Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 2 февралдаги “Ахборот соҳаси ва оммавий коммуникацияларни янада ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-5653-сон Фармонига мувофиқ:
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигининг ташкилий тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги марказий аппаратининг тузилмаси 2-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ахборот ва оммавий коммуникациялар бошқармаларининг намунавий тузилмаси 3-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги тўғрисидаги низом 4-иловага мувофиқ;
2019-2020 йилларда Ўзбекистон Республикаси ахборот соҳаси ва оммавий коммуникацияларни янада ривожлантириш дастури 5-иловага мувофиқ;
“Кўзи ожизлар босмахонаси” корхонасининг матбаа ускуналарини модернизация қилиш, бинолари ва ишлаб чиқариш хоналарини таъмирлаш, моддий-техник базасини мустаҳкамлашга қаратилган “Ko‘ngilko‘zi” лойиҳасини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” 6-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги(кейинги ўринларда – Агентлик) тизими бошқарув ходимларининг чекланган сони 127 нафар, жумладан, марказий аппарати – 81 нафар ва ҳудудий бўлинмаларда – 46 нафар этиб белгилансин. Бунда, уларнинг 101 нафари, шу жумладан, марказий аппаратнинг 55 нафар ва ҳудудий бўлинмаларнинг 46 нафар ходимлари Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан, марказий аппаратнинг 26 нафар ходимлари – Ўзбекистон Республикасининг ахборот соҳаси ва оммавий коммуникацияларни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади.
3. Агентлик директорига:
зарур ҳолларда, бошқарув ходимларининг белгиланган штатлар сони ва меҳнатга ҳақ тўлаш фонди доирасида Агентлик ва унинг бўлинмалари ташкилий-штат тузилмаларига ўзгартиришлар киритиш;
Агентликнинг ҳудудий бўлинмалари тўғрисидаги низомларни, шунингдек, идоравий бўйсунувидаги ташкилотларнинг низомлари ва тузилмаларини тасдиқлаш;
Агентликка юкланган вазифаларни бажариш доирасида давлат органлари, хўжалик бошқаруви органлари, давлат корхоналари ва ташкилотлари (кейинги ўринларда – давлат органлари ва бошқа ташкилотлар), нодавлат нотижорат ташкилотлари, илмий-таълим муассасалари, етакчи халқаро ташкилотлар ва хорижий компанияларнинг юқори малакали ходимларини, шу жумладан, хорижий мутахассисларни маслаҳатчилар сифатида шартнома асосида жалб этиш;
Жамғарма маблағлари ҳисобидан ходимларга асосий эгаллаб турган лавозимлари бўйича лавозим маошларига, қонун ҳужжатларида назарда тутилган бошқа тўловлардан қатъи назар, ҳар ойлик иш ҳақи фондининг
300 фоизидан ошмаган миқдорда устама ва бошқа рағбатлантирувчи тўловларни белгилаш ҳуқуқи берилсин.
Агентлик Ўзбекистон Республикасининг ахборот соҳасидаги ягона давлат сиёсатини ишлаб чиқувчи ва амалга оширувчи ҳамда оммавий ахборот воситалари, матбуот, ноширлик-матбаа ва ахборот-кутубхона фаолиятини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш бўйича ваколатли орган ҳисобланади;
Агентликка Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан лавозимига тайинланадиган ва лавозимидан озод этиладиган директор раҳбарлик қилади;
Агентлик директори Ўзбекистон Республикаси Президенти билан келишилган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари томонидан лавозимга тайинланадиган ва лавозимдан озод этиладиган уч нафар ўринбосарлар, шу жумладан, бир нафар биринчи ўринбосарга эга бўлади;
Агентлик директори мақоми, меҳнатга ҳақ тўлаш, моддий рағбатлантириш, тиббий ва транспорт хизмати кўрсатиш шароитларига кўра Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосарига, унинг ўринбосарлари эса Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг ўринбосарларига тенглаштирилади;
Агентликнинг ўз ваколатлари доирасида қабул қилган қарорлари ахборот соҳасида фаолиятни амалга оширувчи барча давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари, бошқа ташкилот ва идоралар, хўжалик юритувчи субъектлар томонидан бажарилиши мажбурий ҳисобланади.
