Шавкат Мирзиёев Ангела Меркел билан музокара ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 21 январь куни Германия Федерал канцлери Ангела Меркел билан музокара ўтказди.
Давлатимиз раҳбари суҳбат аввалида Германияга таклиф ва Ўзбекистон делегациясига кўрсатилаётган ҳурмат-эътибор учун миннатдорлик билдириб, Ўзбекистон Германияга вақт давомида синалган ишончли шерик деб қарашини таъкидлади.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик асосий масалалар бўйича позициялар ўхшаш ва яқинлиги намоён бўлди. Самарали мулоқотни икки ва кўп томонлама шаклда, жумладан, нуфузли халқаро тузилмалар доирасида изчил давом эттиришга интилиш муштарак экани тасдиқланди.
Германия канцлери Ўзбекистон Президенти раҳбарлигида иқтисодиётни модернизация қилиш ва жамиятни янада демократлаштириш борасида амалга оширилаётган ислоҳотларни юқори баҳолади. Ўзбекистоннинг Марказий Осиёда дўстлик ва ўзаро ишонч муҳитини яратиш, кўп йиллик баҳсли масалаларни тинчлик йўли билан ҳал этиш ва минтақани глобал иқтисодиётга интеграция қилиш бўйича янги минтақавий сиёсатини олқишлади.
Томонлар инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, атроф муҳитни муҳофаза этиш масалаларини ҳам кўриб чиқди. Давлатимиз раҳбари Германия ҳукуматига Орол фожиаси оқибатларини бартараф этишдаги кўмаги учун миннатдорлик билдириб, Берлинни Оролбўйи учун кўп шериклик асосидаги Траст фонди фаолиятида фаол иштирок этишга чақирди.
Мулоқотда хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорлик масаласига, жумладан, Афғонистон муаммосини ҳисобга олган ҳолда эътибор қаратилди. Бу масалани барча томонлар иштирокида, афғонлар раҳбарлигида тинч йўл билан ҳал этиш зарурлиги алоҳида қайд этилди.
Учрашувда асосий эътибор савдо-иқтисодий, инвестициявий ва технологик ҳамкорликни ривожлантириш масалаларига қаратилди. Ўтган йили икки мамлакат ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 700 миллион евродан ошгани қайд этилиб, бу кўрсаткични 1 миллиард еврога етказиш учун барча имкониятлар борлиги таъкидланди.
Ўзбекистонда германиялик инвесторлар иштирокида 132 та фирма ва компания фаолият юритмоқда. Шундан 33 таси юз фоиз немис капитали асосида тузилган, 31 таси юртимизда ўз ваколатхоналарини очган. Ўзбекистон миллий банки Германиянинг 57 та банки билан алоқа ўрнатган. Тошкентда “Дойче-банк” бўлими ташкил этилган.
Ташриф доирасида кимё, қурилиш, энергетика, металлургия ва озиқ-овқат соҳалари етакчилари – «Сименс», «Тиссен Групп», «Клаас», «МАН», «Кнауф», «Линде», «Паппенбург», «Хумана», «Фольксваген» каби халқаро миқёсдаги немис концернлари билан шерикликда янги кўп миллиардли лойиҳаларни амалга ошириш бўйича келишувга эришилгани мамнуният билан қайд этилди.
Илм-фан, таълим соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш, маданий алоқалар ва туристлар алмашинувини кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистонда 8 мингдан зиёд немис миллатига мансуб фуқаролар яшамоқда. Маданияти ва анъаналарини сақлаб, ривожлантириши учун уларга барча шароитлар яратилган.
400 мингдан ортиқ ўқувчилар немис тилини ўрганмоқда. Яқинда Тошкент, Самарқанд ва Бухородаги мактабларга буюк немис олим ва ёзувчилари номи берилди.
Тошкентдаги Гёте институти, Конрад Аденауэр ҳамда Фридрих Эберт номидаги жамғармалар, Германия академик алмашинувлар хизмати ваколатхоналари ва бошқа ташкилотлар халқларимиз ўртасидаги маданий-маърифий алоқаларни ривожлантиришга ҳисса қўшмоқда. Пойтахтимиз ва бир неча вилоятларда бўлимлари бўлган “Видергебурт” немис маданият маркази, “Ўзбекистон – Германия” дўстлик жамияти фаолият юритмоқда.
Ўзбекистонда Германия фуқаролари учун 30 кунгача визасиз режим жорий этилгани муҳим воқеа бўлди. Бу мамлакатимизни кўришга қизиқадиган туристлар, бизнесини йўлга қўядиган инвесторлар ва бошқаларга катта қулайлик яратди.
