Вазир Тошкент ахборот технологиялари университетининг профессор-ўқитувчилари ва талабалари билан учрашди
2019-01-28 | Фан
26 январь куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Ш.Садиков Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари профессор-ўқитувчилари ва талабалари билан учрашди.
Вазир Ш.Садиков тадбир иштирокчилари олдида сўзга чиқди. У ўз нутқида 2019 йилда университет илмий салоҳиятини оширишнинг аҳамиятли масалаларига алоҳида эътибор қаратди.
Вазир университетда таълим ва илмнинг рақобатбардошлилигини ошириш диққат марказида турган масала эканини таъкидлади. Шундан келиб чиқиб, университет мунтазам равишда халқаро миқёсда ўз рақобатбардошлилигини ошириб бориши зарур.
Учрашув доирасида 2018 йилда университетнинг фалсафа доктори (PhD​) илмий даражасини ҳамда фан доктори (DSc​) илмий даражасини олган профессор-ўқитувчиларга, уларнинг илмий раҳбарларига, илмий маслаҳатчиларига, шунингдек, “Scopus” va “Web of science”​ рўйхатидаги илмий журналларда ва ОАК рўйхатида келтирилган хориждаги нуфузли журналларда чоп этилган мақола учун муаллифларга бир марталик мукофот пуллари топширилди. Шунингдек, Ислом Каримов номидаги давлат стипенидияси, Абу Райҳон Беруний номидаги давлат стипендияси, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Электроника, радиотехника илмий текшириш жамияти стипендияси совриндорларига гувоҳнома ва сертификатлар топширилди, шунингдек, университетнинг «Йил талабаси» мукофотланди.
2018 йил ҳисоби бўйича Мухаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети ва унинг ҳудудий филиалларида 17 нафар ўқитувчи-ходимлар фалсафа доктори (PhD​), 6 нафар ўқитувчи-ходим эса фан доктори (DSc​) илмий даражасини олди.

Министр встретился с профессорами-преподавателями и студентами Ташкентского университета информационных технологий
2019-01-28 | Наука
26 января в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков встретился с профессорами-преподавателями и студентами.
Министр Ш. Садиков выступил перед участниками мероприятия. В своем выступлении он особо отметил значимые вопросы повышения научного потенциала университета в 2019 году.
Министр также подчеркнул, что развитие конкурентоспособности образования и науки в университете – вопрос, который находится в центре внимания. Исходя из этого, университет должен постепенно развивать свою конкурентоспособность на международном уровне.
В рамках встречи состоялась церемония вручения единовременных денежных премий преподавателям университета, получившим ученые степени доктора философии (PhD) и доктора наук (DSc), их научным руководителям и научным консультантам, а также авторам статей, опубликованных в журналах из списка “Scopus” и “Web of science”, зарубежных журналах, приведенных в списке ВАК в 2018 году. Вручены также свидетельства и сертификаты студентам-стипендиатам государственной стипендии имени Ислама Каримова, государственной стипендии имени Абу Райхана Беруни, стипендии Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Научно-технического общество радиотехники, электроники и связи Республики Узбекистан, а также награжден «Студент года» университета.
По итогам 2018 года была присвоена ученая степень доктора философии (PhD) 17 преподавателям и степень доктора наук (DSc) 6 преподавателям Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми и его филиалов.