и безналичных денежных средств от заявителей при оказании государственных услуг;
в месячный срок совместно с заинтересованными ведомствами внести на утверждение в Кабинет Министров порядок оказания государственных услуг в ускоренном порядке по повышенным тарифам;
в трехмесячный срок совместно с заинтересованными ведомствами разработать и утвердить ключевые показатели эффективности и результативности (KPI) (количество и качество оказанных услуг, скорость обслуживания, вежливость и компетентность работника, отзывы заявителей и другие) при предоставлении государственных услуг работниками государственных органов и иных организаций, а также порядок оценки их деятельности;
в трехмесячный срок разработать и принять нормативно-правовой акт, предусматривающий механизм предоставления государственных услуг через «Callservice» Агентства;
совместно с заинтересованными ведомствами в срок до 1 мая 2020 года обеспечить введение информационной системы «Единый электронный архив ЗАГС» на основе использования технологии блокчейн, в том числе на условиях государственно-частного партнерства.
11. Министерству народного образования совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан включить в учебную программу дисциплины «Информатика и информационные технологии» для старших классов специальный раздел, посвященный обучению навыкам пользования услугами системы «Электронное правительство», получения наиболее востребованных государственных услуг с использованием современных информационно-коммуникационных технологий, в том числе через Единый портал.
12. В целях привлечения потенциальных инвесторов в районы с отстающим уровнем экономического развития, а также в отдаленные места разрешить председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента выделение инвесторам земельных участков на строительство дополнительных объектов в рамках постановления Президента Республики Узбекистан от 8 мая 2018 года № ПП–3701 «Об организации возведения зданий Центров государственных услуг при Народных приемных Президента Республики Узбекистан в районах (городах) на условиях государственно-частного партнерства» для осуществления предпринимательской деятельности в других районах (городах) в пределах региона с сохранением всех льгот и преференций.
13. Утвердить План-график возведения зданий Центров государственных услуг согласно приложению № 4.
Возложить на председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за своевременную и качественную реализацию Плана-графика.
Агентству установить системный мониторинг за реализацией Плана-графика и ежеквартально представлять в Администрацию Президента Республики Узбекистан информацию о ходе его исполнения.
14. Освободить сроком до 30 ноября 2021 года от таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) серверное и компьютерное оборудование, комплектующие изделия и запасные части, программное обеспечение, инструменты и приборы, иное оборудование, не производимые в Республике Узбекистан, ввозимые Министерством юстиции Республики Узбекистан и Агентством для оснащения Центров, нотариусов и архивов ЗАГС по перечням, формируемым в установленном порядке.
15. Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно с заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Худайбергенова Т.А.