2019 йилнинг 18 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов Исроил Давлатининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Эдуард Шапира билан учрашди.
Суҳбат чоғида икки томон кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди, 2018 йилда Ўзбекистон-Исроил муносабатлари жўшқин кўриниши қайд этилди.
Учрашувда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, инновацион, илм-таълим, тиббиёт ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни 2019 йилда янада ривожлантиришнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди. Ўзаро манфаатли барча соҳаларда ҳамкорликни кенгайтиришга томонлар тайёр эканлиги таъкидланди.
Шунингдек, ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларининг бешинчи раунди, Савдо-иқтисодий, инвестицион ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи мажлиси, бизнес форуми ва бошқа қатор тадбирларни ўтказиш муддатлари кўриб чиқилди.

Meeting with the Ambassador of Israel
On January 18, 2019, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Dilshod Akhatov met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Israel to the Republic of Uzbekistan Eduard Shapira.
The sides exchanged views on current issues on the bilateral agenda, noting the dynamic nature of Uzbekistan – Israel relations in 2018.
At the meeting, practical aspects of further development of cooperation in 2019 in political, trade-economic, investment, innovation, scientific-educational, medical and other fields were discussed. Mutual readiness to increase interaction in all areas of mutual interest was emphasized.
Proposals on timing of the fifth round of inter-MFA political consultations, the first meeting of Intergovernmental Commission on Trade, Economic, Investment, Scientific and Technical Cooperation, a business forum and other joint events were also considered.