5. Агентлик, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Савдо-саноат палатасининг 7-иловага мувофиқ таркибда PR-марказ функцияларини амалга ошириш бўйича Идоралараро ишчи гуруҳини тузиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Қуйидагилар Идоралараро ишчи гуруҳининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
Агентлик томонидан PR-фаолиятни ташкил этишнинг устувор вазифа ва йўналишларини, концептуал асосларини ишлаб чиқиш, ушбу соҳада самарали идоралараро мувофиқлаштиришни йўлга қўйиш;
иқтисодиётнинг турли тармоқларида инвестицияга эҳтиёж ва салоҳиятли лойиҳалар тўғрисидаги маълумотларни тўплаш, хорижий инвестицияларни жалб этиш жараёнларини ва бизнес-форумлар ташкил этишни PR жиҳатидан қўллаб-қувватлаш учун доимий асосда ахборот материалларини тайёрлаш;
мамлакатимиз инвестиция салоҳияти тўғрисидаги ахборотни тўплаш ва таҳлил қилиш, истиқболли инвестиция таклифлари рўйхатини, хорижий инвесторлар учун зарур тақдимот материалларини тайёрлаш учун маълумотларни шакллантириш бўйича тадбиркорлик субъектлари, давлат органлари ва бошқа ташкилотлар билан ўзаро ҳамкорлик қилиш;
жаҳон ахборот маконида Ўзбекистоннинг ижобий имижини шакллантириш ва илгари суриш, мамлакатнинг инвестиция муҳити ва туристик салоҳиятини тарғиб этиш билан боғлиқ масалаларни кўриб чиқиш.
Агентлик ва унинг ҳудудий бўлинмалари фаолиятини молиялаштириш Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети, Жамғарма маблағлари ва қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа маблағлар ҳисобидан амалга оширилади;
Агентлик ва унинг ҳудудий бўлинмалари тегишли равишда Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлиги, Қорақалпоғистон матбуот ва ахборот агентлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар матбуот ва ахборот бошқармаларининг шартномалари ва мажбуриятлари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигининг Оммавий коммуникациялар масалалари бўйича маркази Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлигининг Оммавий коммуникациялар соҳасида мониторинг марказининг шартномалари ва мажбуриятлари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
Агентлик фаолияти соҳасига кирувчи масалалар бўйича норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари мажбурий тартибда у билан келишилиши шарт;
Агентлик давлат органлари ва бошқа ташкилотлар томонидан тайёрланадиган ва кейинчалик телерадиоканалларда, жумладан, нодавлат телерадиоканалларда трансляция қилишга мўлжалланган ижтимоий ролик ва эълонларни тайёрлаш бўйича ишларни мувофиқлаштиради.
7. Халқ таълими вазирлиги Молия вазирлиги билан биргаликда ҳар йили 1 мартга қадар Агентликка, истисно тариқасида, унинг асосланган ҳисоб-китобларига мувофиқ, Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган, умумий ўрта таълим муассасалари учун тегишли ўқув йилида ўқув адабиётини нашр этиш ва нусхасини кўпайтириш учун зарур хомашё ва сарф материалларини харид қилиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ҳузуридаги Республика мақсадли китоб жамғармасининг шу мақсадлар учун кўзда тутилган маблағлари доирасида аванс маблағларини ажратсин.
Агентлик Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ва Молия вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатдаАгентликка хомашё ва сарф материалларини харид қилиш учун аванс маблағларини ажратиш, уларни харид қилиш ва ноширлик-матбаа корхоналари ўртасида тақсимлаш, шунингдек, умумий ўрта таълим муассасалари учун ўқув адабиётини нашр ва қайта нашр этиш бўйича харажатларни молиялаштиришда ушбу маблағлар ҳисобини юритиш тартибини тасдиқласин.
8. Давлат органлари ва бошқа ташкилотлар раҳбарларига идоравий бўйсунувидаги матбуот хизматлари (жамоатчилик билан ишлаш бўлинмалари)нинг сифатли фаолият юритиши, улар олдига қўйилган вазифаларнинг самарали бажарилиши, шунингдек, уларни малакали мутахассислар билан тўлдирилиши юзасидан шахсий жавобгарлик юклансин.
9. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Агентлик билан биргаликда 2019 йилда замонавий ихтисослашган китоб дўконлари, ноширлик-матбаа корхоналарини модернизация қилиш ва моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, уларнинг айланма маблағларини тўлдириш, янги китоб дўконларини қуриш, шунингдек, дарсликлар ва бошқа босма маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун халқаро молиявий институтлар ва хорижий ҳукумат молиявий ташкилотларнинг кредит линиялари ҳисобидан маблағларнинг жалб этилишини таъминласин.
12. Агентлик Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги билан биргаликда 2019 йил 1 июнга қадар Агентлик тизимидаги объектлар ва мол-мулкни тўлиқ хатловдан ўтказсин ва Агентликнинг идоравий бўйсунувидаги корхоналарини хусусийлаштириш, ушбу соҳада давлат-хусусий шерикликни жорий этиш ва инвестиция лойиҳаларини амалга оширишни назарда тутадиган Республика ноширлик-матбаа тармоғини ривожлантириш комплекс дастурини тасдиқласин.
13. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Агентлик ва унинг ҳудудий бўлинмалари талабномаларига кўра миллий китоб ва босма маҳсулотларни сотиш бўйича кўчма китоб павильонларини жойлаштириш учун жамоат жойларида (марказий кўчалар, истироҳат боғлари, бозорлар, темир йўл вокзаллари, метрополитен бекатларига киришда ва бошқа) бўш турган ер майдонларининг беғараз асосда берилишини таъминласин.
14. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда:
давлат органлари ва бошқа ташкилотларда, жумладан, ҳарбий қисмларда идоравий кутубхоналар фаолият юритиши ҳамда уларнинг фонди Агентлик таклифлари асосида ҳар йили янгиланиб борилишини назарда тутадиган ҳукумат қарори лойиҳасини ишлаб чиқсин ва қабул қилсин;
босма маҳсулотлар ҳамда даврий босма нашрларнинг мажбурий бепул нусхаларини олувчи ташкилотлар рўйхатини қисқартиришни ҳисобга олган ҳолда уларни тарқатиш тартибини қайта кўриб чиқсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги Агентлик таклифлари асосида республика ўрта махсус ва олий таълим муассасалари кутубхоналарини тўлдириш учун бадиий адабиётлар рўйхатини шакллантирсин ва ҳар йили ушбу адабиётларни харид қилиш учун зарур маблағларни ажратсин.
16. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги бир ой муддатда Агентликни алоқа, шу жумладан, ҳукумат алоқаси воситалари билан, шунингдек, кенг полосали Интернет тармоғига уланишини таъминласин.
17. Агентлик Тошкент шаҳар, Шайхонтоҳур тумани, Навоий кўчаси, 30-уй манзили бўйича беғараз фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилсин.
18. Агентликка Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан 5 та, шу жумладан, 4 та шахсий бириктирилган ва 1 та навбатчи хизмат енгил автомобиллари сотиб олиш ва сақлаш учун лимит белгилансин.
19. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 27 сентябрдаги ПҚ-3953-сон қарори билан тасдиқланган Давлат буюртмачилари томонидан тўғридан-тўғри шартномалар бўйича харид қилинадиган товарлар (ишлар, хизматлар) рўйхати қуйидаги мазмунда 30-банд билан тўлдирилсин:
“30. Таълим муассасалари учун дарсликлар ва ўқув-методик жамламаларни нашр этиш (қайта нашр этиш) учун мўлжалланган қоғоз ва бошқа сарфлаш материаллари”.
20. Агентлик Адлия вазирлиги ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда бир ой муддатда:
қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин;
ўзлари қабул қилган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни мазкур қарорга мувофиқлаштирсин.
21. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг ўринбосари Ф.Ш.Маҳмудов зиммасига юклансин.

Об организации деятельности агентства Информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от «2» февраля 2019 года № УП–5653 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию информационной сферы и массовых коммуникаций»:
организационную структуру Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
структуру центрального аппарата Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 2;
типовую структуру управлений информации и массовых коммуникаций Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента согласно приложению № 3;
Положение об Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 4;
Программу по дальнейшему развитию информационной сферы и массовых коммуникаций Республики Узбекистан в 2019–2020 годах согласно приложению № 5;
«Дорожную карту» по реализации проекта «Ko‘ngil ko‘zi», направленного на модернизацию типографского оборудования, ремонт зданий и производственных помещений, укрепление материально-технической базы предприятия «Типография слепых», согласно приложению № 6.
