8 миллиард евродан зиёд қийматдаги лойиҳалар бўйича келишувларга эришилгани қайд этилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Германия Федерал канцлери Ангела Меркелнинг музокаралари олдидан оммавий ахборот воситалари вакиллари учун брифинг ўтказилди.
Ангела Меркел Ўзбекистон Президентининг ташрифи узоқ танаффусдан кейинги муҳим ташриф экани, икки томонлама ҳамкорлик ривожига катта туртки беришини таъкидлади.
- Биз Ўзбекистоннинг ишончли шериги бўлишни хоҳлаймиз. Мамлакатларимиз ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш учун кўплаб имкониятлар борлигини кўрмоқдамиз, - деди Германия канцлери.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон делегациясига кўрсатилаётган юксак ҳурмат учун чуқур миннатдорлик билдириб, германияликларни жорий йил май ойида нишонланадиган Германия Федератив Республикаси ташкил этилганининг 70 йиллиги билан табриклади.
Томонлар сўнгги йилларда икки томонлама алоқалар жадал ривожланиб, янги мазмун билан бойиб бораётгани, сиёсий мулоқотлар фаоллашаётганини мамнуният билан қайд этди.
Президентимиз Ўзбекистон Германия билан алоқаларни сифат жиҳатидан янги, янада юқори босқичга олиб чиқишга интилишини алоҳида таъкидлади.
Музокараларда сиёсат, хавфсизлик, савдо, технология, инновация, инвестиция ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболлари муҳокама этилиши маълум қилинди.
Томонлар Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа халқаро тузилмалар доирасида янада яқиндан ҳамкорлик қилишдан манфаатдор экани қайд этилди.
Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича янги стратегияси асосида икки томонлама муносабатлар мустаҳкамланиши таъкидланди.
Учрашувда замонавий таҳдид ва хатарлар, аввало терроризм ва экстремизмга қарши курашиш бўйича ҳамкорликни кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилиши айтиб ўтилди. Афғонистонда тинчлик жараёнини тез фурсатда бошлаш ҳам кун тартибидаги муҳим масалалардан экани қайд этилди.
Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасида конструктив мулоқот, шунингдек, давлат бошқаруви тизимининг шаффофлигига ҳамда коррупцияга тўлиқ барҳам берилишига эришиш мақсадида ҳамкорлик учун очиқ экани таъкидланди.
Томонлар инвестиция ва технологиялар соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришга тайёр эканини билдирди. Ўзбекистон Президенти ташрифи арафасида ўтказилган бизнес-форумда 8 миллиард евродан зиёд қийматдаги янги лойиҳаларини амалга ошириш бўйича келишувларга эришилгани, бошқа битимлар бўйича ишлар давом этаётгани маълум қилинди.
Шунингдек, немис тили чуқурлаштирилган ҳолда ўқитиладиган мактаблар тармоғини кенгайтириш, Германиянинг етакчи олий таълим муассасалари билан алоқаларни ривожлантириш борасидаги ҳамкорлик учун улкан салоҳият мавжудлиги таъкидланди.

Agreements are reached on projects worth over 8 billion euros
Before the negotiations between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Federal Chancellor of Germany Angela Merkel, a briefing was held for mass media representatives.
Angela Merkel noted that this visit of the President of Uzbekistan after a long break is important and will give a powerful impetus to development of bilateral cooperation.
– We want to be a reliable partner of Uzbekistan. We see many opportunities for expanding cooperation between our countries, – the Federal Chancellor said.
Shavkat Mirziyoyev expressed deep gratitude for high attention paid to the delegation of Uzbekistan and congratulated everyone on the 70th Anniversary of the Federal Republic of Germany, which will be celebrated in May this year.
The sides expressed satisfaction with the rapidly developing bilateral relations in recent years, enriching them with new content, intensifying political dialogue.
The President emphasized that Uzbekistan intends to bring relations with Germany to a qualitatively new, higher level.
The negotiation agenda includes the state and prospects for interaction in politics and security, trade, technologies and innovation, investments, education and culture.
Interest was noted in further close cooperation within the framework of the United Nations, the Organization for Security and Co-operation in Europe and other international structures.
It was emphasized that the new Strategy of the European Union for Central Asia will serve to strengthening bilateral cooperation.
It was announced that at the meeting of the President of Uzbekistan and the Federal Chancellor of Germany, special attention will be paid to strengthening cooperation in the fight against challenges and threats, primarily such as terrorism and extremism. The key issue is the early launch of the peace process in Afghanistan.
Uzbekistan is open to a constructive dialogue in the field of ensuring human rights and freedoms, as well as cooperation in order to achieve transparency in the public administration system and the complete eradication of corruption in Uzbekistan.
The parties expressed their willingness to expand investment and technology cooperation. It was noted that on the eve of the visit of the President of Uzbekistan, a business forum was successfully held, following which agreements were reached on implementation of new projects worth over 8 billion euros, activities continue on other agreements.
The great potential of interaction in the field of secondary, vocational and higher education, expansion of schools’ network with in-depth study of the German language, development of cooperation with leading German universities was also noted.