Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Мюнхен шаҳрида Германиянинг етакчи компания ва банклари раҳбарлари билан учрашув ўтказди.
Унда “Siemens”, “Thyssenkrupp”, “Volkswagen”, “Knauf”, “Claas”, “MAN”, “Deutsche Bahn”, “Linde Group”, “Falk Porcshe Technik”, “Atlas International”, “Tenova”, “Giesecke & Devrient”, “Papenburg”, “Euler Hermes”, “Deutsche Bank”, “Commerzbank” каби Европа ва жаҳон бозорининг етакчи компаниялари, молиявий тузилмалари раҳбарлари иштирок этди.
Учрашувда бугунги кунда Ўзбекистонда турли соҳаларда амалга оширилаётган қатъий янгиланиш ва ислоҳотлар, айниқса, иқтисодиётнинг эркинлаштирилаётгани мамлакатимизнинг изчил ривожланиши ва аҳоли фаровонлигининг юксалиши учун шарт-шароит яратаётгани таъкидланди.
Германия дунёнинг ривожланган мамлакатлари қаторида бўлиб, улкан савдо-иқтисодий ресурслар, кенг инвестицион салоҳият ва илғор технологик ишланмаларга эга давлат ҳисобланади. Ўзбекистоннинг бой табиий ресурслари, юқори даражадаги инсон капитали, унинг тармоқланган инфратузилмаси, қулай инвестиция муҳити Германия билан савдо-иқтисодий алоқаларни янада кенгайтиришга жиддий асос яратмоқда. Бундан ташқари, Ўзбекистон нафақат Марказий Осиёдаги энг қулай геосиёсий жойлашувига кўра, балки ижтимоий-сиёсий ва макроиқтисодий барқарорлиги билан ҳам ажралиб туради. Шунингдек, германиялик ҳамкорлар Ўзбекистоннинг иқтисодиёт тармоқларини техник ва технологик жиҳатдан модернизациялаш ва диверсификациялашга йўналтирилган пухта ўйланган сиёсий интилишини юқори баҳолайди.
Мамлакатимизда хорижий инвесторлар учун қулай имкониятлар яратилаётган алоҳида қайд этилди. Уларнинг фаолиятини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш учун зарур норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди. Бизнес ривожи йўлидаги тўсиқлар бартараф этилди, ташқи савдо ва божхона-тариф назорати сезиларли қисқартирилди.
Хорижий инвесторлар билан бевосита мулоқот қилиш мақсадида, амалга оширилаётган ислоҳотларни маслаҳат ва экспертлик жиҳатидан қўллаб-қувватлаш, долзарб масалалар, жумладан, мамлакатда инвестиция муҳитини яхшилаш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш учун Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида Эксперт кенгашини ташкил этиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Давлатимиз раҳбари учрашув иштирокчиларини ушбу кенгаш фаолиятида фаол иштирок этишга таклиф қилди.
Самарали савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни мустаҳкамлашда Германия иқтисодиёти шарқий қўмитаси муҳим ўрин эгаллаши таъкидланди.
Ташкил этилаётган Инвестиция ва технологиялар қўмитаси ўзаро манфаатли амалий ҳамкорликнинг янги механизмига айланиши лозимлиги қайд этилди.
Германия ишбилармон доиралари вакиллари Ўзбекистонда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларни юқори баҳолаб, валюта ва солиқ тизимларининг либераллашуви, виза олиш тартиби соддалаштирилгани, жумладан, 30 кунгача муддатга визасиз тартиб жорий этилгани Ўзбекистонда муваффақиятли бизнес юритиш учун қўшимча қулайликлар яратганини таъкидлади.
14 январь куни Берлин шаҳрида бўлиб ўтган бизнес-форумда қиймати 8 миллиард евродан зиёд шартнома ва келишувлар имзолангани бунинг далилидир.
Учрашувда Ўзбекистон ва Германия молиявий ташкилотлари, фирма ва компаниялари ўртасидаги шерикликни янада ривожлантириш, инвестиция-технологик ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда кадрлар тайёрлаш масалалари муҳокама қилинди.
Айни пайтда Ўзбекистон Республикасида Германия инвесторлари иштирокида ташкил этилган 110 дан зиёд корхона фаолият юритмоқда, улардан 30 га яқини тўлиқ Германия капитали эвазига ташкил этилган.
Суҳбат чоғида мазкур ташриф икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари ўртасидаги ўзаро манфаатли алоқаларга янги мазмун бағишлашига ишонч билдирилди.
Германия Ўзбекистоннинг стратегик муҳим инфратузилмасини такомиллаштиришда ҳам фаол иштирок этмоқда. Шу ўринда Тошкент шаҳридаги халқаро аэропортни реконструкция ва модернизация қилиш бўйича умумий қиймати 50 миллион евро миқдоридаги йирик лойиҳани алоҳида айтиб ўтиш жоиз. Германия «Навоий» эркин иқтисодий зонаси, унинг қулай имкониятларига ҳам катта қизиқиш билан қарамоқда.