2. Установить предельную численность управленческого персонала системы Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан (далее – Агентство) в количестве 127 единиц, в том числе центрального аппарата – 81 единицы и территориальных подразделений – 46 единиц. При этом 101 единица, в том числе 55 единиц центрального аппарата и 46 единиц территориальных подразделений финансируются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, 26 единиц центрального аппарата – за счет средств Фонда поддержки развития информационной сферы и массовых коммуникаций Республики Узбекистан (далее – Фонд).
вносить, при необходимости, в пределах установленной штатной численности управленческого персонала и фонда оплаты труда изменения в организационно-штатные структуры Агентства и его подразделений;
утверждать положения о территориальных подразделениях, а также положения и структуры подведомственных организаций Агентства;
привлекать на договорной основе в качестве консультантов, в рамках выполнения возложенных на Агентство задач, высококвалифицированных работников государственных органов, органов хозяйственного управления, государственных предприятий и организаций (далее – государственные органы и иные организации), негосударственных некоммерческих организаций, научно-образовательных учреждений, ведущих международных организаций и иностранных компаний, а также специалистов, в том числе зарубежных;
устанавливать работникам надбавки и другие стимулирующие выплаты к должностным окладам по основной занимаемой должности, вне зависимости от других выплат, предусмотренных законодательством, за счет средств Фонда, но не более 300 процентов от ежемесячного фонда оплаты труда.
Агентство является уполномоченным органом в сфере выработки
и реализации единой государственной информационной политики, а также поддержки развития средств массовой информации, печати, издательско-полиграфической и информационно-библиотечной деятельности;
Агентство возглавляется директором, назначаемым и освобождаемым от должности Президентом Республики Узбекистан;
директор Агентства имеет трех заместителей, в том числе одного первого, назначаемых на должность и освобождаемых от должности руководителем Администрации Президента Республики Узбекистан по согласованию с Президентом Республики Узбекистан;
директор Агентства по статусу, условиям оплаты труда, материального стимулирования, медицинского и транспортного обслуживания приравнивается к первому заместителю советника Президента Республики Узбекистан, а его заместители – к заместителям советника Президента Республики Узбекистан;
решения Агентства, принятые в пределах его компетенции, являются обязательными для исполнения всеми органами государственного и хозяйственного управления, органами исполнительной власти на местах, иными организациями и ведомствами, хозяйствующими субъектами, осуществляющими деятельность в информационной сфере.
5. Согласиться с предложением Агентства, Министерства иностранных дел, Министерства инвестиций и внешней торговли, Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан о создании Межведомственной рабочей группы по реализации функций PR-центра в составе согласно приложению № 7.
Определить основными задачами Межведомственной рабочей группы:
выработку приоритетных задач и направлений, концептуальных основ организации Агентством PR-деятельности, налаживание эффективной межведомственной координации в данной сфере;
сбор сведений об инвестиционных потребностях и потенциальных проектах в различных отраслях экономики, подготовку на постоянной основе информационных материалов для PR-сопровождения процессов привлечения иностранных инвестиций и бизнес-форумов;
взаимодействие с субъектами предпринимательства, государственными органами и иными организациями по сбору и анализу информации об инвестиционном потенциале страны, формированию перечня перспективных инвестиционных предложений, сведений для подготовки необходимых презентационных материалов для зарубежных инвесторов;
рассмотрение вопросов, связанных с формированием и продвижением положительного имиджа Узбекистана, инвестиционного климата и туристического потенциала страны в мировом информационном пространстве.
финансирование деятельности Агентства и его территориальных подразделений осуществляется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, Фонда и других средств, не запрещенных законодательством;
Агентство и его территориальные подразделения являются правопреемниками по договорам и обязательствам Узбекского агентства
по печати и информации, Каракалпакского агентства по печати и информации, областных и Ташкентского городского управлений по печати и информации соответственно;
Центр по вопросам массовых коммуникаций Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан является правопреемником по договорам и обязательствам Центра мониторинга в сфере массовых коммуникаций Узбекского агентства по печати и информации;
проекты нормативно-правовых актов по вопросам, входящим в сферу деятельности Агентства, в обязательном порядке подлежат согласованию с ним;
Агентство осуществляет координацию работы по подготовке социальных роликов и объявлений, изготавливаемых государственными органами и иными организациями для их дальнейшей трансляции на телерадиоканалах, в том числе негосударственных.
