Жиззах шаҳрида вилоят фаоллари, давлат ва жамоат ташкилотлари раҳбарлари иштирокида йиғилиш бўлиб ўтмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев инсон манфаатлари ҳамма нарсадан устун деган тамойил асосида халқимиз ҳаётини яхшилаш, ҳудудларни обод қилиш бўйича амалга оширилаётган ишларни қайд этди.
Хусусан, ўтган йили март ойидаги ташриф доирасида ишлаб чиқилган дастурга асосан, Жиззах вилоятида 107 та йирик ва ўрта инвестиция лойиҳалари бўйича янги объектлар ишга туширилган.
- Бугунги кундаги энг муҳим вазифа инвестиция ва технологиялар олиб келиб, янги корхоналар ташкил этиш, одамларни иш билан таъминлаш, турмуш шароитларини яхшилаш, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу мақсадда 2019-2020 йилларда вилоятда умумий қиймати 21 триллион 956 миллиард сўм бўлган 586 инвестиция лойиҳалари дастури ишлаб чиқилгани, буларнинг натижасида 22 минг 300 дан зиёд иш ўрни яратиш режалаштирилгани маълум қилинди. Фориш туманида базальт толаси ва шамол энергияси қурилмалари, Дўстлик туманида қуёш панеллари, Зомин туманида дори воситалари, Жиззах шаҳрида безакли ва юпқа ойна ишлаб чиқариш лойиҳалари шулар жумласидандир.
Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, чорвачилик, балиқчилик, паррандачилик, пиллачилик тармоқларига мос мавжуд имкониятларни юзага чиқариш бўйича топшириқлар берилди.
Аҳолининг маиший шароитларини, ижтимоий инфратузилмани яхшилаш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
- Мирзачўлда қилинган ишлар яхши тажриба, намуна бўлди. Энди Жиззах вилоятининг ҳар бир тумани марказини шу тарзда обод қилиш, зарур қурилиш-таъмирлаш ишларини шу йилнинг ўзида якунлаш керак, - деди давлатимиз раҳбари.
Шунингдек, жорий йилда Жиззах шаҳрида 15 та кўп қаватли арзон уй, туманларда 932 та турар жой қуриш вазифаси қўйилди. Зарафшон дарёсидан сув олиб келиш учун магистрал қувур ва насос станцияси қуришни давом эттириш, 264 километр сув тармоғини қуриш ва таъмирлаш бўйича топшириқ берилди. Бу ишлар натижасида Зарбдор, Бахмал, Пахтакор, Мирзачўл, Дўстлик, Ғаллаорол, Шароф Рашидов туманларидаги аҳоли тоза ичимлик суви билан таъминланиши, уларнинг турмуш тарзи, саломатлиги яхшиланиши таъкидланди.

Районы Джизакской области будут обеспечены водой из реки Зарафшан
В городе Джизаке проходит совещание с участием актива области, руководителей государственных и общественных организаций.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев отметил проводимую работу по улучшению жизни народа, благоустройству территорий.
В частности, согласно программе, разработанной после прошлогодней поездки, в Джизакской области было введены в строй новые объекты по 107 крупным и средним инвестиционным проектам.
- Важнейшая задача на сегодня - привлечение инвестиций и технологий, создание новых предприятие, обеспечение людей работой, увеличение их доходов, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Сообщено, что в 2019-2020 годах в области планируется реализовать 586 инвестиционных проектов на 21 триллион 956 миллиардов сумов, что позволит создать свыше 22,3 тысячи рабочих мест. В их числе проекты по производству базальтового волокна и устройств для ветряной энергетики в Фаришском районе, солнечных панелей в Дустликском районе, лекарственных средств в Зааминском районе, декоративного и тонкого стекла в городе Джизаке.
Даны поручения по задействованию существующих возможностей по развитию сельского хозяйства, животноводства, рыбоводства, птицеводства, шелководства.
Уделено особое внимание вопросам улучшения бытовых условий, социальной инфраструктуры.
- Проделанная в Мирзачуле работа стала хорошим опытом, образцом. Теперь необходимо благоустроить таким образом каждый районный центр Джизакской области, завершить необходимые строительно-ремонтные работы уже в этом году, - сказал глава государства.
Поставлена задача построить в текущем году 15 многоквартирных доступных домов в городе Джизаке, 932 дома в районах. Даны поручения по продолжению строительства магистрального трубопровода и насосной станции для подведения воды из реки Зарафшан, строительству и ремонту 264 километров сетей водоснабжения. Отмечалось, что в результате этой работы чистой питьевой водой будут обеспечены жители Зарбдорского, Бахмальского, Пахтакорского, Мирзачульского, Дустликского, Галляаральского, Шараф-Рашидовского районов, повысится качество жизни населения.