Мамлакатимизда Германиянинг машҳур саноат гигантлари – “МАN”, “Claas”, “Knauf” ва бошқа компаниялар билан ҳамкорликда ташкил этилган ишлаб чиқариш корхоналари муваффақиятли фаолият юритмоқда. Автомобилсозлик соҳасидаги икки томонлама ҳамкорлик жадал ривожланмоқда. АҚШнинг енгил автомобиллар ишлаб чиқарувчи “General Motors” ҳамда Япониянинг кичик автобуслар чиқарувчи “ISUZU” компанияси қатори мамлакатимизда Германия автогигантларидан бири бўлган “MAN AG” компанияси билан ҳамкорликда юк автомобиллари ишлаб чиқариш йўлга қўйилгани фикримизнинг ёрқин далилидир.
– Биз бу ҳамкорликни янада кенгайтиришдан манфаатдормиз, – деди давлатимиз раҳбари. – Ўзаро ишончга асосланган истиқболли лойиҳаларни қўллаб-қувватлашга тайёрмиз.
Мулоқотда Ўзбекистон ва Германия молия муассасалари, фирма ва компаниялари ўртасида алоқаларни янада ривожлантириш, ўзаро маҳсулот етказиб бериш ва хизмат кўрсатиш ҳажмини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.

Shavkat Mirziyoyev met with business representatives of Germany
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with leaders of leading companies and banks of Germany, in Munich.
It was attended by heads of leading companies, leaders of the European and world markets, financial structures such as Siemens, Thyssenkrupp, Volkswagen, Knauf, Claas, MAN, Deutsche Bahn, Linde Group, Falk Porcshe Technik, Atlas International, Tenova, Giesecke&Devrient, Papenburg, Euler Hermes, Deutsche Bank, Commerzbank and others.
At the meeting it was noted that reforms carried out in Uzbekistan in various spheres, especially economic liberalization, provide conditions for the country’s sustainable development and improvement of the population’s wellbeing.
Germany is one of the highly developed countries of the world with huge trade-economic resources, wide investment potential and advanced technologies. Uzbekistan’s rich natural resources and human capital, its extensive infrastructure, favorable investment climate create a serious basis for further expansion of trade-economic relations with Germany. In addition, Uzbekistan stands out for its most convenient geopolitical location in Central Asia, as well as its socio-political and macroeconomic stability. At the same time, German partners highly appreciate the political will of Uzbekistan for technical and technological modernization and diversification of economic sectors.
It was emphasized that favorable opportunities for foreign investors are being created in the country. Necessary normative-legal acts are adopted to stimulate and protect their activities. Various obstacles to business development are eliminated, foreign trade and customs tariff control is significantly reduced.
A decision on establishing an Expert Council under the President of the Republic of Uzbekistan was taken for a direct dialogue with foreign investors, consulting and expert support of the ongoing reforms, as well as developing proposals on current issues, including improving the investment climate in the country.
The Head of the state invited the participants of the business forum to actively participate in activities of this council.
The important role in development of fruitful trade-economic and investment cooperation of the Eastern Committee of the German economy was noted.
Activity of the Investment and Technology Committee that is being created should become a new mechanism for mutually beneficial practical cooperation.
Representatives of the German business community praised the economic reforms carried out in Uzbekistan, emphasized that liberalization of monetary and tax systems, simplification of visa procedures, including introduction of a visa-free regime for up to 30 days, created additional opportunities for successfully doing business in Uzbekistan.
Evidence of this became the signing of contracts and agreements worth over 8 billion euros during the business forum held on January 14, in Berlin.
At the meeting, issues of further development of partnership between financial organizations and companies of Uzbekistan and Germany, expansion of investment and technology cooperation, as well as personnel training were discussed.
Currently there are more than 110 enterprises in Uzbekistan with participation of investors from Germany, about 30 of them are fully organized on the basis of German capital.
At the meeting confidence was expressed that this visit would give new content to mutually beneficial relations between the businessmen of the two countries.
Germany is actively involved in improving strategically important infrastructure of Uzbekistan. A large project worth 50 million euros for reconstruction and modernization of Tashkent International Airport should be noted. Germany shows great interest in Navoi free economic zone.
Manufacturing enterprises created together with well-known industrial giants of Germany Claas, Knauf and others are successfully operating in Uzbekistan. Cooperation in automotive industry is dynamically developing. Trucks are produced together with one of the German auto giants MAN.
– We are interested in further expanding this cooperation, – said the Head of the state. – We are ready to support promising projects based on mutual trust.
Issues of further developing partnership between financial institutions and companies of the two countries, expanding supply of products and providing services were discussed at the meeting.