7. Министерству народного образования совместно с Министерством финансов ежегодно до 1 марта выделять, в порядке исключения, Агентству на основании его обоснованных расчетов авансовые средства на закупку сырья и расходных материалов, не производимых в Республике Узбекистан, необходимых для издания и тиражирования учебной литературы для учреждений общего среднего образования на соответствующий учебный год, в пределах предусмотренных на данные цели средств Республиканского целевого книжного фонда при Министерстве народного образования Республики Узбекистан.
Агентству совместно с Министерством народного образования и Министерством финансов Республики Узбекистан в месячный срок утвердить порядок выделения Агентству авансовых средств на закупку сырья и расходных материалов, их закупки и распределения между издательско-полиграфическими предприятиями, а также учета данных средств при финансировании расходов по изданию и переизданию учебной литературы для учреждений общего среднего образования.
8. Возложить на руководителей государственных органов и иных организаций персональную ответственность за качественное функционирование подведомственных пресс-служб (подразделений по работе с общественностью), эффективное выполнение поставленных перед ними задач, а также их укомплектование квалифицированными специалистами.
9. Министерству инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан совместно с Агентством обеспечить привлечение в 2019 году за счет кредитных линий международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций средств для модернизации и укрепления материально-технической базы современных специализированных книжных магазинов, издательско-полиграфических предприятий, пополнения их оборотных средств, строительства новых книжных магазинов, а также изготовления учебников и иной печатной продукции.
12. Агентству совместно с Агентством по управлению государственными активами Республики Узбекистан в срок до 1 июня 2019 года провести полную инвентаризацию объектов и имущества в системе Агентства и утвердить Комплексную программу развития издательско-полиграфической отрасли республики, в том числе предусматривающую меры по приватизации подведомственных Агентству предприятий, внедрению государственно-частного партнерства и реализации инвестиционных проектов в данной сфере.
13. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента обеспечить по заявкам Агентства и его территориальных подразделений предоставление на безвозмездной основе пустующих земельных участков в общественных местах (центральные улицы, территории парков отдыха, рынков, железнодорожных вокзалов, у входа станций метрополитена и другие) для размещения мобильных книжных павильонов по реализации отечественной книжной и иной печатной продукции.
14. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок:
разработать и принять проект правительственного решения, предусматривающий функционирование в государственных органах и иных организациях, в том числе в воинских частях, ведомственных библиотек с ежегодным обновлением их фонда на основе предложений Агентства;
пересмотреть порядок обязательной рассылки бесплатных экземпляров печатной продукции и периодических печатных изданий с учетом сокращения перечня организаций для рассылки.
15. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан на основе предложений Агентства формировать перечень художественной литературы для пополнения библиотек средних специальных и высших образовательных учреждений республики и ежегодно выделять необходимые средства для ее приобретения.
16. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в месячный срок обеспечить Агентство средствами связи, включая правительственную, а также широкополосным доступом к сети Интернет.
17. Разместить Агентство по адресу: город Ташкент, Шайхантахурский район, улица Навои, дом 30 на праве безвозмездного пользования.
18. Установить Агентству лимит на приобретение и содержание служебных легковых автомобилей в количестве 5 единиц, в том числе 4 персональных и 1 дежурного, за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
19. Дополнить Перечень товаров (работ, услуг), закупка которых осуществляется государственными заказчиками по прямым договорам, утвержденный постановлением Президента Республики Узбекистан от 27 сентября 2018 года № ПП–3953, пунктом 30 следующего содержания:
«30. Бумага и другие расходные материалы, предназначенные для издания (переиздания) учебников и учебно-методических комплексов для образовательных учреждений».
20. Агентству совместно с Министерством юстиции и другими заинтересованными ведомствами в месячный срок:
21. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и заместителя советника Президента Республики Узбекистан Махмудова Ф.Ш.