2019-02-15 | Маданият
Пойтахтимиздаги “Туркистон“ саройида ғазал мулкининг султони Алишер Навоий ҳамда шоир ва давлат арбоби Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллуд кунига бағишлаб концерт дастури бўлиб ўтди.
Маданият вазирлиги томонидан ташкил этилган мазкур тадбирда Ўзбекистон давлат филармонияси бадиий жамоаларининг устоз санъаткорлари ҳамда ёш ижрочилари иштирокидаги мусиқий дастур ҳамюртларимиз эътиборига ҳавола этилди.
Мумтоз мусиқа санъатимиз ривожида Навоий ва Бобур ижодий мероси ўзига хос ўрин тутади. Уларнинг бетакрор ғазаллари билан куйланувчи мусиқий асарлар санъат мухлисларининг кўнгил мулкига айланган. Айни пайтда мазкур мусиқий асарлар мукаммаллиги, бетакрорлиги, теран ва юксак бадиий-фалсафий руҳи билан ҳам қадрлидир.
Мусиқашуносларнинг фикрича, буюк аждодларимиз сўзларига басталанган бадиий баркамол қўшиқлар тингловчиларнинг эстетик дидини юксалтириш, мусиқий савиясини ошириш, она тилимизга янада кўпроқ ҳурмат ва эътибор билан муносабатда бўлишда ўзига хос ўрин тутади. Навоий ва Бобур ижодидаги муштараклик мусиқа, тарих, тасвирий санъат, меъморчилик равнақига оид асарларида, ушбу соҳалар ривожи йўлидаги эзгу саъй-ҳаракатларида ҳамда санъат ва ҳунар аҳлига муттасил ҳомийлиги ва ғамхўрлигида ҳам яққол намоён бўлади. Ҳар икки ижодкор ғазал ва рубоийларининг ажиб мусиқийлиги аждодларининг ноёб закосидан дарак беради.
Назм ва наво кечасида бадиий жамоалар ва хонандалар иштирокида чин инсоний фазилатлар, эзгулик, одамийлик, меҳр ва садоқатни тараннум этувчи қўшиқлар, жозибали рақслар ижро этилди.

Evening of poetry and music
A concert devoted to birthdays of the great poet Alisher Navoi and the poet, statesman Zahiriddin Muhammad Babur was held at Turkiston Palace, in Tashkent.
At the event, organized by the Ministry of Culture, the audience was presented a musical program with participation of artists of the State Philharmonic Society of Uzbekistan and young performers.
Creative heritage of Navoi and Babur has a special place in development of classical music art of people. Musical works on ghazals of great poets have become a cultural treasure for art lovers. They are distinguished by perfection, originality, high artistic performance.
According to musicologists, songs on poems and ghazals of great ancestors contribute to enhancing the aesthetic taste and musical culture of listeners, increase love, attention and respect for the native language. Commonality in the works on development of music, visual arts, architecture, and activity on development of these spheres is clearly manifested in the works of Navoi and Babur. Amazing musicality of ghazals and rubais of these poets testifies to the deep insight of authors.
At the evening of poetry and music, artistic groups and vocalists sang songs and performed dances, reflecting the best human qualities – nobility, humanity, love and loyalty.