Соғлиқни сақлаш вазирлиги: Самарқандда илк бор 10 нафар бемор болада очиқ усулдаги кардиожарроҳлик операцияси муваффақиятли ўтказилди
2019-01-18 | Соғлиқни сақлаш
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг маълумотига кўра, ҳар йили ҳар юз минг чақалоқдан олти-ўн нафари туғма юрак нуқсони билан туғилади. Шу боис ушбу хасталикнинг олдини олиш, эрта аниқлаш ва бемор болаларни дарддан фориғ этиш замонавий тиббиёт олдидаги долзарб вазифалар сирасига киради.
Мамлакатимизда бу борадаги муҳим вазифаларни ҳаётга татбиқ этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ҳозирда болаларда учрайдиган туғма юрак нуқсонларидек мураккаб жарроҳлик амалиётлари Республика ихтисослаштирилган хирургия илмий-амалий тиббиёт марказининг юқори тиббий технологиялар билан жиҳозланган кардиожарроҳлик мажмуасида, Тошкент педиатрия тиббиёт институти клиникасида, шунингдек, Андижон, Наманган ва Хоразмдаги шифо муассасаларида муваффақиятли ўтказилмоқда.
2018 йилда Самарқанд вилоят болалар кўп тармоқли тиббиёт марказида болалар кардиожарроҳлик бўлимининг ташкил этилиши бундай замонавий шифо масканлари сонининг яна биттага кўпайтирди. Мазкур муассаса Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва вилоят ҳокимлиги кўмагида болалар кардиожарроҳлигида қўлланиладиган замонавий тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозланди. Жумладан, клиникада операцияларни халқаро андозалар талаблари асосида ўтказиш имконини берадиган замонавий сунъий қон айланиш аппарати мавжуд.
Ушбу клиниканинг яна бир ютуғи – бу ерда юқори малакали мутахассисларнинг жамланганидир. Мамлакатимиз олимлари ва малакали шифокорлар билан бир қаторда Москвадаги А.Н.Бакулев номидаги юрак-қон томир хирургияси илмий марказида фаолият юритган уч нафар юртдошларимиз – тиббиёт фанлари номзоди Мақсуд Саидов, малакали шифокорлар Икром Маллаев, Мирзоҳид Темировлар юртимизга қайтиб халқимизга замонавий тиббий хизмат кўрсатмоқда. Шундай юқори малакали мутахассислар жамланган кардиожарроҳлик бўлимида бир йилга яқин вақт мобайнида саксон нафардан кўпроқ бемор болаларда юқори технологияли операциялар ўтказилди.
Мутахассислар таъкидлашича, болаларда учрайдиган туғма юрак нуқсонларининг тури кўп. Уларнинг баъзиларини ёпиқ йўл билан операция қилиш орқали даволаш мумкин. Бироқ, юрак клапанлари билан боғлиқ мураккаб паталогияларни фақат очиқ операция усулидагина бартараф этиш мумкин. Бу операцияни ўтказиш учун сунъий қон айланиш аппарати ва бошқа замонавий тиббий шароитлар, энг муҳими, малакали мутахассислар ҳамкорлиги талаб этилади. Айни пайтда вилоят болалар кўп тармоқли тиббиёт марказида шундай шароит яратилган.
Қувонарлиси, куни кеча марказда сунъий қон айлантириш ускунаси ёрдамида тўхтатилган юракда ўн нафар беморда очиқ жарроҳлик амалиёти бажарилди. Бўлмачалараро тўсиқ нуқсони ва қоринчалараро тўсиқ нуқсони бўлган икки турдаги юрак пороги операцияси муваффақиятли ўтди. Телетиббиёт имкониятларидан фойдаланиб ўтказилган операцияни россиялик мутахассислар кузатиб борди. Яқин кунларда бўлимда яна ўнлаб бемор болаларда шундай ноёб жарроҳлик амалиётини ўтказиш, жорий йил мобайнида эса яна 300 нафардан зиёд бемор болага шундай юқори технологияли тиббий ёрдам кўрсатиш режалаштирилган.
