2019 йилнинг 18 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов Исроил Давлатининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Эдуард Шапира билан учрашди.
Суҳбат чоғида икки томон кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди, 2018 йилда Ўзбекистон-Исроил муносабатлари жўшқин кўриниши қайд этилди.
Учрашувда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, инновацион, илм-таълим, тиббиёт ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни 2019 йилда янада ривожлантиришнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди. Ўзаро манфаатли барча соҳаларда ҳамкорликни кенгайтиришга томонлар тайёр эканлиги таъкидланди.
Шунингдек, ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларининг бешинчи раунди, Савдо-иқтисодий, инвестицион ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи мажлиси, бизнес форуми ва бошқа қатор тадбирларни ўтказиш муддатлари кўриб чиқилди.

2019-01-19 | Политика
18 января 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Государства Израиль Эдуардом Шапирой.
Стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам двусторонней повестки дня, отметив динамичный характер узбекско-израильских отношений в 2018 году.
На встрече обсуждены практические аспекты дальнейшего развития сотрудничества в 2019 году в политической, торгово-экономической, инвестиционной, инновационной, научно-образовательной, медицинской и других сферах. Подчеркивалась обоюдная готовность к наращиванию взаимодействия во всех областях, представляющих взаимный интерес.
Рассмотрены также предложения по срокам проведения пятого раунда межмидовских политических консультаций, первого заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому, инвестиционному и научно-техническому сотрудничеству, бизнес-форума и других совместных мероприятий.