Ташриф доирасида иқтисодиёт, савдо, молия, таълим, илм-фан ва инновация соҳаларига оид ҳукуматлараро ва идоралараро 9 та ҳужжат имзоланди.
Томонлар мамлакатларимиз ва халқларимиз манфаати йўлида ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга интилишини билдирдилар.

Шавкат Мирзиёев провёл переговоры с Ангелой Меркель
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21 января провёл переговоры с Федеральным канцлером Германии Ангелой Меркель.
В начале встречи глава нашего государства поблагодарил канцлера за приглашение и радушное гостеприимство, оказываемое узбекской делегации. Было подчёркнуто, что
в Германии Узбекистан видит надёжного и проверенного временем партнёра.
Отмечена схожесть и близость позиций по ключевым вопросам международной и региональной повестки дня. Выражено обоюдное стремление продолжать плодотворный диалог в двустороннем и многостороннем форматах, в том числе в рамках авторитетных международных организаций.
Канцлер Германии высоко оценила проводимые под руководством Президента Узбекистана реформы, нацеленные на кардинальную модернизацию национальной экономики  и дальнейшую демократизацию общества.
Она приветствовала новую региональную политику Узбекистана по созданию в Центральной Азии атмосферы дружбы и взаимного доверия, мирному решению многолетних спорных вопросов и интеграции региона в глобальную экономику.
Стороны также рассмотрели вопросы защиты прав человека, а также охраны окружающей среды. Глава нашего государства поблагодарил Правительство ФРГ за содействие в преодолении негативных последствий Аральской катастрофы, призвав к активному участию Берлина в деятельности многопартнёрского Трастового фонда для Приаралья.
На встрече были затронута тематика взаимодействия в области безопасности, в том числе с учётом афганской проблемы.
Подчёркнута необходимость её мирного урегулирования  с участием всех сторон конфликта и под руководством самих афганцев.
Основное внимание на встрече было уделено вопросам развития торгово-экономического, инвестиционного  и технологического сотрудничества.
Шавкат Мирзиёев отметил, что Узбекистан видит  в Германии, являющейся мировой державой с огромным экономическим потенциалом, одного из ключевых партнёров  в области технологий и инвестиций.
Стороны, отметив динамичное расширение двустороннего торгового оборота, который составил более 700 миллионов евро, подчеркнули наличие всех возможностей для роста этого показателя до 1 млрд. евро.
В Узбекистане осуществляют деятельность 132 предприятия с участием инвесторов из Германии, включая 33 предприятия со стопроцентным немецким капиталом, представительства 31 фирмы и компаний. Национальным банком Узбекистана установлены корреспондентские связи с 57 немецкими банками. В Ташкенте функционирует отделение «Дойче-банка».
С особым удовлетворением отмечено, что в рамках визита достигнуты договорённости о реализации новых многомиллиардных проектов в партнёрстве с немецкими концернами мирового уровня: «Сименс», «Тиссен Групп», «Клаас», «МАН», «Кнауф», «Линде», «Паппенбург», «Хумана», «Фольксваген»,  – лидирующими в химической, строительной, энергетической, металлургической и пищевой отраслях.
Подчеркнута важность развития сотрудничества в области науки и образования, расширения культурных связей и туристического обмена.
Отмечено, что в Узбекистане проживают более 8 тысяч этнических немцев, которым созданы условия для развития национальной культуры и традиций. В стране свыше 400 тысяч учащихся изучают немецкий язык. Недавно школам в Ташкенте, Самарканде и Бухаре присвоены имена великих учёных и мыслителей немецкой культуры.
Укреплению культурно-гуманитарных связей способствует деятельность Института Гёте в Ташкенте, представительств фондов Конрада Аденауэра и Фридриха Эберта, Германской службы академических обменов, других неправительственных организаций Германии. Действует немецкий культурный центр «Видергебурт» с отделениями в Ташкенте и нескольких областях, общество дружбы «Узбекистан – Германия».
В Узбекистане введён безвизовый режим для граждан Германии, прибывающих на срок до 30 дней. Это создаст дополнительные удобства для немецких туристов  и инвесторов, которые проявляют интерес к нашей стране.
В рамках визита подписано 9 межправительственных и межведомственных документов в сферах экономики, торговли, финансов, образования, науки и инноваций.
В заключение стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем развитии и углублении двусторонних отношений на благо двух стран и народов.