– Болаларда учрайдиган туғма юрак нуқсонларини очиқ усулда операция қилиш дунёнинг ривожланган мамлакатларидагина амалга оширилади, – дейди марказ кардиохирургия бўлими бошлиғи Мақсуд Саидов. – Давлатимиз томонидан яратилган кенг имкониятлар туфайли бундай замонавий операция мамлакатимиз тиббиётига ҳам татбиқ этилмоқда. Жумладан, энди бундай жарроҳлик амалиётлари Самарқандда ҳам бажарилади. Бундай имкониятлар юртимга қайтишимга туртки бўлди. Бу ерда самарали меҳнат қилишимиз, илмий салоҳиятимизни рўёбга чиқари, дунёнинг тиббиёти тараққий этган клиникалари билан ҳамкорлик қилишимиз мумкин.
Бундай юксак эътибор тиббиётимизнинг илғор мамлакатлари билан тенглашиши, энг муҳими, халқимизнинг тиббий хизматдан рози бўлишига эришиш йўлида муҳим қадам бўлади.

Министерство здравоохранения: в Самарканде впервые успешно проведена “Открытая” кардиохирургическая операция у 10 больных детей
2019-01-18 | Здравоохранение
По данным Всемирной организации здравоохранения, ежегодно шесть-десять младенцев из ста тысячи рождаются с врожденными пороками сердца. Поэтому среди актуальных задач, стоящих перед современной медициной, находится профилактика, раннее выявление и лечение данного заболевания у детей.
В нашей стране особое внимание уделяется внедрению в жизнь важных задач в этом направлении. На сегодня такие сложные хирургические практики, как при врожденных пороках сердца успешно осуществляются в оснащенном высокими медицинскими технологиями комплексе кардиохирургии Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра хирургии, клинике Ташкентского педиатрического медицинского института, а также в больницах Андижанской, Наманганской и Хорезмской областей.
Создание в 2018 году в Самаркандском областном детском многопрофильном медицинском центре отделения детской кардиохирургии увеличило количество подобных современных лечебниц еще на один. Данное учреждение оснащено современным медицинским оборудованием с помощью Министерства здравоохранения и областного хокимията. В частности, в клинике есть современный аппарат искусственного кровообращения, позволяющий проводить операции на основе требований мировых медицинских стандартов.
Еще одно достижение данной клиники – здесь собраны высококвалифицированные специалисты. Наряду с учеными и квалифицированными врачами нашей страны здесь трудятся три наших соотечественника, которые ранее работали в Научном центре сердечно-сосудистой хирургии имени А.Н.Бакулева в Москве – кандидат медицинских наук Максуд Саидов, квалифицированные врачи Икром Маллаев, Мирзохид Темиров. В отделении кардиохирургии, где собраны подобные высококвалифицированные специалисты, за период около года деятельности проведены высокотехнологичные операции более восьмидесяти больным детям.
По словам специалистов, существует немало видов встречающихся у детей врожденных пороков сердца. Некоторые из них можно лечить через “закрытую” операцию на сердце. Но сложные патологии, связанные с клапанами сердца, можно устранить только “открытым” операционным методом. Для его проведения требуются аппарат искусственного кровообращения и другие современные медицинские условия, самое главное, сотрудничество квалифицированных специалистов. В данное время в областном детском многопрофильном медицинском центре созданы такие условия.
Отрадно, что на днях в центре на сердце, приостановленном с помощью аппрата искусственного кровообращения, были выполнены «открытые» хирургические операции у десяти больных. Успешно проведена операция двух видов сердечных пороков, как дефект межпредсердной перегородки и дефект межжелудочковой перегородки. За операцией, выполненной с использованием возможностей телемедицины, наблюдали российские специалисты. В отделении планируется в ближайщее время провести подобную уникальную хирургическую практику еще у десятки больных детей, а в нынешнем году намечено оказать эту высокотехнологичную медицинскую помощь более 300 больным детям.
– “Открытая” операция при врожденных пороках сердца у детей осуществляется только в развитых странах мира, – говорит руководитель отделения кардиохирургии центра Максуд Саидов. – Благодаря создающимся государством широким возможностям такие современные операции выполняются и в нашей стране. В частности, теперь подобные хирургические вмешательства будут осуществляться и в Самарканде. Такие возможности стали причиной моего возвращения на Родину. Здесь можем эффективно трудиться, реализовать свой научный потенциал, сотрудничать с развитыми и передовыми клиниками мира.
Подобное высокое внимание станет важным шагом на пути равнения нашей медицины с передовыми странами, самое главное, достижения довольства нашего народа качеством медуслуг.