2019-02-15 | Маданият
Пойтахтимиздаги “Туркистон“ саройида ғазал мулкининг султони Алишер Навоий ҳамда шоир ва давлат арбоби Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллуд кунига бағишлаб концерт дастури бўлиб ўтди.
Маданият вазирлиги томонидан ташкил этилган мазкур тадбирда Ўзбекистон давлат филармонияси бадиий жамоаларининг устоз санъаткорлари ҳамда ёш ижрочилари иштирокидаги мусиқий дастур ҳамюртларимиз эътиборига ҳавола этилди.
Мумтоз мусиқа санъатимиз ривожида Навоий ва Бобур ижодий мероси ўзига хос ўрин тутади. Уларнинг бетакрор ғазаллари билан куйланувчи мусиқий асарлар санъат мухлисларининг кўнгил мулкига айланган. Айни пайтда мазкур мусиқий асарлар мукаммаллиги, бетакрорлиги, теран ва юксак бадиий-фалсафий руҳи билан ҳам қадрлидир.
Мусиқашуносларнинг фикрича, буюк аждодларимиз сўзларига басталанган бадиий баркамол қўшиқлар тингловчиларнинг эстетик дидини юксалтириш, мусиқий савиясини ошириш, она тилимизга янада кўпроқ ҳурмат ва эътибор билан муносабатда бўлишда ўзига хос ўрин тутади. Навоий ва Бобур ижодидаги муштараклик мусиқа, тарих, тасвирий санъат, меъморчилик равнақига оид асарларида, ушбу соҳалар ривожи йўлидаги эзгу саъй-ҳаракатларида ҳамда санъат ва ҳунар аҳлига муттасил ҳомийлиги ва ғамхўрлигида ҳам яққол намоён бўлади. Ҳар икки ижодкор ғазал ва рубоийларининг ажиб мусиқийлиги аждодларининг ноёб закосидан дарак беради.
Назм ва наво кечасида бадиий жамоалар ва хонандалар иштирокида чин инсоний фазилатлар, эзгулик, одамийлик, меҳр ва садоқатни тараннум этувчи қўшиқлар, жозибали рақслар ижро этилди.

Вечер поэзии и музыки
В столичном Дворце "Туркистон" состоялся концерт, посвященный дням рождения великого поэта Алишера Навои и поэта, государственного деятеля Захириддина Мухаммада Бабура.
На мероприятии, организованном Министерством культуры, вниманию соотечественников представили музыкальную программу с участием артистов Государственной филармонии Узбекистана и молодых исполнителей.
Творческое наследие Навои и Бабура занимает особое место в развитии классического музыкального искусства нашего народа. Музыкальные произведения на газели великих поэтов стали культурным достоянием для поклонников искусства. Они отличаются совершенством, неповторимостью, высоким художественным исполнением.
По мнению музыковедов, песни на стихи и газели великих предков способствуют повышению эстетического вкуса и музыкальной культуры слушателей, усиливают любовь, внимание и уважение к родному языку. В творчестве Навои и Бабура ярко проявляется общность в произведениях о развитии музыки, изобразительного искусства, архитектуры, в работе по развитию этих сфер. Удивительная музыкальность газелей и рубаи этих поэтов свидетельствует о глубокой проницательности авторов.
На вечере поэзии и музыки художественные коллективы и вокалисты исполнили песни и танцы, отображающие лучшие человеческие качества – благородство, человечность, любовь и верность.