Тўқимачилик технопаркида рақобатбардош кадрлар тайёрланади
Тўқимачилик ва мода индустрияси ривожланиши, юқори сифатли тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш, мато ва ускуналарнинг янги авлодини ишлатиш учун, аввало, рақобатбардош кадрлар керак.
Президентимизнинг 2017 йил 7 февралда қабул қилинган “Тошкент тўқимачилик ва енгил саноат институти ҳузурида Корея Республикаси Ҳукуматининг беғараз кўмагини жалб этган ҳолда Ўқув-амалий тўқимачилик технопаркини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ушбу мақсадларга хизмат қилади.
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан Корея Республикаси Савдо, саноат ва энергетика вазирлиги ўртасида имзоланган меморандумга мувофиқ, айни пайтда ушбу тўқимачилик технопаркини барпо этиш, уни зарур инвентарлар билан таъминлаш ишлари олиб борилмоқда.
Тўқимачилик технопаркида 13 февраль куни Корея технология институти вакиллари билан ўтказилган учрашувда технопаркни барпо этиш ва унга мутахассислар жалб қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Технопаркда Корея технология институти олимлари билан ҳамкорликда ўқув-амалий машғулотлар олиб бориш, халқаро ўқув дастурлари асосида ёш олимларнинг изланишларини йўлга қўйиш, материалшунослик, бўяш-пардозлаш, ишлаб чиқариш, газлама ва кийим-кечаклар дизайнини яратиш кўзда тутилган. Бундан ташқари, юқори технологияли буюмлар ишлаб чиқариш ва инновацион хизматлар кўрсатиш, рақобатбардош муҳандис-техник ходимлар тайёрлаш имкони яратилади.
Ўқув-амалий тўқимачилик технопарки мини-кластер сифатида фаолият юритади. Мамлакатимиздаги пахта-тўқимачилик кластерларига шартнома асосида маҳаллий ва чет эллик мутахассис ва экспертларни жалб этишга кўмаклашади.
Технопаркнинг трикотаж бўлимида Кореядан келтирилган замонавий трикотаж тўқималарининг янги турларини яратиш, юртимизда етиштирилган табиий ва кимёвий толали газламаларни юқори сифатда пардозлаш, замон талабига мос ассортиментларини яратиш режалаштирилган.
– Бу ерда хомашёдан тайёр маҳсулот тўқишгача бўлган жараён қамраб олинади, – дейди Корея технология институти ходими Жонг Че Пак. – Янги ишланмалар тажрибадан ўтказилади ва амалиётга жорий этилади. Шу орқали таълим ва ишлаб чиқариш интеграциялашувига эришилади. Келажакда фаолиятимизни халқаро тажриба асосида янада кенгайтириш ниятидамиз.

В текстильном технопарке будут готовить конкурентоспособные кадры​
Для развития текстильной и модной индустрии, производства текстильной продукции высокого качества, использования тканей и оборудования нового поколения прежде всего нужны конкурентоспособные кадры.
Постановление Президента нашей страны "О мерах по организации Учебно-практического текстильного технопарка при Ташкентском институте текстильной и легкой промышленности с привлечением безвозмездного содействия Правительства Республики Корея" от 7 февраля 2017 года служит важным руководством к действию в данном направлении.
В соответствии с меморандумом, подписанным между Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Министерством торговли, промышленности и энергетики Республики Корея, в данное время ведутся работы по созданию текстильного технопарка и снабжению его необходимым инвентарем.
На встрече с представителями Корейского технологического института, проведенной 13 февраля в текстильном технопарке, обсуждены организационные вопросы.
В технопарке предусмотрено проведение в сотрудничестве с учеными института учебно-практических занятий, исследовательских работ молодых ученых на основе международных учебных программ, в частности, по материаловедению, покрасочным и отделочным работам, производству и дизайну тканей и одежды. Кроме того, появится возможность производства высокотехнологичных товаров и оказания инновационных услуг, подготовки конкурентоспособных инженерно-технических работников.
Учебно-практический текстильный технопарк будет действовать в качестве мини-кластера, содействовать привлечению на договорной основе отечественных и зарубежных специалистов и экспертов к хлопково-текстильным кластерам в нашей стране.
В трикотажном отделе технопарка запланированы создание новых видов современных трикотажных тканей, высококачественная отделка тканей из произведенных в стране натурального и искусственного волокна, создание соответствующего требованиям времени ассортимента.
– Здесь будут охвачены все процессы – от переработки сырья до создания готового продукта, – говорит работник Корейского технологического института Жонг Че Пак. – Будут испытаны и внедрены в практику новые разработки. Это приведет к интеграции образования и производства. Планируем в будущем расширить нашу деятельность на основе международного опыта.